
Izvor: NoviMagazin.rs, 22.Nov.2017, 14:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Reagovanja na presudu Ratku Mladić
Nakon presude bivšem komandatu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću, osim nevladinog sektora, oglasili su se najviši politički zvaničnici Srbije i regiona.
Žene u crnom pozdravile presudu Haškog tribunala
Nevladina organizacija Žene u crnom ;pozdravila je današnju presudu Haškog tribunala kojom je ratni komandant Vojske Republike Srpske (VRS) general Ratko Mladić osuđen na doživotnu >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << zatvorsku kaznu, ocenivši je kao "primerenu".
U saopštenju te organizacije je navedeno da su žrtve zločina i njihove familije "konačno dočekale pravdu ;posle decenija bežanja i skrivanja, opstrukcije postupka" i da je "doživotna kazna zatvora primerena kazna za ultimativne zločine koji su izvršeni pod komandom Ratka Mladića".
Žene u crnom ocenjuju da zločini za koje je osuđen Ratko Mladić pozivaju na duboko razmišljanje i preispitivanje, kako na pojedinačnom nivou, tako i na nivou društva, dodajući da se to "naročito odnosi na aktuelne vlasti u Srbiji, čiji sadašnji najviši zvaničnici su bili deo politike koja je inspirisala i pomagala genocid".
"Ta činjenica čini njihovu odgovornost u ovom trenutku još većom", piše u saopštenju.
Žene u crnom pozvale su vlasti Srbije da se "suoče sa činjenicama i konačno prestanu sa negiranjem zločina i genocida, da prihvate odluke najviših međunarodnih pravosudnih instanci... i da postupaju u skladu sa njima".
Haški tribunal danas je prvostepeno osudio bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske, generala Ratka Mladića na doživotnu zatvorsku kaznu zbog genocida u Srebrenici i zločina protiv čovečnosti nad Muslimanima i Hrvatima tokom rata u BiH.
General Mladić (74) proglašen je krivim za genocid nad "nekoliko hiljada" Muslimana iz Srebrenice; progon Muslimana i Hrvata širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN, 1992-95.
Tribunal je Mladića oslobodio krivice po prvoj tački optužnice koja ga je teretila za genocid u šest drugih opština u BiH. Po preostalih 10 tačaka optužnice Mladić je proglašen krivim.
Osuđen je za genocid u Srebrenici, kao i za zločine protiv čovečnosti u 15 bosanskih opština: progon, istrebljenje, ubistva, deportacije i prisilno premeštanje. Tribunal je utvrdio Mladićevu krivicu i po četiri tačke optužnice za kršenje zakona i običaja rata: ubistva, teror, nezakonite napade na civile i uzimanje talaca.
Pogledaj vesti o: Vojska Srbije