Usvojena Nacionalna strategija zaštite i spasavanja

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Nov.2011, 13:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Usvojena Nacionalna strategija zaštite i spasavanja

BEOGRAD -

Skupština Srbije usvojila je danas zakon kojim se zabranjuje da se usavršavaju, proizvode i stvaraju zalihe biološkog i toksičkog oružija u cilju sprečavanja zloupotrebe takvog oružja.

Cilj usvojenog Zakona o zabrani usavršavanja, proizvodnje i stvaranja zaliha biološkog i toksičkog oružja i njihovom uništavanju je osposobljavanje Srbije da odgovori međunarodnim zahtevima u vezi sprečavanja nedržavnih činilaca da dođu u posed takvog oružja.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<
Njime se propisuje zabrana usavršavanja, proizvodnje, korišćenja i stvaranja zaliha takvog oružja, a na taj način Srbija potvrđuje opredeljenje da neće sprovoditi bilo kakve aktivnosti u vezi sa biološkim i toksičnim oružjem.

Za kršenje te odredbe predviđene su kazne od 500.000 do tri miliona dinara.

Međutim, zakon dozvoljava usavršavanje, proizvodnju, korišćenje, stvaranje zaliha, posedovanje i promet bioloških agenasa i toksina u profilaktičke, zaštitne, dijagnostičke, preventivne i druge miroljubive svrhe ili u cilju suzbijanja, odnosno lečenja bolesti.

Kako je ranije izjavila ministarka pravde Snežana Malović, cilj zakona je i da se spreči opasnost od eventualnih bio-terorističkih napada, a njegovim usvajanjem Srbija potvrđuje privrženost da onemogući zloupotrebe njihovog korišćenja koje su u suprotnosti sa međunarodnim dokumentima, uključujući i one koji su usvojeni u borbi protiv terorizma.

Usvojena Nacionalna strategija zaštite i spasavanja

Na početku izjašnjavanja poslanici su usvojili Nacionalnu strategiju zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama.

Cilj tog dokumenta je zaštita života, zdravlja i imovine građana, životne sredine i kulturnog nasleđa Srbije.

Usvojena strategija definiše nacionalne mehanizme koordinacije i smernice programa za smanjenje katastrofa uzrokovanih prirodnim pojavama i opasnosti od nesreća i zaštitu kao i sanaciju posledica.

Glesanje je privremeno prekinuto a poslanici su izjašnjavanje nastavili u 12.30 sati. Kako je objasnila predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović, glasanje je prekinuto zbog obaveza poslanika i održavanja završne manifestacije humanitarne akcije Fonda B92 "Bitka za bebe" u Skupštini Srbije..

Strategijom se obezbeđuje ispunjenje preporuka EU za razvoj sistema nacionalne zaštite, uspostavljanje institucionalnih organizacionih i personalnih uslova za sprovođenje zaštite u vanrednim situacijama, obezbeđenje dobro obučenih kadrova, uspostavljanje i osposobljavanje postojećih vatrogasnih i spasilačkih jedinica u svim mestima…

Ona predviđa i uvođenje univerzalnog broja 112 za hitne pozive, koji će obezbediti koordiniranu, brzu i efikasnu intervenciju i pomoć u vanrednim događajima, vanrednim situacijama i katastrofama, u potpunosti u skladu sa standardima i praksom prisutnom u zemljama Evropske unije.

Mogućnost policije da odbije prijavu o prebivalištu

Poslanici republičkog parlamenta danas su u nastavku glasanja usvojili Zakon o prebivalištu i boravištu građana, koji policiji omogućava da odbije prijavu o prebivalištu, ukoliko ne bude mogla da utvrdi da građanin ima nameru da stalno stanuje na adresi koju prijavljuje.

Na takvo rešenje, kako piše u zakonu, građanin ima pravo žalbe nadležnom ministarstvu za unutrašnje poslove, ali žalba ne odlaže izvršenje.

Zakon propisuje i da se građaninu koji ima pravo na ličnu kartu, a nema prijavljeno prebivalište i boravište, niti mu se ono može utvrditi rešenjem, utvrđuje boravište radi izdavanja lične karte.

Takvo boravište može trajati najviše godinu dana od dana utvrđivanja boravišta, odnosno izdavanja lične karte.

Predviđeno je i da se prebivalište može, pored ostalog, utvrditi i na adresi ustanove u kojoj je lice trajno smešteno ili centra za socijalni rad na čijem se području nalazi.

Građanin, kako piše u zakonu, može prijaviti prebivalište po osnovu prava svojine na stanu, ugovoru o zakupu stana ili drugom pravnom osnovu, a, ukoliko ne može prijaviti prebivalište po nekom od navedenih osnova, nadležni organ može utvrditi prebivalište rešenjem na adresi njegovog stalnog stanovanja ukoliko su ispunjeni drugi uslovi propisani zakonom - na adresi prebivališta njegovog supružnika ili vanbračnog partnera, na adresi prebivališta njegovih roditelja...

Ukoliko se utvrdi da građanin ne stanuje na adresi na kojoj ima prijavljeno prebivalište, odnosno boravište ili da je prilikom prijave prebivališta, odnosno boravišta dao neistinite podatke, nadležni organ donosi rešenje kojim pasivizira adresu prebivališta, odnosno boravišta.

U tom slučaju građanin koji živi na teritoriji Srbije ima obavezu da prijavi prebivalište i adresu na kojoj stanuje u roku od osam dana od dana prijema rešenja, a ukoliko to ne učini nadležni organ mu utvrđuje prebivalište.

Zakonom su predviđene i kaznene odredbe, pa će tako, pored ostalog, fizičko lice, ukoliko ne prijavi prebivalište u predviđenom roku, biti kažnjeno od 30.000 do 150.000 dinara.

Nakon što završe glasanje, poslanici bi trebalo da od 14 sati započnu novu sednicu, na kojoj će kao prvu tačku razmatrati predloženi zakon o rehabilitaciji.

Na toj sednici, poslanici će, prema predlogu predsednice Skupštine Srbije Slavice Đukić Dejanović, razmatrati ukupno 20 zakonskih predloga i drugih akata.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.