Vežba NATO: Plavi protiv crvenih

Izvor: B92, 24.Sep.2014, 16:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vežba NATO: Plavi protiv crvenih

Na nekoliko poligona i vojnih baza u Poljskoj počele su danas tradicionalne vojne vežbe svih rodova vojske, "Anakonda", ovog puta kao međunarodne vežbe.

U vežbama učestvuje 12.500 vojnika iz Češke, Estonije, Holandije, Kanade, Litvanije, SAD, Mađarske i Velike Britanije, koji uvežbavaju odbranu od "crvenih" iz fiktivnog Istočnog Evrolanda.

"Želimo da uvežbamo odbrambenu operaciju po članu 5. Sporazuma >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << NATO o kolektivnoj odbrani. Neki od elemenata scenarija biće iznenađenje za vojnike. To treba da bude istinska vežba, a ne smotra", kazao je na otvaranju "Anakonde" poljski vicepremijer i ministar odbrane Tomaš Šemonjak.

Ministar je podsetio da su ovo prve tako masivne vojne vežbe otkako je izbio sukob u Ukrajini. Prema scenariju, vojnici Saveza zemalja Plavog mora označeni kao "plavi" nastojaće da odbrane fiktivnu članicu saveza Vislandiju i njene izvore energenata od napada armija država okupljenih u Istočnom Evrolandu čiji vojnici su označeni kao "crveni".

U ovogodišnju "Anakondu" uključena je pored vojske i državna uprava iz pet vojvodstava. Na teren na kopnu, moru i u vazduhu da brane Vislandiju izlazi 17 brodova, 25 aviona i 126 oklopnih transportera.

Ovogodišnje vežbe "Anakonda", koje se od 2006. godine održavaju svake druge godine u Poljskoj kao najveća provera njene vojske, završavaju se 3. oktobra, a među 12.500 vojnika je 750 iz savezničkih armija NATO.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.