Neka od rešenja medijske strategije neprihvatljiva za EU

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Jul.2011, 20:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Neka od rešenja medijske strategije neprihvatljiva za EU

NOVI SAD -

Ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković izjavio je danas u Novom Sadu da neka od rešenja, do kojih se došlo u javnoj raspravi o Nacrtu strategije javnog informisanja u Srbiji, sigurno neće biti prihvatljiva za EU.

Ne želeći da navede o kojim je rešenjima reč, jer je izrada strategije u toku, Marković je napomenuo da će konačnu verziju tog dokumenta prvo >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << predati Narodnoj skupštini pa tek onda Vladi Srbije.

"Želim da čujem šta o tom tekstu kažu poslanici i da proverim do koje mere se oni ponašaju kao predstavnici građana", rekao je ministar novinarima, posle razgovora sa pokrajinskim sekretarom za kulturu i javno informisanje Miloradom Đurićem.

Zakonom mora biti definisano svako vlasništvo

Marković je podsetio da su u pripremi nacrta strategije učestvovali i stručnjaci iz OEBS-a, Saveta Evrope i drugi predstavnici EU i dodao da u toj oblasti "Evropska unija nema stav i prihvatiće ono oko čega se mi složimo da je rešenje".

Napominjući da je veoma važno to što je osnovni tekst buduće medijske strategije sačinila radna grupa sastavljena od predstavnika novinarskih udruženja, Marković je istakao da je važno to što su saopšteni ključni stavovi struke u toj oblasti.

Nisu sporni principi o tome da zakonom mora biti definisano svako vlasništvo u medijima i da ono bude transparentno, kao i da zakonski mora biti rešeno pitanje koncentracije vlasništva u medijima, ali su u raspravi date primedbe na stav radne grupe o tome da se "država skloni iz svih medija", rekao je ministar.

Marković je podsetio da je Vlada Vojvodine zauzela jasan stav da je protiv privatizovanja medija namenjenih informisanju pripadnika nacionalnih manjina, kao i da su slične primedbe imali predstavnici mađarske nacionalne zajednice u Srbiji.

"Vlada Vojvodine je jasno iznela primedbe i odnosu na to ministarstvo će predložiti konačan tekst, ali ćemo o svemu prethodno razgovarati", rekao je Marković i izneo stav da sto odstotno vlasništvo nad medijima nije jedino moguće rešenje.

Zašto država da uređuje filmski program?

On je kazao da može da razume zašto pojedine lokalne samouprave ili nacionalne manjine imaju potrebu da građani budu informisani, ali mu nije jasno i "očekuje da mu neko objasni zašto bi država uređivala filmski ili muzički program".

"Razgovori o spornim pitanjima još nisu počeli, jer nam je kultura bila na prvom mestu. Nakon razgovora ću krajnju verziju Medijske strategije predstaviti poslanicima Skupštine Srbije da čujem i njihovo mišljenje i tek nakon toga ga uputiti Vladi Srbije na usvajanje", rekao je Marković.

Ministar je ukazao da se u javnoj raspravi o medijskoj strategiji naše zemlje u sledećih pet godina najviše primedbi odnosilo na elektronske medije.

Đurić: Jasan stav po pitanju strategije

Vojvođanski sekretar za kulturu i javno informisanje kazao je da je Vlada Vojvodine zauzela jasan stav po pitanju Nacrta medijske strategije i da će biti prilike još da se o primedbama polemiše tokom razgovora sa predstavnicima Ministarstva za kulturu i informisanje.

Marković i Đurić razgovarali su o nastavku saradnje u ostvarivanju programa koji povezuju kulturu i turizam jer, kako su istakli, povezivanje tih oblasti na pravi način može da donese znatne ekonomske i druge koristi našem društvu.

Najavljeni su i razgovori o konkretnoj saradnji resornog ministarstva i pokrajine na ostvarivanju programa obeležavanja velikog jubileja naše kulture - 150. godišnjice postojanja Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.

Nakon sastanka u Vladi Vojvodine, Đurić i Marković su zajednički posetili Muzej savremene umetnosti Vojvodine.

Savez vojvođanskih Mađara (SVM) izneo je nedavno niz primedbi na predlog Medijske strategije Srbije i ocenio da je radna verzija u suprotnosti sa Zakonom o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.

SVM je primedbe izneo u šest tačaka, a jedna od njih odnosi se na uskraćivanje prava lokalnim samoupravama i nacionalnim savetima nacionalnih manjina da osnivaju medije.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.