Izvor: B92, 09.Jul.2008, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srebrenica: Sahrana 307 žrtava

Sarajevo -- Kovčezi sa posmrtnim ostacima 307 Muslimana koji su ubijeni u Srebrenici 1995. biće sahranjeni na groblju u Srebrenici 11. jula.

Oni će biti sahranjeni na 13. godišnjicu najvećeg masakra u Evropi posle Drugog svetskog rata. Nekoliko stotina Sarajlija danas je izašlo na ulice da bi odali poštu žrtvama Srebrenice, dok su dva kamiona sa kovčezima prolazili kroz glavni grad Bosne i Hercegovine.

Posmrtni ostaci biće sahranjeni u petak, pošto je DNK >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << analizom utvrđen identitet 307 žrtava, javlja AP. U Srebrenici su pripadnici Vojske Republike Srpske ubili između 7.000 i 8.000 osoba.

Ambasador: Srebrenica je genocid

Ambasador SAD u BiH Čarls Ingliš izjavio je da se zločin u Srebrenici mora nazvati pravim imenom – genocidom.

Ingliš kaže da zato svi odgovorni za taj zločin moraju biti privedeni pravdi. "Svi smo odgovorni da osiguramo da se ovaj užasni zločin više nikada ne desi", izjavio je američki ambasador za današnji "Dnevni avaz" i dodao da će u petak, 11. jula prisustvovati obeležavanju 13. godišnjice zločina u tom gradu, gde će se obratiti prisutnima.

Ingliš je naglasio da je svrha obraćanja da "govorimo o užasnom zločinu koji se tamo desio, da ga nazovemo pravim imenom – genocidom i istaknemo činjenicu da se neko mora pozabaviti onima koji su ga izvršili". "Pravda mora biti zadovoljena", rekao je Ingliš i dodao da treba krenuti putem pomirenja.

Ingliš je rekao da će SAD nastaviti da pomažu građanima Srebrenice i istakao predanost svoje vlade tom gradu.

Ambasador je podsetio da su SAD poslednjih godina veoma angažovane u Srebrenici, od pomoći pri obnovi kuća, infrastrukture do stvaranja institucionalnih aranžmana kojima će se omogućiti upravljanje opštinom.

"Snažno smo aktivni u pomoći radu tužilaca, posebno u nabavci instrumenata i osiguranja novca kako bi zločini u Srebrenici bili ispitani i zločinci kažnjeni. Dali smo milion dolara da se Potočari etabliraju kao državna institucija. Do sada smo uložili 8,5 miliona dolara", rekao je Ingliš.

Komentarišući presudu Međunarodnog suda pravde (MSP), ambasador je rekao da je "operativni element tužbe - poziv Srbiji da sarađuje s Tribunalom u Hagu".

"SAD u potpunosti podržavaju i zahtevaju da sve zemlje sarađuju s tim sudom i izruče one koje je sud osumnjičio. Stalno vršimo pritisak da Karadžić i Mladić budu izvedeni pred lice pravde. To je primarni fokus. SAD zagovaraju da se ta presuda u potpunosti sprovede", izjavio je Ingliš.

Istakao je da je za Ameriku Srebrenica nešto posebno i da ta država želi pomoći rad na posebnom statusu Srebrenice. Prema njegovim rečima, SAD će ostati dugo angažovane u BIH i podržavaće promene Ustava BiH, kao i put BiH ka EU i NATO.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.