
Izvor: Blic, 16.Avg.2016, 15:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bajdena dočekao premijer uz so i pogaču, helikopteri nadleću Palatu Srbija
Američki potpredsednik Džozef Bajden stigao je danas oko 14 časova u posetu Beogradu. Njega je na aerodromu "Nikola Tesla" dočekao premijer Srbije Aleksandar Vučić. Svečani doček upriličen je i ispred Palate Srbije, oko 16.15 časova.
Bajden i njegova supruga Džil dočekani su na aerodromu na tradicionalan srpski način - uz so i pogaču, a delegaciju iz SAD poslužili su devojka i mladić obučeni u narodnu nošnju. Svečanom dočeku na aerodromu prisustvovao je i američki >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ambasador u Beogradu Kajl Skot.
Nakon dočeka na aerodromu "Nikola Tesla", svečani doček biće upriličen i ispred Palate Srbija, gde se očekuje da će delegacije Amerike i Srbije biti nešto pre 16 časova.
Kako javlja naš reporter, helikopteri upravo nadleđu Palatu Srbija, a saobraćaj u Bulevaru Mihaila Pupina je zatvoren.
Дочек потпредседника САД Џозефа Бајдена / Arrival of the @VP of the #USA @JoeBiden in #Serbia pic.twitter.com/gSry9W5AGD
Dolazak potpredsednika SAD Džozefa Bajdena kasnio je nekoliko sati zbog loših vremenskih uslova u SAD.
Zbog posete američkog potpredsednika, kao i švedskog premijera Stefana Levena, u pojedinim delovima Beograda i pre 13 časova došlo je do saobraćajnog kolapsa. Više o tome koje ulice su zatvorene, gde su najveće gužve i kako iz izbeći, možete da pratite u blogu uživo.
Analitičari ocenjuju da je reč o jako važnoj poseti, te manifestaciji podrške evropskom putu Srbije i reformskom kursu vlade Aleksandra Vučića.
Pročitajte još
Posle razgovora dveju delegacija, te tet-a-tet sastanka Vučića i Bajdena, iza zatvorenih vrata, premijer i potpredsednik SAD će se obratiti novinarima.
Bajden će razgovarati i sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem.
U delegaciji više od 400 ljudi
Prema nezvaničnim informacijama, Bajden dolazi sa suprugom, ali i delegacijom u kojoj je više od 400 ljudi.
Tokom njegovog boravka u glavnom gradu Srbije na snazi će biti sve neophodne bezbednosne mere, kakve su već viđene prilikom prethodne, prve posete Beogradu, 2009. godine.
Ministarstvo unutranjih poslova najavilo je da preduzima sve neophodne bezbednosne mere kada je reč o posetama potpredsednika SAD Džozefa Bajdena i švedskog premijera Stefana Levena i moli građane za razumevanje zbog zatvaranja pojedinih saobraćajnica.
Poseta drugog čoveka američke administracije predstavlja, po oceni analitičara, pozitivan signal s obzirom na to da SAD podržavaju evropski put Srbije i da su odigrale aktivnu, može se reći i veoma značajnu, ulogu u deblokadi procesa otvaranja poglavlja 23 i 24 u pregovorima sa EU.
Bajden, u odlazećoj američkoj administraciji zadužen za Balkan, u posetu Beogradu stiže neposredno po formiranju nove vlade.
Šta će biti teme njegovih razgovora nisu još saopštile ni američka, ni srpska strana.
Nema ipak sumnje da će tema biti dijalog Beograda i Prištine, kao i još neka, otvorena, ali nezaključena pitanja, poput paljenja američke ambasade, slučaja Bitići, te, mimo bilateralnih odnosa, pitanja koja takođe manje-više nisu nova, uključujući odnose sa Rusijom, migrantsku krizu, terorističke napade...
Novi momenat u odnosima dve strane naznačen je u martu ove godine, kada je potpredsednik SAD pozvao premijera Vučića telefonom na 17. godišnjicu bombardovanja naše zemlje i preneo mu da "žali zbog civilnih žrtava tokom akcije NATO, kao i tokom ratova 90-tih".
Bajden će se danas po drugi put sastati sa premijerom Vučićem od septembra prošle godine, kada su se sastali u Vašingtonu, a Bela kuća je nakon toga saopštila da je potpredsednik SAD u razgovoru s Vučićem ukazao na strateški značaj napora Srbije da promoviše pomirenje u regionu, uključujući napredak u dijalogu sa Kosovom pod pokroviteljstvom EU.
Važna poseta
Nekadašnji američki diplomata i stručnjak za Balkan Džejms Huper ocenjuje u susret dolasku američkog potpredsednika da je Bajdenova poseta Beogradu potencijalno jako važna, ukoliko sa sobom nosi poruku da SAD žele da razviju bliskiji partnerski odnos sa Beogradom.
Pročitajte još
Bliskiji odnos SAD i Srbije mogao bi da donese dobro ne samo dvema državama, već i Prištini.
"Najvažnije za Srbiju je da će joj to omogućiti da krene napred i izađe iz uglavnom statične i zastarele političke doktrine - nasleđa iz Titove ere pozicioniranja između blokova SAD/Evropa i Rusije, politike "ni Istok, ni Zapad", koji je doveo do izloženosti ruskim hegemonističkim ekonomskom i političkom težnjama, a da za uzvrat nije ostvarila značajan uticaj niti kod Rusije niti sa Zapadom", naveo je Huper u autorskom tekstu koji prenosi Radio Slobodna Evropa.
Posle Beograda, Bajde u Prištini
Što se posete Prištini tiče, očekuje se da će u susretu Bajdena sa tamošnjim liderima biti reči o saradnji Kosova i SAD, ispunjavanju odrednica Briselskog sporazuma i daljoj saradnji sa Srbijom na regulisanju "međudržavnih odnosa", budući da SAD srpsku pokrajinu smatraju posebnom državom i podržavaju put Prištine ka evropskim i međunarodnim institucijama - članstvu u EU I NATO.
U Prištini će se sastati sa predsednikom i premijerom Kosova, Hašimom Tačijem i Isom Mustafom.
Bajden i njegova supruga Dil će posetiti mesto u blizini baze "Bondstil" gde će učestvovati u ceremoniji posvećenoj imenovanju ulice u čast njihovog pokojnog sina Boa Bajdena, gde bi trebalo i da se obratiti okupljenima.