Najzad prava klima za hapšenje Ratka Mladića

Izvor: Blic, 19.Jul.2008, 11:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najzad prava klima za hapšenje Ratka Mladića

Priznanje svega što je do sada Srbija uradila i uložila na putu ka Evropskoj uniji zavisi od toga da li će vlast u Beogradu ispuniti jedini uslov koji od 2000. nije ispunjen, a to je hapšenje i isporuka preostale trojice najtraženijih haških optuženika - Ratka Mladića, Radovana Karadžića i Gorana Hadžića. Sagovornici „Blica" tvrde da politička volja postoji, ali da uspešan završetak haške priče >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << zavisi od toga da li će Srbija imati duži period političke stabilnosti i da li će najzad biti uspostaljena bolja saradnja između službi bezbednosti.

Ratko Mladić

Stupanjem na dužnost novog šefa BIA Saše Vukadinovića, stekli su se uslovi da Srbija locira i isporuči preostale haške optuženike, i to je najveći test pred kojim se nalaze kako službe bezbednosti, tako i nove vlasti u Beogradu. Eksperti, kao pozitivnu promenu u odnosu na prethodnu vladajuću strukturu, vide i činjenicu da u Savetu za nacionalnu bezbednost, koji koordinira rad službi koje se staraju o bezbednosti zemlje, nema ljudi koji se razilaze po pitanju saradnje s Hagom. Jedino je ministar policije Ivica Dačić „pravio ogradu" izjavom da je saradnja s Hagom obaveza, ali da ona ne treba da bude prioritet.

Šef nacionalnog saveta za saradnju s tribunbalom u Hagu Rasim Ljajić na pitanje da li očekuje bolje rezultate posle smene u BIA, kaže za „Blic" da od „personalnog rešenja ne treba stvarati očekivanje kako od toga sve zavisi".

- I dok je šef BIA bio Rade Bulatović, ukupno je 21 optuženik izručen tribunalu. A za završetak saradnje najvažnije je da imamo miran politički period, bez lomova, kampanja, izbora i postizbornih pregovora. Do sada smo završili veliki deo posla, ali bez hapšenja preostalih optuženika, sve to pada u vodu - jasan je Ljajić.

Politička volja za završetak saradnje s Hagom, tvrdi on, postoji, ali treba uspostaviti bolju koordinaciju među lokalnim službama, službama u regionu, a kao najvažnije, Ljajić podvlači sticanje većeg poverenja samog Haškog trubinala.

- To nepoverenje do sada je bio najveći problem. Sve je stalno bilo pod znakom pitanja, da li se nešto krije, hoće li neko nekog da prevari - objašnjava Ljajić.

On, ipak, dodaje da „nijedan ozbiljan čovek ne može da oroči hoće li ceo posao biti završen za dva ili tri meseca", ali obećava svakodnevne aktivnosti i to da će država učiniti sve da saradnju sa Hagom privede do kraja.

Sve će to svakako biti teme o kojima će Ljajić razgovarati i sa glavnim tužiocem Haškog suda Seržom Bramercom koji u Beograd dolazi u četvrtak. Portparolka Haškog tužilaštva Olga Kavran kaže za „Blic" da Bramerca uopšte ne interesuje ko je na vlasti u Srbiji.

- Prva optužnica protiv Karadžića i Mladića izdata je 24. jula 1995. godine. Na taj datum, trinaest godina kasnije, Bramerc dolazi u Beograd i on ne mora da ponavlja ono što je svima jasno - bila u Srbiji nova vlada ili ne? Smena vlasti u Srbiji je interna stvar države, a hapšenje haških optuženika je njena obaveza ma ko bio na vlasti - kaže Olga Kavran, portparol tužilaštva Haškog tribunala.

Međutim, suprotno stavu Kavranove, izvori „Blica" u Tribunalu govore da je smena vlasti u Beogradu dugo očekivana. Za njih je naročito važno da su sve službe bezbednosti pod kontrolom jedne stranke, ako ni zbog čega drugog, ono zbog činjenice da se odgovornost više ne može prebacivati s jedne na drugu službu ili na nedostatak političke volje koalicionog partnera. Sada žele da vide Tadića na delu.

Sam Boris Tadić, u intervjuu u nedeljniku „Vreme", direktno je doveo u vezu završetak saradnje sa Hagom sa reformom službi bezbednosti.

- Moramo da okončamo saradnju sa Haškim tribunalom, a to podrazumeva reforme službi bezbednosti. Znači, niko ko radi u tim službama neće moći da kaže da se nisu stekli politički uslovi da se taj posao završi - rekao je Tadić.

Analitičar Aleksandar Radić, međutim, pre bilo kakvog zaključka želi da vidi kako će se prema svemu postaviti SPS.

- Od njihove podrške zavisi Vlada i ta činjenica mogla bi da bude izgovor i za DS da odgovornost za eventualni neuspeh prebaci na drugog, kao što se odgovornost i do sada prebacivala s jedne na drugu političku opciju - kaže Radić i dodaje da je DS taj koji ima dominantnu ulogu i na njima je najveća odgovornost.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac kaže za „Blic" da „nema dileme" da je za novu Vladu jedan od prioriteta ubrzano približavanje EU i da to može da se ispuni samo ako Srbija ispunjava svoje međunarodne obaveze, uključujući i obaveze prema Hagu.

- Slučaj Župljanina pokazuje da postoji spremnost policije da postupa po zakonu i to je veoma ohrabrujuće. Očekujem da sve nadležne službe daju svoj maksimum i da se otkloni i najmanja sumnja u opstrukciju, u tom slučaju i rezultat je siguran - kategoričan je Šutanovac.

Izručenja bezopasna po rejting stranaka

Političari ne bi trebalo da strahuju od reakcije građana na eventualno hapšenje i isporučivanje preostale trojice haških begunaca, kaže za „Blic" Svetlana Logar iz „Stratedžik marketinga". Prema njenim rečima, iz svih istraživanja jasno je da takav potez ne bi izazvao veće proteste građana, a malo je verovatno da bi se to odrazilo i na rejting stranaka u vlasti.

- Jasno je da energije za spontane proteste nema, a uz jasne poruke i kvalitetnu komunikaciju vlasti s građanima, ne bi bilo posledica ni po rejtinge partija - kaže Logarova.

Ona, međutim, ne isključuje da bi neka od partija mogla da organizuje svoje članove i simpatizere na neku vrstu uličnih protesta, ali podvlači da je sasvim izvesno da elana za spontane proteste kod građana nema.

Dačić: I Koštunica je primao Del Ponteovu

Ivica Dačić potvrdio je za „Blic" da će se sresti s Bramercom.

- Ministar sam policije, obavljam državnu funkciju na osnovu zakona, i ne mogu da se ponašam svojevoljno. Primali smo haškog tužioca i u vreme dok je Milošević bio predsednik, zašto ga ne bih primio i ja sada? Jedno je pitanje šta lično mislim, a drugo je ono šta kaže zakon o funkciji koju obavljam. I Koštunica je primao Del Ponteovu, zašto ne bih i ja Bramerca.

Ko su članovi Saveta za nacionalnu bezbednost

Boris Tadić

predsednik Srbije

Mirko Cvetković

predsednik Vlade

Snežana Malović

ministarka pravde

Dragan Šutanovac

ministar odbrane

Ivica Dačić

ministar policije

Zdravko Ponoš

načelnik Generalštaba

Saša Vukadinović

direktor BIA

Svetko Kovač

direktor VBA

Zdravko Jelisavčić

direktor VOA
Pogledaj vesti o: Goran Hadžić

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.