Nema garancija Brisela za brži put Srbije u EU

Izvor: Blic, 30.Mar.2009, 06:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nema garancija Brisela za brži put Srbije u EU

Optimistički signali koje su ministri spoljnih poslova nekoliko zemalja EU tokom vikenda uputili Srbiji i drugim zemljama zapadnog Balkana iz zamka Hluboka u Češkoj, više predstavljaju poruku javnosti u zemljama članicama da je u Uniji sve u redu, nego što su garancija građanima Srbije i drugih zemalja koje čekaju u redu za članstvo da ekonomska kriza i institucionalni problemi Unije neće uticati na tempo proširenja. Diplomatski izvori „Blica" procenjuju da će taj tempo, dok >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << god kriza traje, svakako biti znatno usporen.

To što su Češka, Velika Britanija, Slovačka i Luksemburg javno odbacile predlog Nemačke da se sačeka sa prijemom zemalja Balkana u EU, ne treba da uljuljka vlasti u Beogradu, procenjuju izvori „Blica". Naprotiv, kako kažu, iza takvih stavova zapravo se krije striktnija procena napretka u sistemskim reformama koji je svaka zemlja napravila na putu ka EU.

Kako saznajemo iz diplomatskih izvora, iskrena želja za punom integracijom Balkana u EU nije sporna, ali tempo jeste. Iako grupa zemalja predvođenih Češkom zahteva da se postojeća dinamika proširenja održi, sve je izvesnije da će Srbija, čak i u slučaju da reši problem saradnje sa Hagom, kao i ostale zemlje zapadnog Balkana, morati duže da čeka u redu. Do sada je sticanje statusa kandidata bilo pre svega politička odluka, ali će se, kako saznajemo, sada od svake zemlje koja je pretendent na taj status tražiti striktna primena svih standarda i procene će biti strože. Za Srbiju dodatno opterećenje predstavlja i činjenica da bez hapšenja bivšeg vojnog lidera Srba u BiH optuženog za ratne zločine Ratka Mladića i njegovog izručenja Hagu nema odmrzavanja sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, čija je primena preduslov za sticanje statusa kandidata.

- Mogućnost za bilo kakvu zajedničku akciju zemalja EU je oslabljena jer se svaka država bori sa spas svoje ekonomije. Oslabljeno je i samo predsedništvo EU jer je Vlada predsedavajuće Češke pala. Zato i svaka inicijativa koja dolazi iz Češke ima manjak legitimiteta u očima ostalih članica - kaže za „Blic" Vladimir Todorić, bivši savetnik Božidara Đelića potpredsednika Vlade zaduženog za evropske integracije.

Vlada Srbije, kako saznajemo, još razmišlja da li i kada da uputi zahtev za sticanje statusa kandidata. Iako su iz Vlade Srbije najavljivali da će taj zahtev biti upućen prvo polovinom ove godine, a onda krajem 2009., u Vladi su počeli ozbiljno da shvataju više puta ponovljenu poruku evropskog komesara za proširenje Olija Rena, da sa tim treba sačekati dok ne počne puna primena SSP.

- Srbija će teško napredovati bez podrške neke značajne članice Evropske unije. Upravo bi, na primer, Nemačka bila idealna, ako bi Beograd i Berlin našli zajednički interes, odnosno ako bi nemačka privreda mogla da nađe mesta za svoje investicije. Zato nije ni čudno što najveću podršku integracijama Srbije upućuju Italija, Slovenija, Austrija, pa čak i Češka jer su, kao investitori u Srbiji, zabrinuti za svoja ulaganja - zaključuje Todorić.

U uslovima kada veliki broj zemalja EU ima ozbiljne ekonomske probleme, dodatno proširenje bez stabilizacije Unije sa postojećim brojem članica, nije moguće, stav je upravo Nemačke, ali i Francuske i zemalja Beneluksa. Istovremeno, manevarski prostor smanjuje i činjenica da je Lisabonski sporazum, koji je predstavljao osnovu institucionalnih reformi neophodnih pre daljeg proširenja, ponovo u krizi. Ovog puta, ne radi se o Irskoj, već o Češkoj u kojoj, posle pada Vlade Miroslava Topolaneka, njegova ratifikacija nije sasvim izvesna.

U Briselu procenjuju da će usporavanje integracija svakako imati negativan uticaj na podršku građana Srbije i Balkana evropskim integracijama. Kako se procenjuje, to raspoloženje bi moglo da popravi ukidanje viznog režima, što je, kako se procenjuje sve realnije, do kraja godine.

Upravo je evropski komesar za proširenje Oli Ren ocenio da je je u procesu integracija potrebno što pre ostvariti konkretne rezultate, navodeći da bi to moglo da bude ukidanje viza.

Prema njegovim rečima, ekspretske misije su analizirale da li su ispunjeni neophodni uslovi za ukidanje viza, a sveobuhvatan izveštaj na tu temu biće predstavljen ovog proleća. On, kako je rekao, očekuje da će biti ostvareni konkretni rezultati, i omogućeno ukidanje viza za najnaprednije zemlje pre kraja godine.

Češko predsedništvo: Vrata otvorena kada se ispune uslovi

Buduće članstvo zapadnog Balkana u Evropskoj uniji neophodno je za stabilizaciju i pomirenje u regionu, ocenilo je češko predsedništvo EU i zatražilo da ne posustane tempo integracije Balkana. U saopštenju Češke kao predsedavajuće EU posle sastanka šefova diplomatija EU i sastanka s kolegama sa zapadnog Balkana u petak i subotu, posebno se ističe da svakoj zemlji regiona, koja ispuni uslove, Brisel treba da prihvati zahtev da postane kandidat, a zatim i da uđe u Uniju. Češka je u ime EU ponovo obećala da će realizacija privremenog sporazuma i ratifikacija SSP sa Srbijom početi „čim Savet EU zaključi da Srbija u potpunosti sarađuje sa Haškim tribunalom".

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.