Izvor: B92, 17.Jun.2010, 18:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Deklaracija na konsultacijama

Beograd -- Deklaracija o osudi zločina nad Srbima na prostoru SFRJ je završena i trebalo bi da prođe još jedan krug konsultacija na sednici skupštinskog Kolegijuma.

Nada Kolundžija (DS) je rekla da je tekst deklaracije poslat svim poslaničkim grupama kako bi se o njemu izjasnile.

Nakon toga će uslediti sednica Kolegijuma koja će biti prilika za davanje sugestija na predloženi tekst i o tome kada bi on mogao da se nađe na dnevnom redu parlamenta.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Ona je podsetila da u periodu vanrednog zasedanja sednica parlamenta može da bude zakazana na zahtev Vlade Srbije ili 84 poslanika, a da parlamentarci ZES-a sednicu na kojoj bi poslanici razmatrali deklaraciju nisu hteli da predlože dok se ne obave poslednje konsultacije sa svim poslaničkim grupama.

Šef poslaničke grupe Partije ujedinjenih penzionera Srbije Momo Čolaković rekao je da je konačan tekst deklaracije pripremljen, da je prosleđen poslaničkim grupama, kao i da će ona biti tema sledeće sednice Kolegijuma, posle čega će ući u skupštinsku proceduru.

On je kazao da je za tu stranku konačan tekst deklaracije prihvatljiv bez obzira na to što njihova sugestija vezano za osudu zločina koji su počinjeni u Sloveniji, nije prihvaćena.

Poslanik Jedinstvene Srbije Petar Petrović kazao je da očekuje da će deklaracija o osudi zločina nad Srbima "vrlo brzo ući u proceduru" i da će se o njoj raspravljati za 10 do 15 dana.

Poslanici opozicionih SNS, SRS I NS ponovili su ranije iznete stavove da neće podržati tu deklaraciju, da je trebalo doneti jedan dokument kojim bi se osudili svi zločini i da je rad na deklaraciji o osudi zločina nad Srbima samo "farsa".

Naprednjak Božidar Delić rekao je da njegova stranka neće glasati za deklaraciju i dodao da je trebalo doneti jednu deklaraciju o osudi svih zločina na prostoru bivše Jugoslavije, što je i predložila ta stranka.

"Možda će vladajuća većina moći da ubedi poslanike manjinskih partija da glasaju za deklaraciju, ali ona će imati samo prostu većinu 126, ili 127 poslanika, kao što je imala i ona o osudi zločina u Srebrenici", kazao je Delić.

Šef poslaničkog kluba radikala Dragan Todorović ocenio je da je donošenje te deklaracije "besmisleno" I rekao da je priča o toj deklaraciji "bila farsa" i pokušaj da se "prevare građani Srbije da bi se sakrila šteta naneta usvajanjem Deklaracije o osudi zločina u Srebrenici".

On je dodao da je očigledno da niko iz zemalja bivše Jugoslavije nema nameru da donese neki sličan dokument i dodao da bi trebalo da bude doneta neka vrsta dokumenta istovremeno u svim bivšim jugoslovenskim republikama.

Šef poslaničkog kluba Nove Srbije Velimir Ilić takođe smatra da je priča o deklaraciji "pro forme" i rekao je da nema nikakvih razgovora o tekstu deklaracije.

On je ponovio da se NS zalagala za to da se donese jedna deklaracija, kojom bi se osudili svi zločini, te da nema razloga deliti zločine.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.