EP: Otvoriti nova poglavlja, Srbija bitno napredovala u dijalogu s Prištinom

Izvor: Blic, 12.Jun.2017, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EP: Otvoriti nova poglavlja, Srbija bitno napredovala u dijalogu s Prištinom

Evropski parlament (EP) traži da Evropska unija (EU) u pregovorima o članstvu sa Srbijom otvori nova, tehnički već spremna poglavlja i navodi da je Srbija "učinila važne korake ka normalizaciji odnosa s Kosovom, što je ključni preduslov za ukupni napredak pregovora", navodi se u Predlogu rezolucije o Srbiji o kojoj će sutra u Strazburu raspravljati parlament EU.

U predlogu se podvlači sveukupan >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ekonomski i društveni napredak Srbije, a takođe se navodi da su "hitno nužni dalji koraci kako bi se rešila sva otvorena pitanja" u dijalogu Beograd-Priština, s tim da "obe strane krenu u punu primenu dogovora".

- To znači i uspostavljanje Zajednice srpskih opština - kako je predočeno, uz poziv Evropskoj službi za spoljne poslove, na čijem je čelu Federika Mogerini, da "vrši procene onoga što čine dve strane u sprovođenju svojih obaveza".

Prema predlogu rezolucije, koju je pripremio izvestilac za Srbiju Dejvid Mekalister, a o kojoj sutra treba da raspravlja EP, srpske vlasti su "ostvarile određen napredak u pravosuđu, ali nezavisnost pravosuđa nije sprovedena na delu".

Zato se traži da vlasti u Beogradu obezbede evropske norme u pravosuđu i "smanje politički upliv na biranje i postavljanje sudija i tužilaca".

EP je "zabrinut zbog pomanjkanja napretka u bitki protiv korupcije i poziva Srbiju da pokaže jasnu političku volju i predanost rešavanju tog pitanja", ali pohvaljuje "delatnu ulogu Beograda u međunarodnoj i regionalnoj policijskoj saradnji i napredak u suzbijanju organizovanog kriminala".

U Predlogu rezolucije se pozdravlja učešće Beograda u vojno-policijskim međunarodnim misijama EU, ali "ponovo poziva Srbiju, saglasno zahtevima njenog statusa kandidata za člansto, da postepeno usaglasi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku s EU, uključujući politiku prema Rusiji".

EP u Predlogu navodi da "smatra da je za žaljenje održavanje zajedničkih vojnih vežbi Srbija-Rusija".

Naglašeno je i da je "Srbija i dalje konstruktivno opredeljena za odnose s drugim zemljama u procesu priključivanja EU i susednim članicama Unije" i rečeno da bilateralna pitanja treba rešavati saglasno međunarodnom pravu, kao i da "rešavanje takvih problema ne sme ugroziti pregovore o članstvu s EU".

- EP pozdravlja istrajno angažovanje Srbije na putu uključivanja u EU i njen preduzimljiv, opipljiv i dobro pripremljen pristup pregovorima (o članstvu) - navodi se u ovom dokumentu, koji je prethodno usvojen u Spoljnopolitičkom odboru EP.

Takođe, pohvaljuje se "napredak Srbije u razvijanju delatne tržišne privrede i poboljšanju sveukupnih ekonomskih prilika u zemlji", i kaže da je sve to "jasan znak rešenosti i političke volje" Beograda za utiranje puta ka članstvu u EU.

Međutim, kako je navedeno, Srbija tu "stratešku odluku mora da širi i u srpskom stanovništvu, uključujući snažnije predočavanje kolika se budžetska sredstva EU doznačavaju Srbiji, a srpske vlasti treba da se uzdrže od poruka uperenih protiv EU".

U Predlogu rezolucije se pozivaju srpski zvaničnici da "ne optužuju i ne vrše politički neosnovane napade na ombudsmana" i zajamče rad svih nezavisnih tela i institucija.

Vlasti u Beogradu se, isto tako, pozivaju da "rešavaju slučajeve preteranog korišćenja policijske snage prema građanima i uzimaju se na znanje, sa zabrinutošću, sporni događaji u beogradskoj četvrti Savamala, kad je reč posebno o rušenju privatne imovine, i traži se da to brzo bude rasvetljeno uz puno učešće sudskih vlasti u istrazi s ciljem da se počinioci privedu pravdi".

Evroposlanici "ponovo izražavaju zabrinutost zbog izostanka napretka vezanog za slobodu izražavanja i samocenzure u medijima, gde je došlo do pogoršanja situacije".

Oni podvlače da su "dalje zabrinjavajući politički upliv, pretnje, nasilje i zastrašivanje novinara, uključujući fizičke napade, verbalne i napade u pisanom vidu, kao i nasrtaje na njihovu imovinu".

U predlogu rezolucije EP veliki prostor je dat pitanju slobode izražavanja i nezavisnosti medija, a od vlasti u Srbiji je zatraženo da "javno i neopozivo osude sve napade, obezbede odgovarajuća sredstva za žustriju istragu napada na novinare i medije kako bi počinioci bili privedeni pravdi".

Takođe, ocenjeno je da je nužno u potpunosti primeniti zakone o medijima i pozdravljen sporazum o saradnji i zaštiti između tužilaca, policije i novinarskih i medijskih udruženja.

U pripremnom dokumentu EP se uglavnom daje povoljna slika zaštite ljudskih i manjinskih prava u Srbiji i podvlači da "etnički, kulturno i verski mešovita Vojvodina doprinosi identitetu Srbije".

U Vojvodini je i dalje zajamčena zaštita manjina i dobra je međuetnička situacija, navodi se u Predlogu rezolucije, i dodaje da "autonomija Vojvodine ne sme biti oslabljena".
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.