Izvor: Blic, 28.Maj.2008, 13:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rupel: Dobrosusedski odnosi sa Kosovom osnov približavanja EU

Slovenački šef diplomatije Dimitrij Rupel izjavio je da su dobrosusedski odnosi među državama regiona zapadnog Balkana "startna osnova" za njihovo približavanje Evropskoj uniji, prenela je danas "Politika", pozivajući se na izvore u slovenačkom MIP-u.

"Politika" navodi da to znači da se od Srbije se očekuje da pokaže kooperativnost, ne samo sa BiH, Hrvatskom i Makedonijom, već prevashodno sa Kosovom.

Rupel je na zasedanju Evropskog parlamenta u utorak, uz isticanje >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << dobrih komšijskih odnosa, prevashodno između Beograda, Prštine, Skoplja, Zagreba i Sarajeva, osudio napore "nekih snaga" koje bi da ponovo raspravljaju o statusu Kosova, ocenivši državnost Kosova, tj. "statusni proces - ireverzibilnim".

"Stabilnost jugoistočne Evrope je od ključnog značaja za bezbednost i blagostanje cele EU, zato je dalji proces širenja jedan od prioriteta našeg predsedavanja", rekao je Rupel. On je podsetio da su šefovi država i vlada zemalja članica EU u decembru naglasili spremnost EU da pomaže Kosovu na putu trajne stabilnosti.

Koštunica: Apsolutno neprihvatljive Rupelove ocene

Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica naglasio je danas da je "apsolutno neprihvatljiva" ocena predsedavajućeg Saveta ministara EU Dimitrija Rupela da Srbija treba da uspostavi dobrosusedske odnose sa Kosovom.

"Apsolutno je neprihvatljiva ocena predsedavajućeg Saveta ministara EU Dimitrije Rupel da Srbija treba da uspostavi dobrosusedske odnose sa Kosovom i da je to preduslov približavanja Srbije EU", izjavio je Koštunica Tanjugu. Koštunica ističe da "zahtev za uspostavljanje dobrosusedskih odnosa sa delom vlastite teritorije do sada nije postavljen nijednoj državi i Srbija može da ima samo jedan odgovor, a to je da je saglasno međunarodnom pravu i saglasno Ustavu Srbije Kosovo pokrajina unutar Srbije".

"Isto je tako neprihvatljivo Rupelovo odbacivanje svakog pokušaja da se ponovo raspravlja o statusu Kosova, budući da je, po njemu, Kosovo definitivno nezavisno", naglasio je on. Koštunica je rekao da "ogromna većina država u svetu ne priznaje jednostranu nezavisnost Kosova, već priznaje Srbiju u njenim legitimnim, međunarodno priznatim granicama, sa Kosovom unutar Srbije".

"Tu realnost Rupel može da osuđuje, ali svakako ne može da je promeni", naglasio je Koštunica.

"Bez obzira na individualne odluke država članica o priznanju Kosova, njegova stabilnost, a time i regiona, u interesu je cele Unije", istakao je slovenački šef diplomatije.

"Baš zato moram da naglasim da su neprihvatljivi pokušaji nekih sila u regiji koje na pitanju priznavanja ili nepriznavanja Kosova vide šansu da mehanizam statusnog procesa zavrte unazad", rekao je Rupel. "Statusni proces je nepovratan", kazao je šef slovenačke diplomatije i predsedavajući EU.

Podela Kosova ne sme se ohrabrivati niti dopustiti, ocenio je ranije u Briselu slovenački ministar spoljnih poslova.

Rupel je, na sastanaku predstavnika parlamenata zapadnog Balkana i njihovih kolega iz zemalja EU u Briselu, kao razlog kašnjenja razmeštanja evropske civilne misije Euleks na Kosovu naveo konsultacije Brisela i Njujorka.

"Pokazalo se da je potrebno više vremena nego što se predviđalo za prenos misije sa UNMIK-a na Euleks", rekao je šef slovenačke diplomatije. Pritom je glavni problem, po Rupelu, pokrivanje cele teritorije Kosova novom evropskom misijom, preneo je Glas Amerike.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.