Ljajić: Priprema se paket antikriznih mera

Izvor: Politika, 13.Avg.2012, 10:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ljajić: Priprema se paket antikriznih mera

BEOGRAD - Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Rasim Ljajić izjavio je danas da Vlada Srbije priprema paket antikriznih mera, koje bi trebalo da budu predstavljene u septembru, a, kako je naveo, neke od njih će biti nepopularne i nimalo lake.

„Sigurno je da i na prihodnoj i na rashodnoj strani budžeta moramo da uradimo mnoge stvari, neke od njih su krajnje nepopularne, ali sa ciljem očuvanja makroekonomske stabilnosti, smanjenja deficita i smanjenja javnog duga. To neće >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << biti nimalo lako „, kazao je Ljajić za Radio-televiziju Srbije.

Ljajić je precizirao da antikrizne mere priprema Ministarstvo finansija i istakao da neće biti povećanja PDV-a na osnovne životne namirnice.

„Povećanje PDV-a će biti samo krajnja, nužna mera i ako bude tog povećanja PDV će iznositi 20 odsto”, kazao je ministar.

On je ukazao da se nova Vlada suočava sa brojnim izazovima i nasleđenim problemima.

„Imali smo sušnu godinu, sa značajno manjim prinosima kukuruza soje i suncokreta što može uticati na cenu stočne hrane, pa time i na cenu mesa. Za utehu je što je rod pšenice bio sasvim solidan”, kazao je Ljajić.

Ministar smatra da rod pšenice od oko dva miliona tona u priličnoj meri zadovoljava potrebe domaćeg tržišta, a to je bio i jedan od razloga zbog kojeg ministarstvo smatra da nema opravdanja za zahtev Unije pekara Srbije da cena hleba poskupi.

On je napomenuo da će uredba o ceni hleba sasvim sigurno ostati na snazi do kraja njenog važenja - 30. septembra.

Ljajić smatra da Srbiji treba aranžman i dogovor sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i očekuje da će taj dogovor biti postignut.

„To je potvrda ispravnosti kursa vlade u makroekonomskoj politici, to utiče na kredibilnost države. MMF pruža stručnu pomoć, a na taj način možemo da dođemo do jeftinijih kredita”, kazao je ministar.

On je napomenuo da se razgovori sa MMF-om ne vode po principu ultimatuma.

„MMF ne može nama da naredi nešto da učinimo, to su razgovori, pregovori, usaglašavanja, kompromisi. Mislim da je veoma važno da imamo dogovor sa MMF-om i očekujem da ćemo ga postići”, kazao je Ljajić. 

Beta

objavljeno: 13.08.2012.
Pogledaj vesti o: Rasim Ljajić

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.