
Izvor: Politika, 29.Maj.2008, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Unmik nadjačao misiju EU
Policajci Srbi biće pod nadležnošću UN, planira se otvaranje sudova u oblastima sa srpskom većinom
Unmik će ostati na Kosovu sve dok Savet bezbednosti UN ne donese drugačiju odluku, ponovio je portparol generalnog sekretara UN Brendon Varma posle sastanka Ban Ki Muna sa generalnim sekretarom NATO-a Japom de Hop Sheferom. Iako je mesecima najavljivano da će misija UN biti „rekonfigurisana” tako da se >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << njeni službenici prebace u misiju EU, sve je izvesnije da do toga neće doći, i to zbog snažnog protivljenja Rusije i Srbije. Na drugoj strani, u sedištu NATO-a u Briselu saopšteno je da je Shefer generalnom sekretaru UN u sredu poručio da vojnici Kfora ne mogu da obavljaju policijske dužnosti, što je još jedna vrsta pritiska na svetsku organizaciju da što pre prepusti Evropskoj uniji kontrolu nad redom i zakonom u južnoj srpskoj pokrajini.
Međutim, šef Unmika Joahim Riker rekao je juče da će Euleks „raditi pod okriljem UN”. „Nismo gluvi i slepi”, izjavio je on za Asošijeted pres dodavši da je „jedino otvoreno pitanje u ovom trenutku kako ćemo izvesti da se povežemo sa dolazećom misijom EU u sektoru vladavine zakona”. Agencija AP ocenjuje da se posle ove „iznenađujuće najave” postavlja pitanje ko će biti nadležan na Kosovu posle proglašenja kosovskog ustava 15. juna, kada je po ranijem planu trebalo da počne s radom i misija EU. Izvori iz UN kažu da će Brisel morati da prihvati prvenstvo Unmika i da Euleks podredi njemu.
Prištinski dnevnik „Zeri” objavio je da Ban Ki Mun u pismu, koje će poslati predsedniku Srbije Borisu Tadiću i kosovskom predsedniku Fatmiru Sejdijuu, navodi da će policija u severnim delovima Kosova biti pod komandom Unmika.
Pozivajući se na zapadne diplomatske izvore „koji su pročitali nacrt tog pisma”, „Zeri” navodi da u sporazumu o delovanju Unmika na Kosovu nakon stupanja na snagu novog ustava 15. juna piše da se u oblasti sudstva predviđa mogućnost stvaranja dodatnih opštinskih i okružnih sudova u regionima sa srpskom većinom koji bi trebalo da funkcionišu u okviru jedinstvenog sudskog sistema Kosova.
Kada je reč o carinskoj službi, cilj je da se obezbedi funkcionisanje jedinstvene carinske službe, što će podrazumevati i prisustvo međunarodnih carinika na najvažnijim carinskim tačkama. Za oblast transporta je predviđeno stvaranje zajedničkog komiteta, uz učešće predstavnika Srbije, koji će raspravljati o tehničkim pitanjima prelaska granice.
Na produženi ostanak UN i zastoj u raspoređivanju Misije EU kosovski Albanci ne gledaju sa simpatijama, a AP zaključuje da će ih Rikerova najava da će UN igrati statusno neutralnu ulogu „učiniti nervoznim”. Radio Slobodna Evropa zaključuje da Ban Ki Mun trenutno uopšte nije spreman da udovolji želji EU, „što je vidljivo i u činjenici da Unmik ne želi da ustupi automobile i kancelarije Euleksu, o čemu su dve strane prethodno neformalno razgovarale”. Juče je u Stokholmu, na margini sastanka o Iraku, sa generalnim sekretarom UN o ovom pitanju razgovarao i visoki predstavnik EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Havijer Solana.
B. M.
[objavljeno: 30/05/2008.]