FHP: Prijava protiv Gašića zbog nezakontiog označavanja arhive

Izvor: Blic, 12.Jun.2015, 18:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

FHP: Prijava protiv Gašića zbog nezakontiog označavanja arhive

Fond za humanitarno pravo saopštio je danas da je podneo prekršajnu prijavu protiv ministra odbrane Bratislava Gašića zbog, kako navode, nezakonitog označavanja arhive 37. motorizovane brigade Vojske Jugoslavije najvišim stepenom tajnosti podataka, a iz Ministarstva odbrane poručuju da je ta odluka doneta u skladu sa Zakonom o arhivskoj građi.

FHP kaže da je tokom istraživanja o aktivnostima te brigade na KiM aprila i maja 1999. godine, od Ministarstva odbrane, na osnovu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, sredinom juna 2014. zahtevao dostavljanje dokumenata koji se odnose na aktivnosti 37. motorizovane brigade.

Kako navode u FHP Ministarstvo odbrane ih je obavestilo da je celokupna arhiva te brigade proglašena tajnom na period od 30 godina, po osnovu odluke ministra odbrane.

U FHP smatraju da odluka ministra odbrane predstavlja zloupotrebu ovlašćenja prema Zakonu o tajnosti podataka, kao i prekršaj prema tom Zakonu, zato što, navode, nije bilo osnova za označavanje navedene dokumentacije kao tajne i zato što je odluka o određivanju tajnosti podataka bez obrazloženja.

Ta NVO kaže i da su desetine borbenih izveštaja 37. motorizovane brigade dostupni preko baze podataka MKSJ, i da su o delovanju te brigade javno svedočili bivši i sadašnji pripadnici VS tokom suđenja pred tim sudom.

"Povodom ponovnog saopštenja za medije FHP, a radi istinitog obaveštavnja javnosti, ističemo da je Odluka ministra odbrane o zaštiti arhivske građe nastale u radu rasformirane Komande 37. motorizovane brigade Vojske Jugoslavije doneta u skladu sa Zakonom o arhivskoj građi, kako je to oduvek rađeno za takvu vrstu građe" rečeno je u saopštenju Ministarstva odbrane.

Članom 21. tog zakona, propisano je da arhivska građa postaje dostupna javnosti za korišćenje u naučno-istraživačke i druge svrhe po isteku rokova koje utvrdi nadležni državni organ u čijem radu je građa nastala.

"Naglašavamo da se Odluka o zaštiti arhivske građe ne odnosi na nadležno postupanje sudova i tužilaštva u Srbiji niti na zahteve Haškog trubunala" kaže se u saopštenju.

"Ukoliko bi se svi podaci o borbenim dejstvima koji se nalaze u traženim dokumentima učinili dostupnim javnosti, postavilo bi se pitanje izvršavanja budućih misija i zadataka pripadnika VS, odnosno njenog funkcionisanja kao organizovane oružane snage koja brani zamlju i izvršava Ustavom, zakonima i principima međunarodnog prava utvrđene misije i zadatke" rečeno je u saopštenju.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.