
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Avg.2009, 19:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Usvojen Zakon o informisanju, Tadić ga potpisao
BEOGRAD - Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas Vladin predlog Zakona o javnom informisanju. Za predloženi Zakon glasali su poslnici Demokratske stranke, G17 Plus, Liberalno demokratske partije i Saveza vojvođanskih Mađara. Protiv su bili poslanici Demokratske stranke Srbije, Srpske napredne stranke, Srpske radikalne stranke i Jedinstvene Srbije, dok su socijalisti bili uzdržani. Predsednik Srbije Boris Tadić potpisao je danas, u skladu sa svojim ustavnim nadležnostima, Zakon >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, koji je usvojila Narodna skupština Srbije, saopštila je predsednikova Pres služba.
Iako je za usvajanje Vladinog predloga Zakona glasalo 125 poslanika, Zakon je prihvaćen jer je u sali u tom trenutku bilo 249 poslanika od ukupno 250.
Predsednik Tadić smatra da je u procesu evropske standardizacije svih domaćih zakonskih akata neophodno da se uredi medijski sektor u Srbiji i dovede na evropski nivo.
Zbog različitih mišljenja u vezi sa usvojenim aktom, predsednik Tadić će pratiti efekte primene ovog zakona smatrajući da je sloboda medija pretpostavka slobodnog društva, kao što i pravo građana na objektivno i istinito informisanje nikako ne sme biti dovedeno u pitanje. "Zbog toga moramo biti spremni da zakone iz medijske oblasti i dalje unapređujemo dostižući sve potrebne evropske standarde u zaštiti prava građana, poštujući osnovne demokratske vrednosti i podižući nivo odgovornosti svih učesnika u procesu javnog informisanja", ocenio je predsednik Srbije.
Kolundžija: Zakon će uvesti red u medijski prostor
Šefica poslaničkog kluba Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija izrazila je danas zadovoljstvo što su usvojene izmene i dopune Zakona o javnom informisanju "uprkos komplikacijama".
Kolundžija je u izjavi novinarima u Skupštini ocenila da će te izmene uvesti red u medijski prostor Srbije koji će biti oslobođen, kako je navela, svih negativnih pojava.
Komentarišući to da je zakon usvojen pomoću glasova opozicije ona je podsetila da je i Demokratska stranka (DS) kada je bila u opoziciji takođe glasala za zakone za koje je smatrala da će doneti napredak Srbiji.
Poslanici SNS napustili salu
Lider Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić izjavio je da su poslanici te stranke posle usvajanja izmena Zakona o javnom informisanju u načelu, napustili skupštinsku salu, jer, kako je objasnio "ne žele da učestvuju u donošenju "nakaradnog zakona".
Protest UNS-a ispred Skupštine
Udruženje novinara Srbije održalo je danas protest ispred Doma narodne Skupštine na kome su od poslanika zatražili da ne glasaju za izmene Zakona o javnom informisanju, ocenivši ih "antievropskim" i "antiustavnim".
Udruženje novinara Srbije (UNS) pozvalo je predsednika Srbije Borisa Tadića da ne potpiše ukaz o proglašenju Zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, koji je danas usvojen u Skupštini Srbije.
Kako je navedeno u saopštenju pres-službe UNS-a, Uprava te novinarske organizacije donela je ovu odluku "na sednici održanoj neposredno po usvajanju spornog zakona, a odluci se pridružio i Sindikat novinara Srbije".
Uprava UNS-a odlučila je i da zatraži od Zaštitnika građana Saše Jankovića da pokrene postupak ocene ustavnosti Zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju pred Ustavnim sudom Republike Srbije.
"Mi smo učestvovali u glasanju, pokušali da ga oborimo, to nismo uspeli, zato smo napustili salu. Neka u sali ostanu samo oni koji pomažu da zakon bude izglasan, a to će biti oni koji glasaju 'za', oni koji su uzdržani, ili koji su u sali, a nisu glasali", rekao je lider SNS.
Nikolić je istakao da Predloženi zakon bez 126 poslanika koji bi glasali 'za', nije smeo da bude usvojen.
Vučić optužio DSS da je dao kvorum za usvajanje zakona
Zamenik predsednika Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić optužio je danas šefa poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije (DŠ) Miloša Aligrudića da je njegova stranka dala kvorum za usvajanje izmena Zakona o javnom informisanju u celini.
"Pri izglasavanju zakona u načelu bilo je jasno da je za zakon 125 poslanika, a 112 protiv, a tada su u sali bili prisutni svi poslanici SNS. Jedino što je bilo moguće uraditi protiv zakona a što je Nikolić predložio Aligrudiću, jeste da se napusti sala, pa da se vidi ko je omogućio kvorum od 126 poslanika za izglasavanje zakona", rekao je Vučić agenciji Beta.
On je rekao da su, na žalost, Miloš Aligrudić i njegova stranka bili jedna od partija koje su taj kvorum omogućile i obezbedile usvajanje zakona.
"Ono što se Miloš Aligrudić pravi da ne razume, razumeju svi ostali, jer prisustvo SNS nije moglo da promeni tok glasanja, a izlazak poslanika DŠ je to mogao da promeni", istakao je Vučić.
On je još rekao da je SNS suštinski protiv vlasti Borisa Tadića "za razliku od Miloša Aligrudića koji je pokazao beskrajnu dozu bezobrazluka, bezobzirnosti, ali i gluposti".
"To pokazuje da je nekima u opoziciji jasno da oni više ne predstavljaju ništa i da pokušavaju da se bore protiv opozicionih stranaka, a ne protiv vlasti", rekao je Vučić.
Ružić : Bez turbulencija u Vladi Srbije
Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Branko Ružić izjavio je danas da oni koji su očekivali da će "biti turbulencija" u Vladi Srbije povodom glasanja o predlogu izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju nisu bili u pravu.
Ružić je novinarima u Skupštini Srbije, posle usvajanja Zakona o informisanju, rekao da su bili "u krivu svi oni koji su očekivali da će biti turbulencija u Vladi Srbije povodom glasanja o tom zakonskom aktu i da je izvesno ono što su od Vlade očekivali kada je formirana - da traje pun mandat i radi na realizaciji proklamovanih ciljeva i pre svega u interesu građana Srbije".
On je kazao da je poslanici SPS bili uzdržani prilikom glasanja, kao što je i najavljeno.
"U koaliciji SPS-PUPS-JS svako od partnera ima pravo da po sopstvenom nahođenju o određenom zakonskom predlogu iznese svoj politički stav. Naš politički stav je bio uzdržanost, a javnost je upoznata sa stavovima ostalih članova koalicije" kazao je Ružić.
Prema njegovim rečima, svaka politička stranka ima legitimno pravo, zalažući se za određene političke ciljeve, da dovede do promena nekog zakonskog predloga, čime bi bio zadovoljen njen zahtev, u cilju obezbeđenje mogućnosti da glasa za određeni zakonski predlog.
"Ništa manje i ništa više od toga i kroz tu prizmu možemo da sagledamo i ulogu Liberalno demokratske partije po pitanju glasanja o ovom zakonu " rekao je Ružić odgovarajući na pitanja novinara.
Halimi: Nisam se ni sa kim dogovarao o glasanju
Poslanik Koalicije Albanaca preševske doline Riza Halimi, jedini poslanik koji danas nije prisustvovao glasanju o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, izjavio je da se ni sa kim iz vladajuće koalicije nije dogovarao o glasanju.
"Dogovora nije bilo u dužem periodu ni sada uoči ove sednice, ni dok se o tom zakonu raspravljalo. Ja tri meseca ne učestvujem u procesu glasanja, od kada su u Preševu po mojim saznanjima nametnute izmene u lokalnoj vlasti uz delovanje određenih struktura vlade", rekao je Halimi novinarima u skupštini.
On je kazao da se zalaže za povećanje odgovornosti medija i političara i da se u toj oblasti uvede red, ali da mu, kako je naveo, na kraj pameti ne pada da podrži predlog Mlađana Dinkića, čijim je radom na rešavanju životnih problema na području koje on predstavlja apsolutno nezadovoljan.
Beogradski centar za ljudska prava izrazio zabrinutost
Beogradski centar za ljudska prava danas je izrazio zabrinutost zbog usvajanja Zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju jer "sadrži nedostatke čije će se loše posledice dugo ispoljavati".
U saopštenju Centra se navodi da je "loša praksa zakonodavnih organa u Srbiji da po hitnom postupku usvajaju predloge zakona o kojima prethodno nije bilo nikakve javne debate i o kojima stručna javnost nije bila u prilici da se izjasni".
"Razumljiva je potreba da se medijska scena u Srbiji uredi i da se spreči divljanje neodgovornih urednika, novinara i vlasnika sredstava za javno komuniciranje, koji se ne ustežu da vređaju čast i ugled pojedinaca i grupa i koji pokazuju potpuni prezir za istinu", kaže se u saopštenju i ocenjuje da se to moglo postići "doslednom i progresivnom primenom postojećeg zakonodavstva".
U saopštenju se navodi da to što se postojeći zakoni zloupotrebljavaju i pogrešno tumače, nije razlog da se ishitreno usvajaju novi, za koje se opravdano može pretpostaviti da će imati više loših od dobrih posledica.
Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, kojim treba da se podigne stepen odgovornosti javnih glasila, kako bi se zaštitila prava građana koja mogu biti ugrožena nesavesnim medijskim ponašanjem.
Poslanici treba da se izjasne o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju koje su izazvale brojne kritike novinarskih udruženja, opozicionih, ali i vladajućih stranaka. Na dnevnom redu je i izjašnjavanje o Predlogu zakona o planiranju i izgradnji, Predlogu zakona o državnom premeru i katastru, kao i o Predlogu zakona o socijalnom stanovanju i Predlogu zakona o fondu za zaštitu životne sredine.
Poslanici treba da se izjasne i o Predlogu zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, kao i o potvrđivanju tri finansijska ugovora.
NUNS traži neselektivnu primenu Zakona o informisanju
Nezavisno udruženje novinara Srbije pozvalo je danas nadležne organe da "odgovorno i neselektivno primenjuju izmene i dopune Zakona o javnom informisanju, a vlast da bez zastoja predloži, usvoji i potom u optimalnom roku sprovede obećanu medijsku strategiju i reformu medijskog zakonodavstva".
NUNS je u saopštenju pozivao predlagače da izmene i dopune tog zakona hitno upute na ekspertizu odgovarajućim međunarodnim institucijama i da kroz najavljenu reformu medijskog zakonodavstva otkloni nedostatke, pre svega, restriktivnost odredbe o obaveznom upisu glasila u registar.
"Iako je tokom iznuđene javne rasprave, vođene paralelno sa skupštinskim postupkom, predlog izmena i dopuna u značajnoj meri popravljen prihvatanjem primedaba stručne javnosti i poslaničkih amandmana, NUNS još jednom izražava nezadovoljstvo zbog nepotrebne hitnosti postupka i netransparentnosti u donošenju zakonskih izmena", navedeno je u saopštenju.
To udruženje je upozorilo Ministarstvo kulture, vladu i skupštinu da najavljenu medijsku strategiju i reformu ne mogu predlagati i usvajati bez konsultacija sa stručnom javnošću, medijima i njihovim udruženjima.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...