Vučić: EU uvažila ogroman napredak Srbije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Nov.2015, 01:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić: EU uvažila ogroman napredak Srbije

Evropska komisija uvažila je u Izveštaju o napretku ogromne rezultate Srbije u 33 od ukupno 34 poglavlja, izjavio je večeras premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Vučić je na konferenciji za novinare rekao da je Srbija ostvarila značajan napredak na putu ka Evropskoj uniji, te da smatra da je, iako je reč o novoj metodologiji i analiziranju rezultata, u najvećem delu objektivno prikazano ono što je Srbija napravila.

On je posebno istakao da je zahvalan Evropskoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << komisiji na pozitivnim ocenama bez ranije uobičajenog "ali", iako je svestan da će mnogi da se fokusiraju upravo na ona tri odsto izveštaja sa primedbama, a ne na onih 97 procenata pozitivno ocenjenih.

"Ako pogledate rezultate i ocene za zemlje u regionu, Srbija ima čime da se pohvali, možda nešto više od ostalih", rekao je Vučić.

On je rekao da je EK u ključnim sferama društva, posebno u ekonomiji, našla brojne dobre rezultate i veliki napredak, kao i da su uvaženi ogromni napori koje je Srbija uložila da se sačuva stabilnost i dobri odnosi u regionu, a pohvaljene su i naše aktivnosti u vezi sa migrantskom krizom.

"Po poglavljima, u 33 od 34 analizirana poglavlja Srbija je ostvarila napredak. U jednom delu je ocenjen kao izvestan, a u jednom kao dobar napredak", rekao je Vučicć i dodao da samo u okviru jednog poglavlja rečeno da nije bilo ni napretka ni nazadovanja.

To pozitivno govori o našoj zemlji, ali ostaje mnogo toga da radimo u budućnosti, rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima, nismo saglasni sa svim primedbama, ali je ključno da je konstatovan napredak u skoro svim oblastima.

"Zahvalan sam Komisiji, komesaru Hanu, Devenportu, svima koji su rekli da je Srbija sigurno i nedvosmisleno na evropskom putu i na putu reformi", rekao je premijer.

Siguran sam da možemo ne samo da budemo zadovoljni, nego da građani Srbije posle dva današnja izveštaja, MMF-a i Evropske komisije, možemo da budemo ponosni na sebe i svoju zemlju, rekao je danas premijer Aleksandar Vučić na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.

"Znam da mi nikad nismo srećni i zadovoljni, ali složićete se da ako MMF i EU daju dobre ocene svi dobro razumeju da je Srbija na sigurnom i dobrom putu. Na vrlo dobrom putu i da će pokušati da taj put napravi još boljim da bi bio brži za bolji životni standard što pre i verujem da uz veliku energiju i očuvanje regionalne stabilnosti to i možemo da ostvarimo", poručio je Vučić.

Sve to, kako je naveo, pozitivno govori o našoj zemlji, ali sve to je obaveza da radimo mnogo i dalje, za šta se, dodao je, temeljno pripremamo.

"Moramo da se ponašamo ozbiljno i odgovorno ali i način na koji se analiziraju rad vlade i određene pojave, pokazuju da i Evropa ozbiljno računa na Srbiju", poručio je Vučić.

Nije danas, dodao je, želeo da analizira sve detalje izveštaja MMF i EK, jer ih ima sa kojima se ne slaže i to je, kaže, izneo i šefu Kancelarije MMF za Srbiju Džejmsu Rufu.

Rečeno mu je, kad je izneo te primedbe, da određene stvari iako su navedene kao primedbe u suštini to nisu.

Kao primer je naveo ocenu da je Tužilaštvo za ratne zločine bilo pod pritiskom u nekim slučajevima, a na njegovu primedbu da pritisaka nikako nije bilo, rečeno je da nisu dolazili od vlade niti izvršnih organa, već da je reč o polemikama u javnosti.

"Moj je odgovor bio da ne možemo da snosimo odgovornost za javni diskurs niti za drugačija mišljenja koja se iznose u javnosti", rekao je Vučić.

Za nas je, kako je rekao, od ključnog značaja da su najvažnije reforme dobro prihvaćene, mada u pravosuđu, recimo, nismo ni mi zadovoljni, odnosno zadovoljni smo manje nego oni u Briselu, jer želimo da borba protiv korupcije i kriminala mora da bude vođena ali i da dobije epilog u redovnoj proceduri, jer zakasnela pravda nije pravda.

"Ono što nas čeka na tom putu ne tiče se samo pravne države, već pre svega ekonomskog oporavka i napretka, jer, recimo japanske firme neće da dođu u Srbiju dok ne otvorimo poglavlja 23 i 24, kad im bude jasno da ovde funkcioniše pravna država", naveo je Vučić.

Ponovio je da je Srbija na sigurnom i dobrom i jasnom putu ka EU u ispunjavanju merila i kriterijuma evropskih vrednosti i to je danas rečeno i u Briselu i Beogradu, da je izveštaj takav kao da ga je on pisao, te da je jasno šta smo uradili ali i šta je pred nama.

"Sve to znamo, ali se nekada pravimo blesavi i hteli bismo bez problema i prečicom da obavimo nešto što nije moguće", primetio je Vučić i dodao da očekuje da poglavlja 32 i 35 budu otvorena do kraja godine, a početkom 2016. poglavlja 23 i 24, te da se nada da poglavlje 32 o finansijskoj kontroli možemo vrlo brzo i da zatvorimo.

Deo o medijima racionalno napisan

On je dodao da je deo izveštaja EK o slobodi medija i izražavanja prilično racionalno napisan i da nema nekih velikih primedbi i poručio da će se u narednom periodu raditi na tome da se napravi pomak u toj oblasti.

Kako je naveo, u razgovoru sa evropskim prijateljima je rekao da i oni snose možda i veći deo odgovornosti imajući u vidu broj medija koji finansiraju i da "malo pogledaju" da to bude na transparentniji način i da znamo ko i koga finansira i kako i da to doprinese da imamo bolje rezultate.

Vučić je rekao da "ne želimo sa time da se igramo" prihvatamo naš deo odgovornosti, da će se raditi da se implementiraju zakoni koje je i EU ocenila kao dobre, da se pojača značaj transparentnosti finansiranja medija...

"Naš cilj je da postignemo napredak u svim oblastima", rekao je premijer i dodao da je za njega najvažnije to što je MMF govorio i šta su naši ekonomski planovi i programi.

Vučić je dodao da sve ide zajedno, da izveštaji MMF i EK donose bolji ekonomski, pravni i ekonomski ambijent i mnogo govore i Srbiji.

Devenport: Značajan napredak Srbije

Šef delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Majkl Devenport kazao je danas da je Srbija u proteklih godinu dana ostvarila značajan napredak na putu ka EU i da je realno očekivati da prva poglavlja u pregovaračkom procesu budu otvorena u decembru.

"Srbija je finalizirala rad na pripremi akcionih planova koji su važni za otvaranje prioritetnih poglavlja o vladavini prava 24 i 25", rekao je Devenport u Beogradu predstavljajući Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u evropskim integracijama.

Prema njegovim rečima, napravljeni su značajni pomaci u ekonomskim reformama i fiskalnoj konsolidaciji, kao i u reformama javne administracije za koju je napravljen akcioni plan i zakonodavni okvir i koji sada treba da se primenjuju.

Devenport je pohvalio skorašnji početak razgovora vlade i nezavisnih institucija, ali je dodao da Srbija u budućnosti mora da radi na uspostavljanju boljih uslova za slobodu govora.

"Mora više da bude urađeno na slobodi izražavanja", kazao je Devenport.

Upitan da prokomentariše to što Srbija nije postigla napredak u slobodi medija, on je ocenio da je izvestan napredak postignut još prošle godine usvajanjem medijskih zakona, a da su ti zakoni ove godine počeli da se primenjuju.

"Implementacija medijske strategije i zakona nije kraj priče, naravno. U ovom izveštaju ćete videti preporuke koje ukazuju na potrebu stvaranja uslova za potpuni pristup slobodi izražava i ulozi regulatorne politike. Videćete i preporuku o finansiranju medija i potrebi da se reguliše polje oglašavanja", kazao je Devenport.

On je dodao da je Srbija lider u regionu po broju kapitalnih investicija u transportu i energetici, kao i da je vidan učinak Srbije u saradnji sa državama regiona. Devenport je posebno istakao saradnju sa Albanijom.

On je pohvalio napore koje je Srbija uložila kada je reč o migrantskoj krizi i dodao da će je EU podržati u tome.

Devenport je kazao da će Srbija u dogledno vreme, pre nego što postane zemlja članica EU, morati da uskladi svoju spoljnu politiku sa EU.

Devenport je ocenio da kada se govori o pridruživanju EU, nije reč samo o Vladi, već o društvu, civilnom sektoru i institucijama i da će zbog toga naredne nedelje sastati sa predstavnicima parlamenta, opozicionih stranaka, nevladinih organizacija, predstavnicima privrede, kako bi imali otvorenu diskusiju o izveštaju.

Izveštaj Evropske komisije se obično podnosi u oktobru, a ove godine je to odloženo zbog migrantske krize i izbora u Turskoj.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.