Hrvatska osuda Jeremićeve izjave

Izvor: B92, 28.Maj.2008, 08:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hrvatska osuda Jeremićeve izjave

Beograd, Zagreb -- Predsednik i premijer Hrvatske, Stjepan Mesić i Ivo Sanader, osudili su izjavu ministra spoljnih poslova Srbije da je Hrvatska sprovela etničko čišćenje Srba u "Oluji".

"U Srbiji još ima mnogo ljudi koji se ne sećaju šta se dogodilo i da su tenkovi iz Beograda, Novog Sada i iz cele Srbije dolazili u Hrvatsku da razaraju ne samo Vukovar, nego i druge gradove, te da su ispraćani često i s cvećem", rekao je Mesić prilikom polaganja venaca na spomenik >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << poginulim braniteljima u Zagrebu povodom Dana oružanih snaga.

"U tim njihovim napadima imali smo ogromne žrtve", nastavio je Mesić, poručujući da bi "bilo dobro da se toga sete", jer hrvatski tenkovi nisu išli ni prema Novom Sadu, ni prema Beogradu.

Premijer Sanader je u istoj prilici izjavio da je "Jeremiću rečeno šta treba govoriti, a to, kada se psihološki razmatra, spada u odbrambeni stav".

"Reč je o činjenici da je Hrvatska bila napadnuta i da je Miloševićeva politika sprovodila velikosrpsku agresiju protiv susednih država, pa i Hrvatske, te da je izgubila u tom ratu", rekao je Sanader.

On je poručio da bi Srbiji, uključujući i njene proevropske snage, bilo bolje da se suoče s tom prošlošću, a ne da govore da je Hrvatska sprovela etničko čišćenje.

"Hrvatska je učinila samo ono što bi učinila svaka druga zemlja. U legitimnom i odbrambenom ratu odbranila je svoju teritoriju", rekao je Sanader, navodeći da su sve ostalo "zastarele floskule, koje ne mogu promeniti istinu o Domovinskom ratu".

"Istina je jedna - Srbija je izvršila agresiju, a Hrvatska pobedila u nametnutom ratu", rekao je Sanader.

Ministri oprečno o "Oluji"

Održavanje Ministarske konferencije Jadransko-jonske inicijative u Zagrebu obeležio je sukob mišljenja ministara spoljnih poslova Srbije i Hrvatske.

Ministar spoljnih poslova Hrvatske Gordan Jandroković uložio je protest svom kolegi iz Srbije Vuku Jeremiću, zbog njegovih "neprihvatljivih ocena" događaja iz bliske prošlosti i kritika Hrvatske zbog priznavanja Kosova. Jandroković je, takođe, odbacio Jeremićeve tvrdnje o etničkom čišćenju Srba tokom operacije "Oluja".

"Dobro je poznato da je 'Oluja' bila legalna oslobodilačka akcija, čiji je cilj bio oslobađanje hrvatske teritorije od velikosrpske agresije", naveo je Jandroković.

On je dodao da "posebno brine to što je gospodin Jeremić došao u Zagreb jedino i isključivo iz unutrašnjepolitičkih razloga".

"Izjave su neistinite, nisu tačne, a još je gore kada se one iznose na ovakvim skupovima, koji imaju za cilj promociju regionalne saradnje, realizaciju konkretnih regionalnih projekata", kaže Jandroković.

On dodaje da je to Jeremiću, kao predsedavajući na sednici, jasno i rekao.

"Odbacio sam njegove tvrdnje, rekao da se s njima ne slažem, ali, isto tako, rekao sam da nije mesto o tim temama razgovarati na sastancima Jadransko-jonske inicijative", rekao je Jandroković.

Dvojica kolega, ministri Jeremić i Jandroković, nisu se saglasili ni o Kosovu jer je Jeremić istakao da su odnosi dveju zemalja pogoršani od trenutka kada je Hrvatska odlučila da prizna nezavisnost Kosova.

"Ja sam skrenuo pažnju gospodinu Jandrokoviću na naš zvanični stav da to smatramo potpuno neprihvatljivim. To je, prema našem mišljenju, jedan čin za žaljenje", kazao je Jeremić.

On je dodao da misli kako to "ne doprinosi izgradnji dobrosusedskih odnosa u regionu".

"Mi se zalažemo za kompromisno rešenje za budući status. Želeli bismo da dobijemo podršku regiona za nalaženje kompromisnog rešenja, koje bi bilo prihvatljivo i za Beograd i za Prištinu, samim tim, prihvatljivo i u Savetu bezbednosti", rekao je Jeremić.

Svoj susret sa hrvatskim ministrom inostranih poslova Jeremić je iskoristio i da najavi da Srbija planira da otvori konzulat u Kninu.

"Mislim da bi trebalo zajednički, kao dve vlade, da sarađujemo, da učinimo, zaista, sve što možemo da bismo pospešli povratak izbeglica u Hrvatsku. U tom kontekstu, ja sam gospodinu Jandrokoviću izneo i naš plan da u budućnosti otvorimo novo diplomatsko-konzularno predstavništvo Republike Srbije u Kninu", kaže Jeremić.

Dodaje da bi to "pomoglo u zajedničkom naporu sa hrvatskim vlastima da se pospeši pitanje povratka".

"To, ja razumem, predstavlja i jedan od političkih prioriteta hrvatske vlade", kazao je Jeremić.

Tokom boravka u Zagrebu, ministar Jeremić je razgovarao i s predstavnicima Srba u Hrvatskoj, Miloradom Pupovcem i Slobodanom Uzelcem.

Podrška stavovima ministra Jeremića

Regionalni odbor za pomoć izbeglicama Vojvodine podržao je stavove ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića.

"Akcija 'Oluja' nije bila ni legitimna niti oslobodilačka, s obzirom da je tokom njenog trajanja ubijeno na hiljade golorukih civila i spaljeno desetine hiljada kuća, što potvrđuje da je u pitanju bio najsuroviji primer etničkog čišćenja", navodi se u saopštenju tog izbegličkog udruženja.

Ocenjuje se da oštar odgovor hrvatskog ministra spoljnih poslova svedoči da on ignoriše činjenicu da je "Oluja", između ostalog, i predmet istrage Haškog tribunala i da dokazuje da se hrvatska politika prema prognanim Srbima nije promenila od 1991. godine do danas.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Mesić i Sanader osudili i odbacili Jeremićev stav

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 28.Maj.2008

Hrvatski predsjednik   Stjepan Mesić i premijer Ivo Sanader osudili i odbacili jučera&scaron;nju izjavu srbijanskog ministra vanjskih poslova Vuka Jeremića "kako je Hrvatska kriva za etničko či&scaron;ćenje Srba u Oluji". U Srbiji ..

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.