Pupovac: Plenković ima podršku Srba

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Okt.2016, 17:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pupovac: Plenković ima podršku Srba

Mandatar za sastav hrvatske vlade Andrej Plenković ima podršku tamošnjih Srba koji će u novoj vladi imati svoje predstavnike i to u ministarstvima čiji su, kako kaže predsednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac, "poslovi od vitalnog interesa za rešavanje problema i prava Srba".

Pupovac za Prvi program Radija RTV kaže da su to ministarstva obrazovanja, kulture, poljoprivrede, regionalnog razvoja, uprave i drugih institucija u vladi o kojima uveliko zavisi rešavanje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << pitanja koja se ne rešavaju godinama.

Prema njegovim rečima, pitanje službene upotrebe jezika i pisma, u ovom slučaju ćiriličnog i obrazovanja na srpskom jeziku, sastavni je deo razgovora i već usuglašenih dogovora sa Plenkovićem kao mandatarom.

Govoreći o Vukovaru, on objašnjava da su Srbi nezadovoljni Statutom grada i da je on na Ustavnom sudu.

"Kada sud da svoje mišljenje o tome, onda ćemo moći da krenemo zajedno sa Vladom u traženje rešenja koje će biti takvo da će osigurati primenu zakona, a s druge strane neće dovoditi do nemira kakvi su viđeni pre dve-tri godine", navodi Pupovac.

Na pitanje zašto podržava mandatara Andreja Plenkovića koji je predsednik HDZ-a, Milorad Pupovac kaže da je Plenković napravio odmak od nacionalističke politike kakvu je vodio njegov prethodnik Karamarko koja je bila veoma često antimanjinska i antisrpska po mnogim elementima. Kao drugi razlog, predsednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac navodi to što je Plenković najavio stvaranje nove političke kulture tolerancije i poštovanja manjinskih prava.

Treći razlog je to što je odlučio da podrži određene zahteve zastupnika nacionalnih manjina, uključujući i srpske koji se tiču rešavanja vitalnih pitanja i problema koji su ostali nakon ulaska Hrvatske u Evropsku uniju, a odnose se i na povratnike, izbeglice i posebno razvoj povratničke sredine.

Govoreći o budućoj saradnji Hrvatske i Srbije, Pupovac kaže da očekuje da ona bude mnogo produktivnija nego do sada i da neće biti ekscesa kakvih je bilo, da neće biti tenzija, ali "da ne znači da će uvek biti laka i jednostavna, posebno kod nekih otvorenih pitanja koja postoje između dve zemlje", zaključio je Pupovac.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.