Izvor: NoviMagazin.rs, 14.Nov.2018, 16:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ljajić: Evropska komisija da traži od Prištine da povuče carinske barijere

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je danas da će Beograd nastaviti da vrši konstantan pritisak na evropske institucije kako bi Priština ukinula taksu od 10 odsto na srpsku robu.

"Jedino nam preostaje da se obraćamo Evropskoj komisiji kao pokrovitelju CEFTA sporazuma da izvrši pritisak na kosovske institucije da se ova mera povuče. Alternativa >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << je da Kosovo izađe iz CEFTE", poručio je Ljajić u Golupcu.

"Ne možete sedeti za stolom gde važe jedna pravila za sve ostale partnere, a za vas neka posebna pravila. Čak ni zemlje koje su u ratu međusobno ne pribegavaju ovakvim drakonskim merama", precizirao je Ljajić.

On je rekao da se Beograd neće pomiriti sa ovom odlukom, a da bi bilo besmisleno uvoditi kontramere, jer se vrlo malo robe kupuje na Kosovu.

Pri tome, kako je istakao, ta roba se uglavnom kupuje od srpskih privrednika koji žive na Kosovu.

On je rekao da ovakva situacija ne vodi nikuda i da svi napori na formiranju zajedničkog ekonomskog prostora padaju u vodu ukoliko Evropska komisija hitno ne reaguje.

To će, kako je rekao, pre svega biti neuspeh EU koja je kroz Berlinski proces kao jedan od glavnih ciljeva formulisana formiranje zajedničkog ekonomskog prostora na Zapadnom Balkanu.

Upitan da li je tačno da je prepolovljen plasman robe na KiM, Ljajić je rekao da se još uvek prikupljaju podaci, pre svega od glavnih proizvođača, trgovaca i izvoznika i u saradnji sa PKS i Upravom carina.

"Nažalost, ti podaci su približno tačni. Dakle, radi se o tome da je gotovo prepolovljen naš plasman robe na tržište Kosova zbog ovih neobjašnjivih mera koje nemaju nikakvu ekonomsku logiku", rekao je on.

Upitan kako komentariše spekulacije da udruženja potrošača sa Kosova pozivaju na bojkot srpske robe, ministar je poručio da se iza svega ovoga kriju ili mali politički interesi ili veliki ekonomski interesi.

"Treći razlog ili motiv za donošenje ovakvih mera ne postoji", zaključio je on.

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.