
Izvor: Southeast European Times, 20.Mar.2015, 17:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbija i NATO unapređuju vojnu saradnju
Saradnja sa Alijansom pomoći će Srbiji da modernizuje svoj odbrambeni sistem i unapredi sposobnosti vojske.
20/03/2015
Ivana Jovanović za Southeast European Times iz Beograda -- 20.3.2015.
Iako su srpski političari odlučili da zemlja ostane vojno neutralna, najrazvijeniji segment bilateralnih odnosa Beograda sa NATO-om je direktna saradnja vojski, koja se povećala od kada je Srbija pristupila programu Partnerstvo za mir u decembru 2006. godine.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << />
Saradnja je sveobuhvatna i uključuje obuku i vežbe, jačanje sposobnosti za mirovne misije, humanitarnu pomoć, edukaciju, medicinu i razmenu informacija.
„Srbija je prošle godine imala preko 100 organizovanih događaja vezanih za odbranu sa NATO-om i još mnogo veći broj bilateralnih sa saveznicima iz NATO-a i drugim članovima programa Partnerstvo za mir“, rekao je Grant Morou, predstavnik Ambasade SAD u Beogradu tokom razgovora o unapređenju odnosa NATO-a i Srbije, koji je organizovao Centar za evroatlantske studije u Beogradu.
„Alijansa vidi Srbiju kao važnog partnera programa Partnerstvo za mir i nedavno smo potpisali novi sporazum koji će promovisati saradnju oko pitanja od zajedničkog interesa“, rekao je beogradskom dnevniku Danas komandant Komande združenih snaga u Napulju admiral Mark Ferguson tokom nedavne posete Beogradu. Saradnja između srpske vojske i NATO-a uzajamno je korisna na puno različitih načina. „Srpske i snage NATO-a zajedno su usavršavale svoje veštine i učile da rade rame uz rame. To je nešto što se isplatilo s obzirom na raspoređivanje srpskih snaga u mirovnim misijama UN i EU na mestima poput Afrike i Bliskog istoka“, rekao je Grant.
Preko 250 srpskih vojnika verifikovano je kroz Koncept operativnih sposobnosti Alijanse.
Marko Milošević, istraživač u beogradskom centru za bezbednosnu politiku, naglasio je značaj sprovođenja NATO procedura i standarda u okviru vojne reforme u Srbiji -- posebno kako bi se ostvario doprinos zemlje globalnom miru kroz učešće u mirovnim operacijama.
„Obim saradnje može se videti kroz broj izdatih dozvola za pristupanje poverljivim informacijama EU i NATO-a, gde je izdat najveći broj sertifikata za pristupanje tajnim podacima NATO-a. To je dokaz međusobnog poverenja, koji je osnova saradnje, posebno direktne vojne saradnje“, rekao je Milošević.
Aleksandar Radić, vojni analitičar Evroatlantske inicijative u Beogradu, rekao je za SETimes da je održavanje vojnih veza sa NATO-om način za „držanje koraka sa vremenom“ i pomaže zemlji da ostvari nove standarde za obuku i vežbe.
„Direktna vojna saradnja sa NATO-om doprinosi modernizaciji sistema odbrane, pre svega kroz takozvane 'intelektualne aktivnosti'. Ovde je reč o modernizaciji načina razmišljanja, novim organizacionim rešenjima, preuzimanju nekih iskustava drugih zemalja, bez obzira na položaj oko članstva u NATO-u i vojne neutralnosti. Nema sumnje oko toga da li su ta rešenja dobra i da li ih treba sprovesti u praksi“, kaže Radić.
Modernizacija odbrane ostvarena kroz saradnju sa NATO-om važna je za celokupno društvo i samu državu, kaže Radić.
„Važna je i na međunarodnom nivou, s obzirom da doprinosi jačanju sposobnosti učešća u međunarodnim mirovnim misijama, što znači spremnost za doprinos globalnom miru. Kroz ovo se krećemo brže ka svom strateškom cilju -- članstvu u EU i dobro razvijenoj vojnoj saradnji sa vodećim zemljama u svetu“, kaže Radić za SETimes.
Još jedan važan korak u povećanju nivoa saradnje je Individualni akcioni plan partnerstva (IPAP), koji je potpisan u januaru. Plan ističe političku volju za boljom saradnjom i demokratskim poboljšanjima u društvu.
IPAP će pomoći Beogradu da ostvari održivu reformu i jačanje bezbednosnog sistema, kaže Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.
„Kroz zajedničku obuku pripadnika Vojske Srbije sa partnerima i dostizanjem interoperabilnosti mi ćemo povećati našu spremnost za reagovanje u vanrednim situacijama i efikasnije učešće u mirovnim misijama“, reklo je ministarstvo za SETimes.
Grupa za reformu odbrane, zajedničko telo Ministarstva odbrane Srbije i NATO-a, predstavlja konkretan mehanizam vojne saradnje, čiji je cilj podrška vojnoj saradnji.
Drugi segment vojnih odnosa između Srbije i NATO-a jeste saradnja sa KFOR-om.
Prema rečima ministra odbrane Bratislava Gašića, ta saradnja je odlična na svim nivoima.
Tokom nedavno održanog sastanka sa Fergusonom u Beogradu, Gašić je zahvalio KFOR-u na profesionalnom pristupu sprovođenju svog mandata.
Obe strane su naglasile da su zadovoljne saradnjom postignutom kroz programe i mehanizme programa Partnerstvo za mir.
Kako još direktna vojna saradnja sa NATO-om može da doprinese Srbiji? Recite nam ispod teksta šta mislite o tome.
Pogledaj vesti o: NATO
Nastavak na Southeast European Times...