Izvor: B92, 17.Okt.2013, 13:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DS pozdravlja preporuku EK
Beograd -- DS pozdravlja preporuku Eropske komisije o što skorijem otpočinjanju pregovora Srbije i Evropske unije.
Ujedno, DS je kritikovala to što je faktički pozitivno ocenjen samo napredak u odnosima sa Kosovom, izjavio je član Predsedništva demokrata Vladimir Todorić.
Todorić je na konferecniji za novinare rekao da se DS nada da će pregovori početi što pre, ali da je svejedno da li će do njih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << doći u decembru ili januaru.
"Evidentno je da je po ovom izveštaju ostareni napredak u odnosu sa Kosovom bio kljucan ako ne i jedini kriterijum za pozitivnu ocenu Srbije.", rekao je Todorić.
DS prema njegovim rečima smatra da se priča o evropskim integracijama i reformama zemlje ne sme svesti samo na odnos Srbije s vlastima u Prištini, jer to, kako Todorić tvrdi, može u drugi plan da baci sve unutrašnje promene koje su potrebne gradjanima Srbije.
On je dodao i da se u izveštaju primećuje nedoslednost argumenat za ocene napretka po bilo kom pitanju osim Kosova, te da je to teško prihvatiti pozitivnu ocenu za, na primer, borbu protiv korupcije jer je sama Evropska komisija u izveštaju navela da nema još nijedne presude po tom pitanju.
Teško je prihvatiti bilo kakvu pozitivnu ocenu o ekonomskim reformama u zemlji kada nije bilo investicija, a i sama EK kaže da je jedna od tri osoba starijih od 15 godina u Srbiji nezaposlena", poručio je Todorić.
On je naveo i da je zato sadašnja Vlada loša te da proizvodi negativne posledice i da treba što pre da ode sa vlasti. Todorić se osvrnuo i na nedavno predstavljene ekonomskih mera Vlade navodeći da se u Srbji primenjuju mere MMF-a, bez aranžmana sa tom institucijom.
Na pitanje da li DS lobira protiv izlaska Etihada na američko tržište i avio-prostor, kako to pišu pojedini beogradski mediji, Todorć je rekao da je laskavo pomisliti da DS ima uticaj na najveće aviokompanije u svetu i Evropi i ponovio zahtev te tranke da se objavi ugovor kojim je Etihad ušao u deo vlasništva JAT-a.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Todorić: Napredak Srbije samo u dijalogu
Izvor: Blic, 17.Okt.2013
Član Predsedništva Demokratske stranke (DS) Vladimir Todorić izjavio je danas da ta stranka podržava izveštaj Evropske komisije kojim se poziva na početak pregovora, ali je evidentno da je napredak u dijalogu bio ključni, ako ne i jedini kriterijum za pozitivnu ocenu Srbije, jer nema napretka...














