Hag: Nismo odbili Mladićeve advokate

Izvor: Blic, 04.Jul.2011, 01:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hag: Nismo odbili Mladićeve advokate

Ratko Mladić će danas bojkotovati izjašnjavanje o krivici pred Sudom u Hagu jer mu Tribunal nije imenovao advokate koje je tražio, najavio je njegov advokat Miloš Šaljić. U Tribunalu najavljuju da će sud to automatski shvatiti kao negiranje navoda iz optužnice i da će biti nastavljeno ispitivanje nekadašnjeg generala Vojske Republike Srpske.

Nerma Jelačić, portparolka Haškog suda, najavila je da >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << će, ukoliko Mladić odbije da se izjasni o krivici, sudija Alfons Ori u njegovo ime kazati da se ne oseća krivim.

- Mi nismo dobili nikakvo obaveštenje o bojkotu i očekujemo da se Mladić u 10 sati pojavi pred sudom i izjasni se o optužnici. Nakon toga, sudija će imati priliku da ga ispita o okolnostima u pritvorskom centru UN, kao i o ostalim pojedinostima iz optužnice. Kad je reč o finansiranju Mladićeve odbrane, ponavljam da, tek po usvajanju liste branioca, kao i predstavljanju njihovih troškova odbrane i podnošenja zahtevu sekretarijatu za pomoć pri finansiranju, možemo da pričamo o tome - kaže za "Blic” Nerma Jelačić.

Na prvom pojavljivanju pred sudom, 3. juna, Mladić je odbio da se izjasni o krivici rekavši da mu je potrebno dodatno vreme da prouči optužbe, a tada je sud sledeće ročište zakazao za 4. jul.

Nerma Jelačić nije želela da komentariše navode Mladićevog advokata Miloša Šaljića da su advokati sa liste odbijeni jer ne poznaju engleski jezik.

- Nije tačno da smo mi odbili bilo koga sa liste, ali ipak ne želim da pričam o pojedinačnim imenima. Lista koju je tada poslao je sada u proceduri usvajanja i tek nakon što Sekretarijat obradi svakog ponaosob sa te liste, možemo se izjasniti o tome ko ne ispunjava osnovne uslove koje propisuje Tribunal, a tiču se prvog branioca i njegovog pomoćnika - dodaje Nerma Jelačić.

Jelačić: Sam je kriv

- Rako Mladić je imao niz sastanaka sa ljudima iz Sekretarijata s kojima je mogao da se konsultuje o formiranju tima odbrane. Takođe, njemu je dozvoljeno da se sastaje sa ljudima koje je imenovao kao branioce na tom spisku. Da je ranije podneo zahtev sa braniocima, verovatno bi već imao formiran advokatski tim - ističe Nerma Jelačić.

Prema rečima Miloša Šaljića, koji je juče oko 14 sati doputovao u Sheveningen Ratko Mladić smatra da ne treba da daje bilo kakav iskaz dok mu ne bude imenovan advokatski tim.

- Postupak imenovanja advokata traje, a zakazano je izjašnjavanje o krivici, pa je Mladić odlučio da bojkotuje današnje pojavljivanje pred sudom, time što se neće izjasniti o krivici. Mi smo još pre desetak dana podneli zahtev za imenovanje branioca, popunjavali smo razne formulare, ali su u sudu najavili da će ta procedura trajati minimum mesec dana. Mladić je mene tražio za prvog advokata, a Sekretarijat Tribunala je to odbio jer ne ispunjavam uslov poznavanja engleskog jezika, pa moramo da tražimo drugog advokata koji će biti njegov prvi branilac. Već početkom nedelje će dvojica advokata ići na razgovor s njim, pa će Mladić odlučiti ko želi da ga zastupa jer ja ne mogu - kaže za "Blic” Miloš Šaljić, advokat porodice Mladić.

Sekretarijat Haškog suda zatražio je produženje roka za imenovanje stalnog advokata odbrane Ratka Mladića do 1. avgusta. Mladić je 22. juna podneo Sekretarijatu listu sa imenima potencijalnih stalnih branilaca, a 23. juna podneo je i formalan zahtev za imenovanje branioca.

Povezane vesti: Advokat: Mladić se sutra neće izjasniti o optužnici Odlaže se izjašnjavanje Mladića Mladić u ponedeljak ponovo pred sudijama Haškog tirbunala Plavšićeva: Mladić da preuzme krivicu Mladić podneo zahtev za imenovanje branioca
Pogledaj vesti o: Hag

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Mladić o krivici

Izvor: RTS, 04.Jul.2011

Haški optuženik Ratko Mladić trebalo bi da se pred sudijama Tribunala u Hagu izjasni o krivici po optužbama za genocid, zločine protiv čovečnosti i kršenje običaja rata. Ukoliko Mladić odbije da se izjasni, sudija će, u njegovo ime, konstatovati da se optuženi ne oseća krivim. ..Bivši komandant...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.