Srbiji treba još 20 godina da se vrati u normalu

Izvor: Blic, 08.Avg.2010, 01:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbiji treba još 20 godina da se vrati u normalu

Period od 2000. do 2003. godine obeležile su velike nade i izneverena očekivanja, a kao tačna pokazala su se upozorenja da će biti potrebne decenije da bi promene dovele do boljeg života za većinu građana Srbije, ocenjuje za „Blic“ dr Ognjen Pribićević, nekadašnji savetnik ministra spoljnih poslova Vuka Draškovića i bivši ambasador u Berlinu, govoreći o svojoj knjizi „Uspon i pad DOS-a“ koja će uskoro imati promociju.

Pribićević kaže da su osnovni uzroci >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pada DOS-a pre svega bili stalno sukobljavanje partija koje su činile ovu koaliciju.

– Umesto da rade na transformaciji pravnog, ekonomskog i političkog života, dve vodeće grupacije unutar DOS-a ( DS i DSS, prim. aut.) iscrpljivale su se unutrašnjim borbama u kojima su neretko tražile saveznike u ostacima Miloševićevog režima, posebno vojsci i politici – priča Pribićević, i dodaje da su padu DOS-a takođe doprinele brojne afere i zloupotrebe njenih predstavnika.

Međutim, kao najvažniju zaslugu on DOS-u pripisuje da je doneo period „u kome nema više ratova i političkih ubistava, uprkos tome što građani i dalje teško žive". Tranzicija je, ističe on, bolna i jako nepravedna, „ali je započeta i to je zasluga DOS-a".

– Životni standard je skočio u odnosu na 1999. godinu, a demokratija postala „jedina igra u gradu". Uostalom tek je prošlo deset godina i treba da prođe još „samo" dvadesetak godina da bi se Srbija vratila u normalu. To je cena Miloševićevog režima i, nažalost, velike podrške u narodu koji je taj režim uživao – kaže autor. Pribićević, koji je danas viši naučni saradnik Instituta društvenih nauka, kaže da je „Uspon i pad DOS-a" napisan kao naučno istraživanje unutrašnje i spoljne politike Srbije i da se u njoj ne bavi „pikanterijama" i „događajima koji nisu poznati javnosti". Pisana je na engleskom jeziku s obzirom na to da se u njoj nalazi veći broj radova koji su objavljeni u SAD, Velikoj Britaniji, Švajcarskoj i Norveškoj, kaže autor.

Tadić smirio političku scenu

Vidite li neke paralele sa sadašnjom političkom situacijom?

– Srećom, nema ih puno. Politički život se umirio i umerio i to je ključna promena u odnosu na vreme DOS-a. Velikom većinom usvojena je Rezolucija o Kosovu i Metohiji, a stavovi SNS o EU su sasvim drugačiji od vremena jedinstvene SRS. Za ovo umirivanje srpske političke scene najveću zaslugu ima predsednik Boris Tadić koji je najviše doprineo da se oko nacionalnih pitanja postigne konsenzus, pre svega oko KiM i EU – kaže Pribićević.

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Cijena Miloševićevog režima: Srbiji treba još 20 godina da se vrati u normalu

Izvor: Cafe.ba, 08.Avg.2010

Period od 2000. do 2003. godine obilježile su velike nade i iznevjerena očekivanja, a kao tačna pokazala su se upozorenja da će biti potrebne decenije da bi promjene dovele do boljeg života za većinu građana Srbije, ocjenjuje za Blic dr Ognjen Pribićević, nekadašnji savjetnik ministra spoljnih...

Nastavak na Cafe.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.