MKG: Integracija Srba veliki izazov za Prištinu

Izvor: Blic, Beta, 13.Maj.2009, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

MKG: Integracija Srba veliki izazov za Prištinu

Potrebni su veliki napori kako bi se uverila srpska manjina da ima budućnost na Kosovu da bi nova država učvrstila svoju nezavisnost, navodi se u novom izveštaju o Kosovu Međunarodne krizne grupe.



Proslava Božića 2009. u pravoslavnoj crkvi u Kosovskoj Mitrovici



Integracija Srba je veliki izazov za državu koja je nastala pre godinu dana, navodi se u izveštaju MKG. Vlasti u Prištini trebalo bi da učine više po tom pitanju, a to >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je i prilika da strategija Beograda, koja podrazumeva podršku paralelnim institucijama na Kosovu kako bi sprečili egzodus Srba ali i izolovali kosovske institucije, da samo ograničene rezultate.

"Pristup Beograda je sve teže održiv jer je njegov budžet ugrožen zbog svetske ekonomske krize. Finansiranje kosovskih Srba podrazumeva obezbeđivanja plata i drugih sredstava za zaposlene u javnom sektoru, kao podsticaj za ostanak na Kosovu, ali prinuđeni su da smanje te izdatke što će uticati na smanjenje kontrole", navodi se u izveštaju MKG.

Uprkos pozivu iz Beograda na bojkot kosovskih institucija, sve više kosovskih Srba, posebno onih koji žive u južnim enklavama, počinje pragmatično da se odnosi prema saradnji sa kosovskim ustanovama, podnoseći zahteve za zvanična dokumenta i prihvatajući plate od Prištine.

Najveća šansa Prištine da dalje integriše Srbe je da počne da primenjuje plan o decentralizaciji u skladu sa preporukama specijalnog predstavnika UN Martija Ahtisarija, koje je uputio još pre proglašenja nezavisnosti.

"To bi stvorilo nove opštine sa većinskim srpskim stanovništvom u kojima bi imali širu autonomiju i svoj obrazovni sistem, zdravstvenu zaštitu i kulturu. Tako bi mogli da održe vezu sa Srbijom. Da bi taj pristup imao izgleda na uspeh i prihvatanje od strane Srba, Priština mora da izbegne opterećujuću retoriku o kosovskoj nezavisnosti", naglašava se u izveštaju MKG.

Takav pristup trebalo bi da ohrabruju i SAD i EU, insistirajući na dijalogu Prištine i Beograda o pitanjima koja se odnose na život Srba na Kosovu.

MKG u izveštaju iznosi preporuke vlastima u Prištini da učine više da pitanje decentralizacije postane glavni prioritet, tako što će korist od tog procesa predstaviti svim zajednicama na Kosovu, ne samo etničkim Srbima.

Preporučuje se takođe sprovođenje investicionih projekata u koje će biti uključeni i predstavnici lokalnih srpskih vlasti.

Vlastima u Beogradu u izveštaju MKG preporučuje se da ne obeshrabruju angažovanje kosovskih Srba u procesu decentralizacije i saradnje sa institucijama Kosova, uključujući i saradnju sa policijom Kosova.

Pozivaju se vlasti u Beogradu da obezbede tehničku i finansijsku pomoć kosovskim Srbima ali tako da ne podrivaju kosovske institucije i ne izoluju Srbe.

Apeluje se na srpske vlasti da obustave podršku paralelnim srpskim opštinskim strukturama koje ne uspevaju da odgovore na potrebe lokalnog srpskog stanovništva. Beogradu se savetuje i da odustane od pružanja podrške pojedincima iz redova Srba za koje postoje dokazi da su učestvovali u korupciji i kriminalnim aktivnostima.Srbima na Kosovu savetuje se da se angažuju u kosovskim institucijama, posebno sa Ministarstvom za lokalnu samoupravu, kako bi imali korist od procesa decentralizacije.

Međunarodnoj zajednici se savetuje da ohrabruje dijalog Beograda i Prištine, kao i dijalog između kosovskih institucija i lokalnih Srba.

EU bi trebalo da iskoristi svoj uticaj na Srbiju, kao potencijalnu članicu, da insistira na konstruktivnoj ulozi Beograda i prestanku podrške paralelnim strukturama vlasti.

U procesu sprovođenja decentralizacije i zaštite manjinskih prava važnu ulogu trebalo bi da ima i misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), navodi se u preporukama MKG.

Misija Euleksa takođe bi trebalo da ima važnu ulogu jer bi trebalo da promoviše sigurno i stabilno okruženje koje će pomoći povratak raseljenih lica na Kosovo, uključujući tu Albance na severu Kosova.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.