UN na „Stubu srama“ od cipela zbog Srebrenice

Izvor: S media, 18.Jun.2010, 23:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

UN na „Stubu srama“ od cipela zbog Srebrenice

Povodom 15. godišnjice genocida u Srebrenici, u Berlinu je pokrenut projekat „Stub srama“. Predviđeno je da se napravi konstrukcija slova „U“ i „N“ u visini od osam metara, od 16.744 cipele kao simbol za 8.372 žrtve.

Monumentalna skulptura biće podignuta na padinama Potočara i večno će podsećati na krivicu zapadnih političara i vojske za genocid u Srebrenici, poručili su inicijatori projekta „Stub srama“. Skulptura je metafora ogromne prevare Ujedinjenih >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << nacija u Bosni i Hercegovini, a posebno u Srebrenici, čija dela do danas nisu bila tema diskusija u svetu, izjavio je Filip Ruh, direktor Centra za političku lepotu u Berlinu koji realizuje projekat. U borbi za pravdu, „Stub Srama“ su inicirale Majke Srebrenice s ciljem da ovekoveče srebrenički zločin. Odabrale su ideju Filipa Ruha. Filip objašnjava kako je uopšte došao na ideju sa cipelama:

„Razmišljao sam šta je to što svi imaju u kući. Svi imaju cipele, a cipele i kosti istovremeno jedino i ostaju iza mrtvaca. Odlučio sam zato da cipele uzmem kao simbol za žrtve koje će ostati zabetonirane u Stubu srama“, kaže Ruh.

Cipele odlaze u Hag, Berlin, a potom u Potočare

Bilduntersćrift: Großansićt des Bildes mit der Bilduntersćrift:

Projekat „Stub Srama“ podržava i međunarodno Društvo za ugrožene narode. „Ovim projektom ne želimo da podsećamo javnost samo na odgovornost Ujedinjenih nacija koje su posmatrale genocid u Srebrenici, već želimo da ukažemo da su za zločin u Srebrenici odgovorne i tri velike svetske sile: Rusija, Francuska i Velika Britanija“, kaže predsednik Društva Tilman Cilh.

Planirano je da se do 25. juna prikupe 16.744 cipele u Bosni i Hercegovini, Švajcarskoj i Nemačkoj. Prikupljene cipele biće 1. jula izložene u Hagu, gde se trenutno vodi proces protiv Radovana Karadžića. Tačno 11. jula, na 15. godišnjicu genocida u Srebrenici, cipele će uz komemorativni skup biti izložene i u Berlinu ispred Brandenburške kapije, koja važi za najveću turističku atrakciju grada.

„Bošnjaci u Berlinu su sa velikim interesovanjem prihvatili ovaj projekat, odazvali se i svakim danom donose svoje cipele. Nije tako samo u Berlinu, već širom i Nemačke i Bosne i Hercegovine. To smo posmatrali putem naših socijalnih mreža i interneta“, kaže Meho Travljanin iz Islamskog kulturnog centra Bošnjaka u Berlinu.

Cipele za Srebernicu sa nogu skinuo i gradonačelnik Lajpciga

U projekat je uključena i novinarka Mirela Sidro iz Minhena koja je zadužena da promoviše ideju među popularnim i uspešnim ličnostima izvan bosansko-hercegovačke granice. Dok poznati skidaju svoje cipele, novinari ih snimaju i uzimaju njihovu izjavu u kojoj govore šta misle i šta žele Bosni i Hercegovini. Mirela se priseća kako je gradonačelnik Lajpciga Holger Čenze reagovao na ovu ideju:

„Jedan naš kolega je razgovarao sa poslanikom Stranke Zelenih u Lajpcigu. Gradonačelnik Lajpciga je stajao do njega, slučajno čuo o čemu je reč, i odmah, onako spontano, rekao: ‘I ja želim da dam svoj doprinos’. Stao je do kolege, skinuo cipele i dozvolio nam da ga uslikamo.“

Izgradnja „Stuba srama“ u obliku slova „U“ i „N“ visokog osam metara i sačinjenog od 16.744 cipele trajaće jednu godinu i trebalo bi da bude gotova do 11. Jula 2011. godine.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.