Slovačka policija: Proterivanje 62 stranca, od čega 23 Srba

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Okt.2017, 00:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Slovačka policija: Proterivanje 62 stranca, od čega 23 Srba

Slovačka policija saopštila je da je u prostorijama neimenovane firme u gradu Šalja, u okviru akcije protiv ilegalne migracije i nedozvoljenog boravka državljana trećih zemalja na teritoriji Slovačke, pritvorila 62 stranca koji su prekršili zakon o boravku stranaca.

U saopštenju dostavljenom slovačkim medijima i Tanjugu navedeno je da je akcija izvedena u utorak i da se u Prihvatnom centru za strance u Medvedovu našlo 27 državljana Ukrajine, 23 iz Srbije, osam iz Makedonije >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i četvoro iz Bosne i Hercegovine.

Navedeno je da je svim privedenim već izrečena administrativna mera proterivanja iz zemlje i da im je zabranjen ulazak na prostor Šengenskog sporazuma, od čega je jednom od državljana Srbije izrečena zabrana ulaska u trajanju od tri godine pošto je u šengenskom prostoru boravio od septembra 2014.

Slovačka policija je navela da dvoje državljana Srbije nije imalo putne isprave, zbog čega su ostali u Medvedovu i biće proterani kasnije kada im budu izdate isprave, a ostali su dobili rok od sedam dana da napuste Slovačku.

Povodom privođenja grupe od 23 državljana Srbije u Šalji, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije saopštilo je danas da je informativnom razgovoru u Medvedovu utvrđeno da dve srpske državljanke ne poseduju važeće putne isprave i one su zadržane u Prihvatnom centru, a svima je dat rok od sedam dana da dobrovoljno napuste Slovačku.

Dvema srpskim državljankama je uručeno administrativno rešenje o zabrani boravka u Slovačkoj u trajanju od godinu dana.

Ukoliko srpski državljani ne iskoriste mogućnost dobrovoljnog napuštanja Slovačke, biće pokrenut postupak readmisije shodno važećem bilateralnom protokolu, stoji u saopštenju.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koje pisanim putem nije tražilo informaciju od Ministarstva spoljnih poslova, od samog početka, odmah po pribavljanju relevantnih informacija, obavešteno je i redovno informisano o slučaju privedenih državljana Srbije.

MSP ukazuje da se slovačko tržište rada u poslednjih nekoliko godina sve više otvara za radnike iz trećih zemalja.

Za slovačke standarde je kvalifikovana radna snaga iz Zapadne Evrope skupa, zbog čega se angažuju radnici iz Ukrajine, Srbije, Makedonije, Vijetnama...

"Problemi s kojima su se naši radnici suočili počeli su od 2016. godine zbog toga što sve veći broj, koristeći bezvizni režim od 90 dana, dolazi u Slovačku posredstvom privatnih agencija i fizičkih lica ili samostalno", navodi se u saopštenju MSP-a.

Kompetencije nadležnih slovačkih organa po pitanju kontrole nelegalnog zapošljavanja nisu jasno definisane, ističe se u saopštenju i dodaje da kontrolu u kompanijama, po pravilu, obavljaju predstavnici inspekcije rada i policije za strance.

Dodaje se da se nelegalnim smatra ukoliko poslodavac nije prijavio radnika najmanje jedan dan pre stupanja na posao, a policija kontroliše da li je došlo do prekoračenja dozvoljenog boravka.

Prilikom inspekcije, ukazuje se, kontroliše se tzv. kodiranje radnopravnog odnosa koje je izvršeno u skladu sa propisima EU.

U utorak, 17. oktobra ove godine grupa od 23 državljana, koji su, iz grada Šala, gde su radili u fabrici SHC, privedena je u Prihvatni policijski centar Medvedovo, zbog nelegalnog rada.

Ambasada Srbije u Bratislavi je odmah po dobijanju navedene informacije, od državljanina Srbije Dejana Cvetkovića, stupila u kontakt sa direktorom Prihvatnog centra i Upravom za strance MUP-a Slovačke i zatražila informaciju o razlozima privođenja.

Sindikati: Smeniti ambasadora u Slovačkoj

Udruženi sindikati Srbije "Sloga" traže od države i njenih nadležnih organa hitnu i oštru reakciju povodom privođenja srpskih radnika u Slovačkoj, istragu o agenciji koja ih je tamo odvela i smenu ambasadora Srbije i neodgovornog osoblja u toj zemlji zbog nepružanja adekvatne i pravovremene pomoći našim građanima.

Skandal je ako je tačno da su se naši radnici obratili osoblju Ambasade Srbije u Bratislavi, a da oni nisu reagovali na njihovo zatvaranje i molbu za pomoć, poput tvrdnji da nisu hteli da im prevedu ni ugovore o radu, za koje nadležni u Slovačkoj tvrde da su lažni.

Postavlja se zdravorazumsko pitanje čemu onda služi osoblje naših ambasada i predstavništva u inostranstvu i jesu li oni tamo zbog sebe ili da pruže pomoć i informacije našim građanima kada za tim imaju potrebe i kada im se obrate, navodi se u saopštenju "Sloge".

Dodaje se da ambasador Srbije i osoblje u Slovačkoj moraju da snose odgovornost, jer su pokazali nestručnost i neiformisanost, posebno što su naši radnici uhapšeni 17. oktobra, na Međunarodni dan za iskorenjenje siromaštva, što celom ovom slučaju daje poseban ton.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Slovačka: Evo za koga su radili uhapšeni Srbi

Izvor: Mondo, 19.Okt.2017

Radnici iz Srbije koje je slovačka policija u utorak privela, pa pustila, nalaze se u Centru za strance u pograničnom selu Medvedov na jugozapadu Slovačke. Oni su radili za južnokorejsku kompaniju. Svima zabrana uslaka godinu dana...Foto: Mondo Stefan Stojanović..Srbi iz grupe od 62 strana radnika...

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.