Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Mar.2012, 15:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbija i narod će odlučiti o članstvu u NATO
EČKA -
NATO bi voleo da vidi Srbiju u svom članstvu, ali odluku od tome treba da donese rukovodstvo Srbije, izjavila je danas predstavnica NATO odeljenja za javnu diplomatiju Despina Afentouli.
Ona je na seminaru u Ečkoj, posvećenom vojno-bezbednosnim aspektima međunarodne saradnje, istakla da je Srbija donela izbor koji se tiče Evropske unije, a da o budućem odnosu sa NATO odluku treba >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da donese rukovodstvo Srbije i narod.
Afentouli je, podsetivši da je Srbija članica NATO programa Partnerstvo za mir (PZM), istakla da odluku o daljim odnosima sa Alijansom treba da donese "vođstvo Srbije i narod imajući u vidu da EU i NATO blisko sarađuju i u oblasti bezbednosne politike".
Prema njenim rečima, Srbija treba da odluči da li želi da postane još bliži partner Alijansi.
"Ne vidim nikakav problem u potencijalnom napretku Srbije u strukturi NATO", rekla je Afentouli, podsetivši da predstavnici Srbije pri ambasadi u Briselu dobro i stručno rade.
Afentouli je predstavila osnovne načine i političkog i vojnog funkcionisanja Alijanse, objasnivši da se kroz delovanje u političkom delu Alijanse gde 50 drugih država čuje vaš glas, ostvaruju i nacionalni interesi svake od država zasebno.
Predstavnik ambasade Češke u Beogradu Petar Korbel je predstavio iskustva te države na putu do članstva u NATO.
Podsetivši da je češka ambasada kontakt Srbije sa NATO, on je naveo da je njen glavni cilj da proširi saradnju Srbije i Alijanse u raznim oblastima.
Korbel je na seminaru Atlantskog saveta Srbije ukazao na značaj proširenja saradnje Srbije i Alijanse.
Državna sekretarka u Ministarstvu odbrane Tanja Miščević i pomoćnik ministra spoljnih poslova Zoran Vujić su predstavili osnovne pravce saradnje Srbije u okviru programa PZM.
Vujić je rekao da se ne može govoriti o Evro-atlantskim integracijama jer Srbija nema suštinski politički dijalog sa NATO, ali da može da se govori o saradnji, koja se odvija u okviru PZM.
On je podsetio da Srbija ima puno operativno prisustvo u sedištu NATO u Briselu i da naša ambasada ima i politički i vojni deo koji je postavljen pre dve godine.
Miščević je ukazala da će saradnja u okviru PZM doprineti da se reforma u sistemu odbrane nastavi i produbi.
Seminar, posvećen vojno-bezbednosnim aspektima međunarodne saradnje, sa aspekta izveštavanja novinara organizovao je Atlantski savet Srbije uz podršku Norveške i odeljenja NATO za javnu diplomatiju.
Pogledaj vesti o: NATO
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Srbija odlučuje o članstvu u NATO
Izvor: RTS, 10.Mar.2012
Odluku o članstvu u NATO treba da donese "vođstvo Srbije i narod imajući u vidu da EU i NATO blisko sarađuju i u oblasti bezbednosne politike", kaže predstavnica odeljanja NATO-a a javnu diplomatiju Despina Afentuli. ..NATO bi voleo da vidi Srbiju u svom članstvu, ali odluku od tome treba da donese...


















