
Izvor: S media, 20.Sep.2010, 10:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Evropska komisija da što pre razmotri zahtev Srbije
Savet ministara inostranih poslova EU treba što pre da naloži Evropskoj komisiji da razmotri molbu Srbije za dobijanje statusa kandidata za prijem u članstvo Unije izjavio je predsednik grupe prijateljstva Austrija-Srbija austrijskog parlamenta Johan Majer.
"Savet ministara inostranih poslova EU treba što pre da naloži Evropskoj komisiji da razmotri molbu Srbije za dobijanje statusa kandidata >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << za prijem u članstvo Unije. Austrija će to podržati, ministar spoljnih poslova Mihael Špindeleger je to već najavio, i to odmah dan posle usvajanja rezolucije o Kosovu u Generalnoj skupštini UN. Ne samo Austrija već i druge zemlje EU su najavile podršku", rekao je Majer.
On je dodao da Austrija ide i dalje od toga i smatra da sve države zapadnog Balkana moraju imati evropsku perspektivu.
Majer objašnjava da to ne znači da će one u isto vreme postati članice, ali se ljudima u tom regionu mora dati šansa da njihova zemlja postane članica EU.
"Oni su deo Evrope, i treba da budu deo EU", istakao je on.
Kada je reč o radu šefa austrijske diplomatije Mihaela Špindelegera, Majer je rekao da je očekivao od Ministarstva inostranih poslova Austrije isto angažzovanje za Srbiju kakvo je za Hrvatsku.
"Prema Srbiji je jedno vreme, iz mog ugla, vladao maćehinski odnos od strane mnogih država EU. Posle usvajanja rezolucije o Kosovu u UN mislim da je taj stav napušten i da se Srbija tretira kao i kandidat za prijem u članstvo Unije", dodao je Majer.
Upitan da li će pitanje Kosova predstavljati prepreku za put Srbije u EU, austrijski poslanik je izrazio uverenje da će ovo pitanje uvek igrati neku ulogu.
"Mi polazimo od toga da će sada nakon usvojene Rezolucije u UN doći do radnih razgovora Beograda i Prištine. Ti radni razgovori treba da vode predstavnici Beograda i Prištine u cilju očuvanja interesa srpskog stanovništva na severu, te poboljšanja uslova života Srba", objasnio je on.
O radu parlamentarne grupe prijateljstva Majer je kazao da je težište rada trenutno priprema prve posete parlamentarne delegacije Beogradu, dodajući da je sa kolegom iz grupe prijateljstva srpske skupštinne Milošom Jevtićem dogovorio da do te prve posete parlamentarne delegacije dodje još u ovoj godini.
"Delegacija austrijskih poslanika će u decembru posetiti Beograd i tako razgovarati sa svojim kolegama o mnogim pitanjima saradnje i projektima", najavio je Majer dodajući da strateško partnerstvo dva parlamenta može biti veoma korisno. "Mi smo zemlje slične veličine, neutralne i nemamo nuklearne elektrane, a uz to u Austriji živi najmanje 200.000 Srba, koji su odlično integrisani".
On je objasnio da će saradnja ići u pravcu jačanja bilateralnih kontakata, kao i zaljučenja više bilateralnih sporazuma.
"U to spadaju tri sporazuma koja ćemo uskoro ratifikovati - prvi je Sporazm o naučno-tehničkoj saradnji, koji će uskoro biti pred poslanicima, drugi je u pripremi za usvajanje na sednici vlade, a to je Sporazum o izbegavanju dvostrukog oprezivanja, i treći Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (S S P)", naveo je Majer.
Upitan kada će Austrija ratifikovati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (S S P) EU sa Srbijom Majer je objasnio da se taj sporazum nalazi još uvek kod Ministarstva inostranih poslova, koje treba da ga pripremi za davanje na usvajanje Vladi.
"Nadam se da će u naredna dva meseca S S P biti na vladi i da ćemo moći da ga ratifikujemo do kraja godine", rekao je poslanik Socijaldemokratske partije Austrije (SPO).
On je rekao da bi projekte koje pripremaju grupe prijateljstva trebalo da podrže i poslanici, a u pitanju su projekti iz oblasti obrazovanja, nauke, u istraživačkom sektoru. "Jedan od projekata mogla bi biti studija o zločinu Vermahta, to jest planinske divizije, od 1943. do 1944. u Srbiji i Crnoj Gori. O tome još uvek nema nikakvih naučnih radova, a neki počinioci zločina su još živi i mi smo dužni istoriji da tu temu naučno istražimo", ukazao je Majer.
On je kao drugi mogući projekat izdvojio projekat vezan za uvodjenje zaštitnika potrošača, jer je to važno da bi se sprečili ilegalni dogovori u privredi i druge mahinacije na štetu potrošača.
Majer je ocenio da je set zakona iz oblasti zaštite potrošača koji u Srbiji uskoro treba da bude usvojen važan, jer će ljudi videti šta imaju od EU, a istovremeno potrošačima u Srbiji daće više prava i zaštite.
On je naveo i da bi parlamenti mogli da saradjuju u vezi korišćenja moderne tehnologije u parlamentarizmu, jer je Austrija u tome vodeća zemlja.
(Tanjug)