Samo od kamata oko 100.000 evra

Izvor: Blic, 07.Jul.2008, 09:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Samo od kamata oko 100.000 evra

Višak od 750.000 evra koji su političke stranke greškom dobile iz budžeta za 2006. mogle su u protekle dve godine, prema bankarskim procenama, da uvećaju za bezmalo stotinu hiljada evra, tačnije 93.000 evra. Međutim, pošto to zakonom nije predviđeno, smatra se da za ovaj propust države niko nije kriv i strankama je omogućeno da ga vrate bez dinara kamate na šest mesečnih rata.



Ako bi građanin na ime štednje položio 62 miliona dinara uz kamatu od šest >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << odsto na godinu dana, on bi za godinu dana zaradio 3.720.000 dinara, što je oko 46.500 evra za godinu dana. S obzirom na to da su stranke tu količinu novca obrtale dve godine, ukupno su mogle da zarade 93.000 evra, ali niko nije prekontrolisao da li su to i učinile. S druge strane, svaki drugi građanin koji bi u banci oročio sumu od 15 miliona evra, koliko iznosi višak koji je dobila Srpska radikalna stranka, mogao bi nakon dve godine da zaradi 22 hiljade evra više.

Na pitanje zašto država političkim strankama oprašta toliku količinu novca, u Ministarstvu finansija nisu imali odgovor.

Programski direktor „Transparentnosti Srbije" Nemanja Nenadić pojašnjava za „Blic" da ne postoji pravni osnov da se strankama traži zatezna kameta jer „one nisu krive zbog toga što su ga greškom dobile po zakonu o budžetu iz 2006. godine, koji nije bio u skladu sa zakonom o finansiranju stranaka".

- Pravno gledano, nema odgovornih za to što su stranke primile višak novca. Da li su znale za to ili nisu, to je već drugo pitanje. Međutim, novac će biti vraćen u budžet i zato ova afera ima natprosečno pozitivan ishod - ocenjuje Nenadić.

Problem je nastao u toku usvajanja budžeta za 2006. godinu, kada je promenjena visina izdvajanja za Kosovo i Metohiju, što je trebalo da izmeni i visinu iznosa za finansiranje rada stranaka.

Nenadić: Ne može se utvrditi odgovornost

Upitan da odgovori da li je Ministarstvo finansija odgovorno što je na taj način oštećena država, Nenadić kaže da za to, pravno gledano, niko nije kriv jer „po zakonu niko nije dužan da to usklađivanje obavlja".

- Ne postoje mehanizmi za automatsko usklađivanje parametara i zato se ne može utvrditi ko je za to odgovoran - tvrdi Nenadić. Kako se ovakve greške ne bi ponavljale, potrebno je, navodi on, novim zakonom o budžetu predvideti mehanizme za precizno utvrđivanje budžetskih dotacija.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.