
Izvor: Politika, Beta, 02.Apr.2009, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pet srpskih sela i dalje bez struje
Srbi iz Kosovskog Pomoravlja i Osojanske doline ne pristaju na sklapanje ugovora sa KEK-om. – Žitelji sela u okolini Vitine i Vučitrna spremni da plaćaju struju
Više hiljada Srba Kosovskog Pomoravlja u opštinama Vitina i Gnjilane, kao i žitelji Prilužja, Plemetine, Graca i Babinog Mosta dobili su struju posle gotovo mesec dana. Bez električne energije je, međutim, i dalje oko 900 Srba u Osojanskoj dolini, u selima Tučepi, Osojane, Šaljinovice, Koša i Suvi Lukavac. >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << U tri sela u okolini Vitine, u kojima živi oko 900 ljudi, struja je stigla posle razgovora sa predstavnicima Kosovske elektroenergetske korporacije. Kako je za Betu rekao Zoran Krčmarević, koordinator Kancelarije Ministarstva za Kosovo i Metohiji u opštini Vitina, predstavnici Srba iz te opštine pre tri dana su se dogovorili sa predstavnicima KEK-a o plaćanju struje. I Srbi iz opštine Vučitrn žele da plaćaju struju. Oni su, kako za „Politiku” kaže Goran Arsić, načelnik Kosovskog okruga, poslali dopis KEK-u i Ministarstvu za KiM u kojem zahtevaju da plaćaju struju.
– Mi smo postavili svoje uslove, a to je da očitavamo brojila, da predstavnici Kancelarije za manjinske zajednice održavaju niskonaponsku mrežu, ali i da se plaćanje isključivo obavlja preko kancelarije u kojoj su zaposleni i Srbi. Očekujemo da ove, naše uslove prihvate u KEK-u, jer u suprotnom, neće biti ništa od dogovora – kaže Arsić.
Za razliku od njih, Srbi iz Kosovskog Pomoravlja i Osojanske doline, koji su takođe dobili struju, još nisu postigli konačan dogovor sa KEK-om o tome kako će ubuduće izmirivati račune i kako će platiti dug iz proteklih deset godina.
KEK i dalje insistira da Srbi potpišu ugovore sa njima i da plaćaju mesečni paušal od 25 do 30 evra kao i da u određenom roku izmire zaostali dug. Dragan Nikolić, načelnik Kosovsko-pomoravskog okruga, kaže da Srbi ne pristaju na potpisivanje ugovora, jer traže da se u Pomoravlju uvede drugi, srpski provajder i da se na ulazu u selo postavi brojilo za očitavanje utrošene energije. On veruje da će Beograd ovaj problem trajno rešiti u dogovoru sa međunarodnom zajednicom.
Ovakav stav zastupaju i stanovnici Osojanske doline. Dragoljub Repanović, predsednik opštine Istok, kategoričan je da Srbi neće plaćati struju i da neće potpisivati kolektivne ugovore. On očekuje da Beograd nađe rešenje za njihove probleme.
Ukoliko u roku od deset dana ne pristanu da plaćaju struju, žitelji Prilužja ponovo će ostati u mraku. Kako kaže Saša Andrić, predsednik Mesnog odbora Prilužje, predstavnici KEK-a su im najavili ponovno ukidanje struje ukoliko ne bude postignut dogovor.
Odgovarajući na naše pitanje zašto nema jedinstvenog stava kada su u pitanju uslovi KEK-a Zvonimir Stević, državni sekretar za KiM, kaže da se taj problem ne može rešiti preko noći.
„Beograd traži da se obezbedi srpski provajder koji će raditi u srpskim sredinama. Drugi način trajnog rešenja ovog problema je da se na trafostanicama na ulazu u sela postave brojila, a utrošenu energiju bi Ministarstvo za energetiku i Vlada Republike Srbije na neki način kompenzovali prema Unmiku, odnosno Euleksu”, kaže Stević.
B. R. - J. C.
[objavljeno: 03/04/2009]