Popović: Vlada treba da formira interventni fond za privredu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Apr.2009, 18:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Popović: Vlada treba da formira interventni fond za privredu

BEOGRAD - Predsednik Ekonomskog saveta D S S-a Nenad Popović izjavio je danas Tanjugu da bi vlada trebalo da formira interventni fond od dve do četiri milijarde evra, koje bi se direktno upumpale u privredu i tako očuvala njena likvidnost i upozorio da će, bez tih mera, situacija u srpskoj ekonomiji na jesen biti veoma kritična.

Popović je upozorio da je sada najveći problem srpskih preduzeća kako da obezbede likvidnost, "jer bez likvidne privrede nema ni likvidne države" >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i napomenuo da se ni jedna mera vlade suštinski ne bavi problemom likvidnosti.

"Naša vlada je za pomoć privredi izdvojila samo 100 miliona evra i poslala privredne subjekte da idu u komercijalne banke koji će da im daju kredite", rekao je on.

Popović je zapitao kako preduzeća, koja još nisu privatizovana, ili su privatizovana u poslednje tri do četiri godine, sa jako lošim bilansima i opterećena hipotekama, da dobiju kredit od komercijalnih banaka.

On je precizirao da je jedini način da se formira interventni fond od dve do četiri milijarde evra, a ako se planira i za 2010. i 2011. godinu, čak šest do sedam milijardi evra.

Ta sredstva bi se plasirala privredi preko Fonda za razvoj da bi se sačuvala likvidnost i to sa grejs periodima koji bi bili prilagođeni različitim sektorima i preduzećima, naveo je on.

"Mi smo već u recesiji i predviđam da će situacija na jesen, od oktobra do decembra, biti jako kritična", upozorio je Popović.

Predsednik Ekonomskog saveta D S S-a je naglasio da "vlada još ne shvata da će ova kriza trajati tri, četiri godine" i istakao da nisu dovoljne kratkoročne mere za izlazak iz krize, već mora da postoji dugoročna strategija.

"Vlada donosi samo kratkoročne mere i te mere najmanje utiču na njen rejting", ocenio je Popović i dodao da se vlada uopšte ne bavi suštinskim problemom - kako izaći iz krize - već osluškuje javnost i mere da li su mere popularnije ili nepopularnije i da li utiču više ili manje na politički rejting.

Suština je da mora da postoji strategija za tri, četiri godine, a štednja koju vlada sada propagira ne rešava naš problem, jer mi samo produžavamo agoniju, objasnio je visoki funkcioner D S S-a.

"Vlada ni jednu jedinu meru nije donela kako bi pospešila rast domaće proizvodnje i kako bi očuvala radna mesta. Mere štednje neće pomoći izlasku iz krize, one će samo malo odužiti ovu agoniju", zaključio je Popović.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.