
Izvor: B92, 09.Nov.2021, 23:35
Ratko Mladić i mural: Kordon policije između aktivista i desničara kod murala osuđenom ranom zločincu u Beogradu
Predstavnici nevladinih organizacija želeli su da uklone mural posvećen Mladiću, za šta postoji i dozvola komunalne policije, ali je Ministarstvo unutrašnjih poslova ocenilo da bi takva akcija moglo da dovede do narušavanja javnog reda i mira.
Na jednoj strani aktivisti i predstavnici nevladnih organizacija i građani, sa druge grupa desničara koja brani mural posvećen osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću u centru Beograda, a između kordoni policije u punoj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << opremi.
Atmosfera u centru glavnog grada Srbije u utorak uveče bila je napeta, nije bilo većih incidenata i fizičkih sukoba, ali jeste burnih verbalnih okršaja i vređanja. Okupljeni su počeli da se razilaze oko 21.30.
"Sačuvan je javni red i mir, slobodno se krećite gradom", kratko je rekao Aleksandar Vulin, ministar policije, koji se pojavio na licu mesta, prenela je televizija N1.
Mladić, vojni komandant snaga bosanskih Srba u ratu protiv vojski bosanskih Hrvata i Bošnjaka od 1992. do 1995, proglašen je krivim za genocid u Srebrenici i ratne zločine.
Ćorović tvrdi da joj se policajci uopšte nisu predstavili, već su samo počeli da je vuku i da je mislila da se radi o navijačima koji će je odvući negde i pretući.
Nevladina organizacija Inicijativa mladih za ljudska prava zakazala je za danas uklanjanje grafita Ratku Mladiću na Vračaru, ali je policija taj skup zabranila.
Ranije danas, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) saopštilo je da policija ne štiti mural, već javni red i mir i kontroliše sprovođenje zabrane okupljanja.
Zbog toga su legitimisana sva lica, bez obzira na njihov odnos prema muralu posvećenom Ratku Mladiću, navedeno je iz MUP-a.
Ispred murala u centru Beograda ostala su razlupana jaja, ali i buket cveća.
Mladić je bio vojni komandant snaga bosanskih Srba u ratu protiv vojski bosanskih Hrvata i Bošnjaka.
Suđenje pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) počelo je 2012. godine, a osuđen je 2017.
Prvostepena presuda je potvrđena 2021, a Mladić je dobio doživotnu kaznu zatvora.
Sud je utvrdio da je "značajno doprineo" genocidu u Srebrenici.
Mladić je proglašen krivim i za progon Bošnjaka i Hrvata na teritoriji Bosne, terorisanje stanovnika Sarajeva tokom opsade tog grada i držanje pripadnika mirovnih snaga UN kao taoce.
Oslobođen je po tački optužnice koja ga je teretila za genocid u šest drugih opština u Bosni tokom 1992. godine.
Mladić je bio je jedan od poslednjih osumnjičenih kome je suđeno pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju.
Pogledajte video o godišnjici hapšenja Mladića
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom
Srbija, Ratko Mladić i mural: Kordon policije između aktivista i desničara kod murala osuđenom ranom zločincu u Beogradu
Izvor: Radio 021, 10.Nov.2021, 00:01
Predstavnici nevladinih organizacija želeli su da uklone mural posvećen Mladiću, za šta postoji i dozvola komunalne policije, ali je Ministarstvo unutrašnjih poslova ocenilo da bi takva akcija moglo da dovede do narušavanja javnog reda i mira.