66 odsto građana za SSP

Izvor: B92, 30.Apr.2008, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

66 odsto građana za SSP

Beograd -- Velika većina građana Srbije (66 odsto) podržava potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom, pokazuje novo istraživanje.

Ipak, procenti se smanjuju ako se doda neka argumentacija u korist ili protiv potpisa, pokazalo je najnovije istraživanje javnog mnenja agencije Stratedžik marketing. Referendumska opredeljenost građana za Evropu dobila je potvrdu i u stavu o tome da li treba potpisati SSP jer je 66 odsto građana bilo za, a 21 >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << protiv, pokazuje istraživanje.

Opredeljenost građana za Evropu, kada se ne pominju problemi u tim relacijama, jeste oko 70 odsto.

Gledano po stranačkom opredeljenju, za potpis na SSP su svi birači Liberalno-demokratske partije, 94 odsto birača liste "Za Evropsku Srbiju" i 81 odsto birača SPS-PUPS-JS.

Za potpisivanje Sporazuma izjasnilo se i 66 odsto neodlučnih birača, 56 odsto onih koji neće glasati, 45 odsto onih koji će glasati za DSS-NS i 41 odsto birača opredeljenih za SRS.

Samo među radikalima i narodnjacima onih koji su protiv SSP-a je više nego onih koji su za, i to za po jedan procentni poen, pokazuje istraživanje.

Takođe, uočava se i osetna razlika u stavu mlađih i starijih sugrađana - stariji su više protiv, a mlađi za potpisivanje Sporazuma.

"Belu šengensku listu, odnosno potencijalno ukidanje viza za građane Srbije kada putuju u zemlje EU, velika većina građana vidi kao veoma važno, čak 84 odsto, dok među samo 12 odsto građana koji ne smatraju značajnom takvu mogućnost za putovanja apsolutno prednjače najstariji i najneobrazovaniji", kaže direktor Stratedžik marketinga Srđan Bogosavljević.

Direktor Stratedžik marketinga je naglasio i da se procenti menjaju ako se doda neka argumentacija u korist ili protiv potpisivanja SSP-a.

"Na podsećanje da se neke stranke protive potpisivanju i da Sporazum treba potpisati samo ako EU da garancije da je Kosovo deo Srbije, među DSS-NS i SRS simpatizerima drastično pada broj onih koji su za potpis, tako da je u ukupnom zbiru 56 odsto onih koji su i dalje za, uz 35 odsto onih koji su protiv", kazao je Bogosavljević.

Većina stranačkih simpatizera ne menja stav, pokazalo je istraživanje, ali i u slučaju kada se pominje partijsko uslovljavanje, najviše pada podrška socijalista - za 16 indeksnih poena.

"Broj radikala koji su i u tom slučaju za potpisivanje pada za devet odsto, a narodnjaka sa 45 na 39 odsto", rekao je Bogosavljević.

Istraživanje o stavovima građana prema Sporazumu Stratedžik marketing je sproveo 28. aprila, dan pre njegovog potpisivanja, na reprezentativnom uzorku od 550 punoletnih građana.

Marginalna greška uzorka je -/+ 4,1 odsto, a istraživanje je sprovedeno u okviru CATI SM omnibusa.

Tekst Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju možete pročitati ovde.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Za potpisivanje SSP 66 odsto građana Srbije

Izvor: Blic, 30.Apr.2008

Potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Evropskom unijom podržala je većina građana Srbije, njih 66 odsto, pokazalo je istraživanje Stratedžik marketinga, navedeno je u jučerašnjem saopštenju te agencije.....Prema tom istraživanju, urađenom na uzorku od 550 građana,...

Nastavak na Blic...

Većina građana za potpisivanje SSP

Izvor: Mondo, 01.Maj.2008, 03:21

Velika većina građana Srbije podržava potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom, mada se procenti smanjuju ako se doda neka argumentacija u korist ili protiv potpisa, pokazalo je najnovije istraživanje javnog mnenja agencije Statedžik marketing (SM).

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.