Pred sudom 1,8 miliona predmeta za neplaćene račune

Izvor: Politika, 04.Okt.2010, 23:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pred sudom 1,8 miliona predmeta za neplaćene račune

Na osnovu rešenja o izvršenju Prvog osnovnog suda, oko 30 sudskih izvršitelja juče krenulo u popis i procenu pokretne imovine neredovnih platiša. – Postupke pokrenuli „Infostan”, „Elektrodistribucija Beograd”, „Telenor” i „Telekom”. – U više od 90 odsto slučajeva popisane stvari ostaju kod dužnika koji ne smeju da ih sklone, prodaju ili poklone

Televizori, umetničke slike, knjige, tepisi, lusteri… samo su neki od predmeta bez kojih dugogodišnji dužnici >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << za komunalije, struju i telefon uskoro mogu da ostanu. Na osnovu rešenja o izvršenju Prvog osnovnog suda, juče je u Beogradu oko 30 sudskih izvršitelja krenulo u popis i procenu pokretne imovine neredovnih platiša. Postupke protiv dužnika pokrenuli su veliki poverioci – „Infostan”, „Elektrodistribucija Beograd”, „Telenor” i „Telekom”.

Sud ima 1,8 miliona predmeta, kaže Gordana Vuković, sudija Prvog osnovnog suda i portparol za građansku materiju, ali ne zna se koliko je tačno dužnika. Protiv jednog domaćinstva može biti pokrenuto više predloga za izvršenje.

– Sve dok ne dođe do same licitacije na kojoj će popisana pokretna imovina biti i prodata, dužnik ima mogućnost da isplati dug. Kada to uradi, on mora sudu da dostavi dokaz – kopiju priznanice – napominje Vukovićka.

Postupak za popis i procenu pokretne imovine sud sprovodi na osnovu zahteva poverioca koji podnosi predlog za ovu sudsku meru na osnovu neplaćenog računa. Zakonski sud donosi rešenje o izvršenju koje se dostavlja dužniku.

Sudski izvršitelji imaju dnevni plan i raspored, o čemu se dužnici blagovremeno obaveštavaju. Ukoliko domaćin ne dozvoli ulazak u stan ili pokaže agresivnost, zakazuje se novi termin izvršenja, ali uz asistenciju policije.

– Izvršitelj je ovlašćen da proceni vrednost imovine. Popisuju sve što se nalazi u stanu dužnika, osim stvari koje su nužne za život. U njegovoj beležnici naći će se onoliko stvari koliko je potrebno za namirenje potraživanja i troškova izvršenja. Prvenstveno se popisuju stvari koje se najlakše mogu unovčiti – rekla je Gordana Vuković.

Procena se vrši na osnovu tržišne cene stvari u mestu popisa, a sud može tražiti i izveštaj o ceni stvari od odgovarajućih organizacija i institucija. Postoji i mogućnost da izvršni poverilac i izvršni dužnik sporazumno utvrde vrednost stvari iz popisa.

Prilikom popisa imovine, može da se dogodi da bude popisana pokretna imovina koja ne pripada dužniku, već trećem licu. U tom slučaju ono mora da dokaže da je to njegova imovina, a ako to ne uradi, i ta stvar će biti predmet moguće licitacije.

– Poverilac bi mogao da preuzme popisane stvari i da ih čuva do licitacije. „Telenor” je, tako, od 2007. do 2009. godine podneo 8.300 predloga za izvršenje. Oni nemaju tehničkih mogućnosti da sve popisane stvari preuzmu na čuvanje. Takođe, ni sud ne pleni te stvari, jer nema prostor gde bi ih skladištio. Zato u više od 90 odsto slučajeva stvari ostaju kod dužnika koji ne smeju da ih sklone, prodaju ili poklone– ističe Vukovićka.

Između dana popisa i dana prodaje mora da prođe najmanje 15 dana. Način prodaje određuje zaključkom sud, pazeći na to da se postigne najpovoljnije unovčenje stvari. Prodaja stvari obavlja se usmenim javnim nadmetanjem ili neposrednom pogodbom. Prodaja nadmetanjem određuje se za stvari veće vrednosti, a u drugom slučaju između kupca i sudskog izvršitelja zaključuje se ugovor o prodaji neposrednom pogodbom.

----------------------------------------------

Šta ne može da se nađe na listi popisa

Nije sva pokretna imovina meta sudskog izvršitelja. Član 70. Zakona o izvršnom postupku precizira da predmet izvršenja ne mogu biti:

• obuća, odeća i drugi predmeti za ličnu upotrebu

• posteljina, posuđe, neophodan nameštaj, hladnjak i štednjak

• hrana i ogrev za potrebe dužnika za tri meseca 

• gotov novac – iznos mesečnih primanja koja su po zakonu izuzeta od izvršenja

• ordeni, medalje i druga odlikovanja, lična pisma, rukopisi i slike

• invalidska pomagala 

• poštanska pošiljka ili poštanska novčana doznaka upućena dužniku, pre nego što mu se uruči

----------------------------------------------

EDB tužio 30.000 domaćinstava

Od početka godine EDB je pokrenuo oko 30.000 tužbi protiv građana koji duguju 1,4 milijarde dinara, dok je protiv privrednika podignuto 3.100 tužbi za dug od 1,25 milijardi dinara.

Sandra Alagić, zadužena za odnose s javnošću EDB-a, kaže da su i ranije protiv dužnika podnosili tužbe na osnovu kojih je bila predviđena plenidba imovine u visini duga. Kada shvate da će im imovina biti odneta, najveći broj dužnika nalazi novac i plaća godinama neizmirene račune.

----------------------------------------------

Dug za komunalije 11,5 milijardi dinara

Oko 126.000 domaćinstava duguje 11,5 milijardi dinara na ime obaveza koje se plaćaju objedinjenim računom „Infostana”, a nisu ih izmirili u prethodnih deset godina. Iz „Infostana” podsećaju građane, koji imaju neisplaćena dugovanja po sudskim rešenjima donetim do kraja prošle godine, da mogu potpisati sporazum i ispuniti obaveze na rate. Predlog sporazuma i detaljno obaveštenje o njegovim uslovima biće dostavljeni u toku nedelje, uz septembarsku uplatnicu „Infostana”.

– Svi dužnici potpisivanjem sporazuma do 31. 12. 2010. godine stiču pravo da dug plate u ratama, koje iznose isto kao i mesečni računi za „Infostan”. To znači da će dužnici svakog meseca dobijati dve uplatnice na isti iznos. Broj rata zavisiće od visine duga i mesečne akontacije. Rokovi dospeća ostaju isti kao i za mesečne račune. Za vreme trajanja sporazuma na iznos preostalog duga po donetim rešenjima neće se obračunavati kamate – piše u saopštenju „Infostana”.

Korisnici komunalnih usluga i proizvoda koji žele da potpišu i overe sporazum sa „Infostanom” to mogu učiniti u radnim jedinicama preduzeća na opštini gde se nalazi prostor za koji duguju komunalije. Ukoliko imaju bilo kakve nedoumice i pitanja u vezi sa zaključivanjem sporazuma, mogu da se obrate „Infostanu” na dežurne brojeve telefona u svim radnim jedinicama ovog preduzeća, kao i na mejl info@infostan.co.rs. Odgovor će im stići u roku od 48 sati.

----------------------------------------------

Isključenja telefona od 26. oktobra

Svega dva odsto korisnika telefonskih usluga neredovno izmiruje račune, a svima koji još nisu platili potrošene impulse iz avgusta isključenje telefona za odlazne pozive počeće 26. oktobra, kažu u „Telekomu” Srbije.

– Dužnika najpre opomenemo u prvom narednom mesečnom računu. Ako ga ne plati najkasnije 35 dana od isteka roka, privremeno isključujemo telefon. Ukoliko ni 40 dana posle toga korisnik ne izmiri obavezu, ponovo ga opominjemo. Ogluši li se i o to, 60 dana posle privremenog isključenja sledi trajno. Nekoliko dana kasnije ako ne isplati dug podnosimo tužbu – objašnjavaju u „Telekomu”. 

D. Spalović

D. Mučibabić


objavljeno: 05/10/2010
Pogledaj vesti o: Prodaja Telekoma,   Telenor telefoni za 1 dinar

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.