Izvor: Blic, 26.Jan.2018, 11:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: Plenković da se pokloni žrtvama Jasenovca

Potpredsednik srpske vlade i šef diplomatije Ivica Dačić, koji je u sedištu UN u Njujorku otvorio izložbu "Jasenovac-pravo na nezaborav", pozvao je hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da ode u Jasenovac, pokloni se senima i jasno kaže ko su žrtve.

Dačić je podsetio da je Jasenovac jedan od najvećih koncentracionih logora iz perioda Drugog svetskog rata. Kako je istakao, isto tako kao što srpski narod ima dovoljno smelosti, hrabrosti i mora da sagleda >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << svoje greške u prošlosti, da "kazni, uhapsi i osudi one koji su vršili zločine nad drugim narodima, i svi drugi narodi imaju obavezu da ne rehabilituju zločince".

- Isto tako kao što Plenković odlazi u Jerusalim da se pokloni senima u Jad Vašemu, očekujemo da to uradi u Hrvatskoj i samom Jasenovcu i da jasno definiše i kaže ko su žrtve. Da li je to 50, 100 ili 700. Da je jedan čovek ubijen zato što je Jevrejin ili Srbin to je bruka za čovečanstvo - poručio je Dačić.

On je naveo da žrtve koje su pale ne smeju biti uzaludne i poručio da je vreme da Ujedinjene nacije o ovome čuju, vide i saznaju, zato što je istina o tome dugo godina skrivana. Dačić je kazao da holokaust i genocid nema granice i ne poznaje nikakve prepreke.

- Mi smo i ovde prilikom organizacije imali protivljenje jedne zemlje koja je govorila da mi manipulišemo brojkama i činjenicama. Nema nikakvih manipulacija, ovde su istorijske činjenice, imena i prezimena, izjave preživelih... - naveo je Dačić.

Poručio je takođe da Srbija nikoga ne optužuje osim zločince i one koji brane te zločince jer to je osnova da se ovako nešto ponovi u budućnosti.

- Mi ovde nismo došli da se svađamo, ali naš narod je pretrpeo naveće žrtve tokom Drugog svetskog rata. Mi imamo obavezu da se toga sećamo. Zbog toga smo mi ovde, a zbog toga su formirane UN, da se fašizam više ne ponovi i mi čvrsto stojimo u tom uverenju - dodao je Dačić.

"Dužnost je da se borimo protiv onih koji opravdavaju zločine"

On je istakao da cilj izložbe zato nije samo da upozna međunarodnu javnost sa jednim malo poznatim poglavljem Drugog svetskog rata, već i da upozori na opasnosti od oživljavanja ideologije i političke prakse koje su dovele do takvih strahota.

- Deo takvih nastojanja su i nenaučne reinterpretacije događaja i procesa iz perioda Drugog svetskog rata koje postaju deo javnog govora i opravdavaju zločine. Naša dužnost je da se protiv toga borimo, jer zaborav zločina je novi zločin i poziv da se on ponovi - istakao je Dačić otvarajući izložbu.

Izložba je otvorena u okviru obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na Holokaust, 27. januar, koji su proglasile Ujedinjene nacije u znak sećanja na dan oslobođenja Aušvica.

Dačić je dodao da je Jasenovac bio najveći logor u Evropi kojim nisu upravljali nacisti, već su njim upravljale hrvatske ustaše, kako je rekao, možda najneobičniji desničarski ekstremisti Evrope.

- Osim Jevreja i Roma, hteli su da istrebe i sve Srbe u svojoj državi, kao i Hrvate i muslimane antifašiste. Srbima je bio zabranjen život u nekim delovima hrvatskih gradova, kao i Jevrejima - podsetio je on.

Naveo je i da je ideolog njihovog pokreta, Mile Budak, izjavljivao kako trećinu Srba treba pobiti, trećinu iseliti i trećinu preobratiti u katoličku veru.

On je dodao da kada je reč o logoru Jasenovac, njega moramo shvatiti ne samo kao mesto užasa, masovne smrti i neizmerne patnje, nego i kao oličenje sistema koji je stvoren posle agresije na Jugoslaviju aprila 1941. i stvaranja Velike Hrvatske, odnosno Nezavisne Države Hrvatske.

Po svom uređenju ustaška NDH je bila istovetna nacističkom nemačkom modelu, ukazao je Dačić dodajući da se to pre svega ogleda u činjenici da je ona kao svoj nacionalni zadatak prvog reda postavila uništenje čitavih nacionalnih, verskih i „rasnih" grupa.

- Ta sličnost se ogleda i u stvaranju mreže koncentracionih logora i logora smrti, kakve je organizovala još samo nacistička Nemačka. Za razliku od nemačkog ubilačkog mehanizma, mehanizam hrvatske ustaške države bio je usmeren prema sopstvenim građanima, odnosno prema Srbima, Jevrejima i, nešto kasnije, Romima, rekao je on.

Dačić je naveo da je činjenica da je jedna novostvorena država „novog evropskog poretka" do kraja svog postojanja nastojala da na razne načine, uglavnom fizički, uništi gotovo trećinu stanovništva sopstvene države zaista fenomen bez presedana, čak i u tako krvavom ratu kakav je bio Drugi svetski rat.

- Oličenje takve politike i takvog sistema je upravo logor Jasenovac kojem je posvećena ova izložba - istakao je on.

Dačić je podsetio da su istraživači utvrdili da širom NDH postojalo preko 320 manjih i većih jama i ponora u koje su bacani živi ili masakrirani Srbi svih uzrasta i oba pola.

On je dodao da je ubrzo ovakav način ubijanja dopunjen mnogo efikasnijim: logorima, kao i da je stvoren niz privremenih logora iz kojih su Srbi i Jevreji upućivani u prvi logor smrti ustaške države, u Gospić i da je u tom logoru otpočelo i „konačno rešenje jevrejskog pitanja", odnosno holokaust u NDH.

"I nacisti su bili zgroženi ustaškim metodanam"

On je objasnio da je Jasenovac bio jedini logor u „novom evropskom poretku" koji nije bio u sistemu nacističkih logora i da je služio isključivo za ostvarivanja hrvatske ustaške politike uništenja „nepoželjnih" nacionalno-verskih i „rasnih" grupa, kazao je Dačić.

Jasenovac je po broju žrtava bio jedan od najvećih koncentracionih logora u Evropi, a ni do dan danas nije utvrđen konačan broj žrtava, rekao je Dačić ističući da je i po najnižoj hrvatskoj proceni, Jasenovac u samom vrhu logora smrti u Drugom svetskom ratu.

Od njega je veće samo nekoliko logora u Poljskoj, a dvostruko su manji zloglasni logori Buhenvald i Dahau.

- Čak i ako ne govorimo o broju žrtava, Jasenovac je možda i prvi u Evropi po bestijalnosti ubijanja -ukazao je ministar.

Naveo je da su i sami nacisti bili zgroženi ustaškim metodama, podsećajući da o ustaškim zločinima govori i poema „Jama" hrvatskog pesnika Ivana Gorana Kovačića.

- Oni su uključivali klanje, vađenje očiju, ubijanje maljem, spaljivanje živih ljudi... Za jedan pravoslavni Božić, ustaše su organizovale takmičenje u klanju nožem. O tom događaju znamo jer je jedan od izvršilaca kasnije tražio psihološku pomoć lekara", naveo je Dačić.

On je dodao da je na izložbi izložen i „srbosjek", specijalno oružje dizajnirano za brže ubijanje Srba kojim su ustaše klale ljude po logorima NDH.

- U Jasenovcu je ustašku nagradu dobio Petar Brzica zato što je u toku samo jedne noći (izmedju 29. i 30. avgusta 1942) zaklao 1360 Srba. Treba znati da je među žrtvama ustaša i 91 član familije Nikole Tesle. Takođe, tragičan je i podatak da je samo u Jasenovcu od ustaša stradalo 19 432 dece - naveo je Dačić.

On je ukazao da nikada nisu izvršena sveobuhvatna istraživanja, koja bi dala uverljiv odgovor na pitanje broja i identiteta žrtava logora Jasenovac.

"U svakom slučaju, koncentracioni logor i logor smrti Jasenovac bio je najveći logor na prostoru nekadašnje Jugoslavije i jugoistočne Evrope. Po broju žrtava, koji se svakako meri stotinama hiljada, Jasenovac je jednak velikim nacističkim koncentracionim logorima. Međutim, po sistematskom bestijalnom ubijanju on je svakako bez premca medju drugim koncentracionim logorima i logorima smrti u „novom evropskom poretku".

Dačić je rekao i da pitanje memorijalizacije logora Jasenovac nije rešeno na primeren način, a jedan od osnovnih razloga za to je činjenica da su vlasti Hrvatske sistematski uništile logorske objekte koji su ostali pošto su ustaše napustile logor i minirale ga.

- Na žalost, politika potiskivanja, zaborava i simetrije zločina nije mogla da nadomesti ono što je civilizacijski dug prema mrtvima, ali i prema živima: suočavanje sa zločinom, njegovo kažnjavanje, naučno istraživanje i adekvatna memorijalizacija - rekao je Dačić napominjući da je u Jasenovcu šezdesetih godina prošlog veka izgradjeno spomen-područje, delom i pod pritiskom rodbine žrtava.

Međutim, muzejska postavka u njemu nikada nije mogla da nadomesti autentičnost logorskih objekata i celog kompleksa, uključujući masovna stratišta u Donjoj Gradini.

Najnovija memorijalizacija ovog logora u Republici Hrvatskoj izazvala je velike kontroverze, pre svega zbog činjenice da se u individualizaciji žrtve izgubila njena pripadnost odredjenoj naciji ili „rasi", iako je upravo to bio razlog stradanja najvećeg broja zatočenika.

- Takav pristup treba posmatrati kao deo šireg toka revizije istorije Drugog svetskog rata i politike NDH, u čemu logor Jasenovac ima vrlo značajno mesto - rekao je Dačić.

On je poručio da je zato potrebno javno osuditi svaku vrstu istorijskog revizionizma koji negira zločine prikazane na panoima i koji je u sukobu sa temeljnim antifašističkim vrednostima.

- Ne smemo dozvoliti nasilno niti perfidno menjanje pogleda na prošlost i istorijske činjenice, jer se time relativizuju i negiraju genocidne i zločinačke politike prema celim narodima u prošlosti - ukazao je Dačić.

Dačić je takođe pozdravio i zahvalio se na prisustvu preživelim jasenovačkim logorašima.
Pogledaj vesti o: Ivica Dačić,   Nju Jork

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Dačić: Plenković da se pokloni žrtvama Jasenovca

Izvor: Večernje novosti, 26.Jan.2018

Šef diplomatije rekao je hrvatskom premijeru da treba da se pokloni u Jasenovcu isto kao što je to uradio u Jad Vašemu u Jerusalimu Potpredsednik srpske vlade i šef diplomatije Ivica Dačić, koji je u sedištu UN u Njujorku otvoio izložbu "Jasenovac-pravo na nezaborav", pozvao...

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.