Homen: Suđenja će trajati kraće

Izvor: B92, Tanjug, 03.Jan.2010, 15:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Homen: Suđenja će trajati kraće

Slobodan Homen (B92)

Beograd -- Suđenja u parničnim postupcima ubuduće će teći dan za danom i u prvom stepenu ne bi trebalo da traju duže od godinu i po dana,najavili su u Ministarstvu pravde.

Državni sekretar Slobodan Homen izjavio je da je suštinska novina koja će biti uvedena novim Zakonom o parničnom postupku to što će ročište za glavnu raspravu teći dan za danom, tako da se u najvećem broju slučajeva presuda može očekivati već za devet meseci, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << a u komplikovanijim slučajevima do godinu i po dana.

Cilj izmena ZPP-a je ubrzanje sudskih postupaka zbog čega je cela reforma pravosuđa započeta, odnosno povećanje efikasnosti i ostvarivanje prava na suđenje u razumnom roku, istakao je Homen.

On je ukazao da je jedan od najvažnijih zakona kada je reč o efikasnom suđenju upavo novi ZPP koji će se početkom januara naći na javnoj raspravi.

Homen je napomenuo da je Ministarstvo pravde Skupštini Srbije uputilo predlog za manje izmene i dopune aktuelnog ZPP-a koje se, pre svega, odnose na primenu zakona od novih sudova koji su počeli rad od 1. januara 2010. godine, dok će kompletno nov zakon koji je već spreman, morati da prođe ocenu stručne javnosti.

"Suština novog zakona je da suđenje u prvom stepenu ne bi smelo da traje duže od godinu i po dana i to u najkomplikovanijim slučajevima, a suđenje u drugom stepenu ne duže od šest meseci", istakao je Homen.

Prema njegovim rečima, novi zakon će rešiti sve velike probleme koji su postojali u praksi, a to su, pre svega, dostava poziva za stranke i svedoke, čekanje da se obavi veštačenje, kao i često besmisleno odlaganje koje donose sudije.

Zakon ograničava odlaganje ročišta i predviđa da se glavna rasprava mora zakazati u roku od 30 dana od prijema odgovora na tužbu ili od održavanja pripremnog ročišta, na kome stranke moraju da predlože sve dokaze, svedoke i veštačenja, precizirao je Homen.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

U parnici će se suditi dan za danom

Izvor: S media, 03.Jan.2010

Sudjenja u parničnim postupcima ubuduće će teći dan za danom i u prvom stepenu ne bi trebalo da traju duže od godinu i po dana i to u najkomplikovanijim slučajevima, a u drugom stepenu duže od šest meseci, najavili su iz Ministarstvu pravde Srbije. ..Državni sekretar Slobodan Homen izjavio...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.