Vojno pojačanje NATO misije Baltik

Izvor: B92, 28.Apr.2014, 18:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vojno pojačanje NATO misije Baltik

Pariz -- Četiri francuska borbena aviona stigla su danas u Poljsku, a četiri britanska u Litvaniji u okviru NATO misije kontrole vazdušnog prostora baltičkih zemalja.

Ovo vojno pojačanje deo je mera NATO "podrške i umirivanja" zemalja u tom delu Evrope, zabrinutih zbog ponašanja Moskve u okviru ukrajinske krize, precizirali su zvori iz Londona i Pariza.

Četiri francuska aviona Rafal stigla su u bazu Malbrok, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na severu Poljske, rekao je izvor blizak francuskom Ministarstvu odbrane.

U toj bazi nalazi se oko 70 francuskih vojnika, a oni će učestvovati u vežbama i operaciji "policija neba" sa poljskom vojskom, i u misijama vazdušne kontrole, naveo je portparol francuske vojske.

Ministarstvo odbrane Britanije saopštilo je da su četiri aviona Tajfun stigla u Litvaniju i da će nadgledati vazdušni prostor Estonije, Letonije i Litvanije u okviru mera Alijanse za "podršku država zemalja članica na istoku Evrope".

U Litvaniju i Estoniju danas su pristigle i dodatne američke snage, u atmosferi nastojanja NATO da umiri strahovanja baltičkih država povodom dešavanja u Ukrajini.

150 američkih vojnika je smešteno u vazduhoplovnu bazu Amari u Estoniji.

Dosad je ukupno 600 američkih vojnika razmešteno u Poljskoj i baltičkim državama (Litvaniji, Letoniji i Estoniji). Oni će za početak učestvovati u pešadijskim vežbama. U planu je da te snage, koje će se rotirati, ostanu u navedenim zemljama bar do kraja 2014.

Bazi Siauliai, iz sovjetskog doba, nedostaje savremena infrastruktura, tako da će štab vojne misije biti smešten u bloku metalnih kontejnera, dok će ostatak snaga biti smešten u četiri neuslovna hangara, od kojih su tek dva napola završena.

Baltičke države su članice NATO od 2004. godine, ali strane trupe dosad nisu tamo trajno razmeštane, delimično da bi se izbegao antagonizam Rusije.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.