Indonezija bira predsednika

Izvor: RTS, 08.Jul.2009, 15:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Indonezija bira predsednika

Dosadašnji predsednik Indonezije Susilo Bambang Judhojono, prema procenama, odneće ubedljivu pobedu na predsedničkim izborima. Ishod glasanja smatra se veoma važnim za nastavak demokratskih reformi u zemlji od 235 miliona stanovnika.

Indonežani su danas glasali na drugim direktnim predsedničkim izborima i prema preliminarnim >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << rezultatima dosadašnji predsednik Susilo Bambang Judhojono može da se nada ubedljivoj pobedi, ističu analitičari, procenjujući da će za njega glasati više od 50 odsto birača, čime bi se izbegao drugi krug izjašnjavanja.

Njegovi rivali, bivši predsednik Magavati Sukarnoputri i potpredsednik Jusuf Kala će, prema istim prognozama, osvojiti najviše 26 odsto glasova, odnosno 16 odsto, prenose zapadne novinske agencije, podsećajući da mandat šefa države traje pet godina.

Glasačka mesta bila su odtvorena od sedam ujutro do podne po lokalnom vremenu, u 33 provincije u toj zemlji od 235 miliona stanovnika.

Više od 176 miliona ljudi registrovano je da glasa, a dozvoljeno je i registrovanje glasača u poslednjem trenutku.

Judhojono (59) je na prvim neposrednim izborima 2004. godine ubedljivo pobedio Megavati Sukarnoputri, koja je na čelu države bila od 2001. godine.

Ishod izbora smatra se veoma važnim za nastavak reformi u zemlji, jer se uspeh Judhojona vidi kao uslov za održavanje unutrašnje stabilnosti i povećanja stranih investicija.

Demokratska tranzicija u Indoneziji je započela sa padom dugogodišnjem diktatora Suharta 1998. godine, koji je zemljom vladao više od tri decenije.

Optimizam Judhojona, bivšeg generala, i njegovih pristalica temelji se i na činjenici da je njegova Demokratska partija ubedljivo pobedila na parlamentarnim izborima održanim u aprilu.

Nacionalna izborna komisija će objaviti zvanične rezultate 27. jula.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.