Narko-rat odneo 200.000 života

Izvor: Vesti-online.com, 27.Nov.2018, 21:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Narko-rat odneo 200.000 života

Manuel Obrador je pobedio na predsedničkim izborima u Meksiku igrajući na kartu pacifiste, ali već sad je promenio ploču i zaigraće na kartu sile kao i svi njegovi prethodnici u ratu protiv narko kartela. Ovaj rat u Meksiku je od 2006. godine do danas odneo najmanje 200.000 života.

Ratuje vlada protiv narko kartela, kao i karteli međusobno, a sve više žrtava je i među civilima. U Meksiku već >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << godinama besni rat između rivalskih narko-kartela koji se bore za regionalnu kontrolu s jedne strane, i snaga vlade Meksika s druge strane, koja je tokom 1990-ih i ranih 2000-ih bila prilično pasivna prema tom problemu.

To se promenilo 11. decembra 2006. godine, kad je predsednik Felipe Kalderon rešio da primeni "kingpin" strategiju. Sada i Obrador najavljuje formiranje Nacionalne garde, nekakve hibridne vojno-policijske jedinice za obračun s narko bandama.

Meksiko je usled svog geografskog položaja dugo bio važna tačka u transportu narkotika, ilegalnih imigranata i druge zabranjene robe u Sjedinjene Države. Borbe između rivalskih kartela su punom snagom počele nakon hapšenja Migela Angela Feliksa Galjarda 1989. godine, koji je vodio kokainski biznis u Meksiku. Krajem 1990-ih je došlo do zatišja u nasilju, ali se stanje od 2000. konstantno pogoršavalo.

Promene u sistemu, kao što su hapšenja ili smrt vođa kartela, dovode do krvoprolića jer rivali pokušavaju da iskoriste nastali vakuum. Ovi vakuumi u vlasti unutar kartela nastaju uspešnim akcijama vladinih snaga protiv određenog kartela, pa stoga karteli često podele obaveštajne podatke o operacijama suparničkih grupa meksičkoj vladi kako bi pokrenuli obračun sa rivalskim kartelima.

Kako je vreme proticalo, Kalderon je nastavio da pojačava svoju kampanju protiv droge. To su nastavili svi posle njega i danas je sada uključeno 45.000 vojnika, uz snage državne i federalne policije.

Do velike bitke, 26. aprila 2008, došlo je između pripadnika kartela Tihuana i Sinaloa, u gradu Tihuana u Donjoj Kaliforniji. Poginulo je 17 ljudi. Ova bitka je dovela i do zabrinutosti da bi nasilje moglo da se prelije u Sjedinjene Američke Države jer su Tihuana i brojna druga pogranična mesta postala žarišta nasilja u ratu.

Danas su u Meksiku operativna i funkcionalna samo dva velika narko-katela, Halisko-Nova generacija i Sinaola. Sinaloa kartel, poznat i kao Guzman-Loera organizacija, Pacifički kartel i Krvni savez je za SAD najmoćnija organizacija za trgovinu drogom na svetu. Sinaloa kontroliše više od 17 meksičkih država i najviše se bavi krijumčarenjem kolumbijskog kokaina, meksičke marihuane i metamfetamina.

Ova kriminalna grupa dala je sebi naziv po taktičkom radio-signalu za komandire u meksičkoj vojsci. Kartel je osnovan 1999. godine kada su komandosi elitne jedinice Vojske Meksika dezertirali i započeli saradnju na trgovini droge sa Zalivskim kartelom.
Pogledaj vesti o: Izbori

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.