
Izvor: TangoSix.rs, 21.Jun.2024, 16:55
Vučić pričao sa F-22 pilotom, zatim se telefonom čuo sa Makronom
Komandant vazduhoplovnih snaga Sjedinjenih Američkih Država u Evropi i Africi i komandant vazduhoplovnih i kosmičkih snaga NATO-a, general sa četiri zvezdice, Džejms Heker boravi u trodnevnoj diplomatsko-ekspertskoj poseti Srbiji. On se juče i danas sastao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ministrom odbrane Bratislavom Gašićem, načelnikom Generalštaba Vojske Srbije generalom Milanom Mojsilovićem >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << i komandantom RV i PVO Vojske Srbije general-potpukovnikom Duškom Žarkovićem.
Ako posmatramo iz vazduhoplovno-vojnog ugla, reč je o pojedinačno najmoćnijem oficiru neke oružane formacije na planeti. Njegova nadležnost obuhvata brojčano i kvalitativno najobimniju komandu nad američkim (USAF i ANG) i NATO vojnim vazduhoplovnim kapacitetima i geografski je nadležan za Evropu, Bliski Istok, Afriku, Ukrajinu i Rusiju (104 zemlje ukupno).
Iako se poseta poklopila sa vežbom „Platinsti Vuk“, Heker u Srbiju nije stigao Boingom, već Lir džetom direktno na Batajnicu.
General je pilot sa 3.600 sati letenja na F-15C, F-22, MQ-1B, HH-60, C-208 i T-38C. Kada je reč o borbenoj osposobljenosti najinteresantniji deo njegove zavidne vojne biografije je služba kao „F-15C Weapons Instructor“ u vazduhoplovnoj bazi Nelis – praktično USAF-ov Top Gun instruktor. Da je to i njemu lično najbitniji deo biografije pokazao je noseći njihov amblem na svom letačkom kombinezonu tokom radnih segmenata posete Srbiji.
Heker je „patch wearer“, što označava termin za „weapons school“ diplomce, što Mornarice, što u njegovom slučaju USAF-a. Od svih bivših jedinica u kojima je službovao (vidljivo i na fotografiji) Nelisov amblem diplomiranog „USAF Top Gun“ instruktora mu je očigledno najdraži / Foto: Ministarstvo odbrane
Do posete je došlo na poziv komandanta srpskog RV i PVO, generala Žarkovića. Heker je obišao 204. vazduhoplovnu brigadu a najduži deo ekspertskog dela posete bio je sastanak sa srpskim ratnim vazduhoplovstvom. Kako je Ministarstvo odbrane saopštilo, razgovaralo se o saradnji u oblasti bezbednosti letenja, traganja i spasavanja, helikopterskih operacija i vazduhoplovne medicine.
Nakon prestanka aktivne vojne saradnje sa Rusijom (osim kada je reč o već započetim projektima i podršci tehnici na šta je Rusija ugovorno obavezna), frekvencija konkretne vojne i vojno-diplomatske saradnje Srbije sa Sjedinjenim Američkim Državama trenutno je najveća.
„Isto kao Lakota vidim, osim modernije avionike, svakako“ / Foto: Ministarstvo odbrane
Iako general Heker nema konkretne veze sa NATO prisustvom na Kosovu ova tema je bila, očekivano, jedino komunicirana što kroz zvanične kanale, što kroz medije koji nisu do kraja razumeli njegovu nadležnost.
Kada je „air-power“ segment njegove posete u pitanju očigledno je da SAD i NATO Srbiju i dalje vide isključivo u „Air Operations Support“ ulozi (helikopteri, MEDEVAC i sl.). Dakle sve ispod konkretne borbene avijacije. Da li zbog toga što Srbija nikada neće dobiti pristup „Combat Air“ nivou jer, za sada, neće ući u NATO ili zato što ni sama još nema (zvanično) trasiranu budućnost ovog segmenta, ostaje da nagađamo.
Zato je posebno interesantno da je nakon sastanka sa Hekerom, Vučić telefonom pričao sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom. Da li je, nakon današnje vesti o navodnoj zainteresovanosti Srbije za polovne grčke Miraže, Markon (čitajući Tango Six, naravno) poželeo da pita Vučića da li i dalje želimo nove Rafale, ili je poziv iniciran sa srpske strane, ostaje da nagađamo.
The post Vučić pričao sa F-22 pilotom, zatim se telefonom čuo sa Makronom appeared first on Tango Six.