Izvor: B92, 26.Maj.2015, 17:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Albanci nisu došli na razgovor o ZSO
Tim Beograda i predstavnici EU u Briselu su ostvarili prvi napredak u formiranju ZSO na KiM, iako predstavnici prištinskih vlasti nisu došli na sastanak.
Šef Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić je rekao da je zahvalan Evropskoj uniji što je organizovala ovaj sastanak i dodao da je nedolazak kosovskih Albanaca "uvreda >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i omalovažavanje domaćina - EU".
"Vrlo sam zadovoljan, jer razgovori o ZSO dobro napreduju i prvi put posle godinu i po dana stvari su krenule napred kad je reč o formiranju ZSO", rekao je Đurić.
Novinarima je takođe rečeno da su razgovori beogradskog tima i predstavnika EU već došli do pitanja ovlašćenja i elemenata funkcionisanja ZSO.
Đurić je istakao da su u današnjim razgovorima učestvovali i predstavnici kosovske vlade iz redova srpskog naroda na Kosovu, kao i predstavnici lokalne samouprave srpskih opština na Kosovu.
Prema diplomatskim izvorima, predstavnici kosovskih Albanaca su nedolazak u Brisel uprkos pozivu EU obrazložili time da se u Prištini raspravlja o formiranju Specijalnog suda za zločine OVK, a da je teško raditi te dve stvari uporedo.
Đurić je rekao da je rasprava s predstavnicima EU bila kvalitetna i dobra i da će biti nastavljena sutra.






