Saradnja sa NATO-om ključna za Srbiju i region

Izvor: Southeast European Times, 15.Dec.2014, 17:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Saradnja sa NATO-om ključna za Srbiju i region

Kroz saradnju sa NATO-om Srbija će unaprediti svoj sistem odbrane, kao i reforme sektora bezbednosti, kažu zvaničnici i stručnjaci.

15/12/2014

Ivana Jovanović za Southeast European Times iz Beograda -- 15.12.2014.

Od 2006, kada je Srbija postala članica programa NATO-a Partnerstvo za mir, ta zemlja učestvuje u brojnim aktivnostima pod okriljem NATO-a i saradnja sa alijansom konstantno >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << se poboljšava.

Iako je Srbija vojno neutralna i ne svrstava se ni uz NATO ni sa Rusijom, vlasti u Beogradu kažu da saradnja sa alijansom igra važnu ulogu u vojnim reformama. Program Partnerstvo za mir (PZM) pokrenut je 1994. kako bi omogućio zemljama koje nisu članice NATO-a da izgrade odnose sa alijansom birajući sopstvene prioritete saradnje.

„Brojni su mehanizmi saradnje u okviru PZM koji nam daju veliki prostor za konkretne projekte za saradnju i jačanje obostranog poverenja“, stoji u pisanom saopštenju koje je SETimes dobio od srpskog ministarstva spoljnih poslova.

Kako navodi ministarstvo, partnerstvo doprinosi poboljšanju međunarodnog položaja i reputacije Srbije i pruža zemlji priliku da sarađuje sa članicama NATO-a i partnerima u oblastima od interesovanja.

„Reforme sistema odbrane i sektora bezbednosti su centralni elementi saradnje“, kaže ministarstvo.

Jelena Milić, direktor Centra za evroatlantske studije sa sedištem u Beogradu kaže da je saradnja sa NATO-om ključna za reformu sektora bezbednosti.

„Srbiji je potrebna saradnja sa NATO-om čak i ako želi da ostane vojno neutralna, jer joj je potrebna podrška za reforme sektora bezbednosti, što podrazumeva jačanje demokratske kontrole. Bez toga neće biti dalje demokratizacije zemlje“, kaže Milićeva za SETimes.

U okviru aktuelne saradnje Srbija održava redovan dijalog sa alijansom. [AFP]

Ona, međutim, kaže da se saradnja mora poboljšati, posebno u svetlu krize u Ukrajini i tekućem napredovanju Islamske države Iraka i Levanta.

„U 21. veku mala zemlja ne može sama da sebi i svojim građanima osigura adekvatnu bezbednost sa svim globalnim pretnjama i izazovima. Kriza u Ukrajini je pokazala tu realnost“, kaže Milićeva.

Ona naglašava da saradnja sa NATO-om ima regionalnu komponentu koja poboljšava saradnju država Zapadnog Balkana, koja je od ključnog značaja za procese evrointegracija tih zemalja.

„Učešće u PZM i članstvo u EU nisu međusobno uslovljeni, ali su kompatibilni, pošto NATO i EU imaju slične sisteme vrednosti, standarde i procedure“, stoji u saopštenju ministarstva spoljnih poslova.

„U okviru svog Pojedinačnog akcionog plana za članstvo (Individual Partnership Action Plan – IPAP) Srbija održava redovne dijaloge sa alijansom o četiri vrste pitanja: političkim, bezbednosnim, vojnim pitanjima i pitanjima odbrane. Razgovara se i o administrativnim pitanjima javne diplomatije, saradnji u oblasti nauke i planiranju za vanredne situacije“, kaže se u saopštenju ministarstva.

Da bi poboljšala saradnju sa alijansom, Srbija planira da finalizuje procedure za usvajanje IPAP-a, koji će politički dijalog postaviti na viši nivo.

„Očekuje se da će se saradnja sa NATO-om intenzivirati tokom predsedavanja Srbije OEBS-u 2015. godine“, kaže Ministarstvo.

Srbija nije jedina zemlja u regionu koja popravlja saradnju sa alijansom.

Crna Gora je sprovela seriju reformi u sektoru odbrane, koje oličavaju usvajanje i implementacija Revizije strategije odbrane.

„Reforme sistema odbrane bile su veoma uspešne, što dokazuju zaključci sa nedavnog samita NATO-a u Velsu, gde su saveznici odlučili da pokrenu intenzivirani i fokusirani dijalog kako bi mogli da upute Crnoj Gori poziv za članstvo u NATO krajem 2015“, stoji u pisanom saopštenju koje je SETimes dobio od crnogorskog ministarstva odbrane.

Crna Gora će nastaviti sa reformama sektora odbrane, sa ciljem dostizanja standarda za punopravno članstvo u NATO-u, kažu vlasti u toj državi.

Poseban akcenat biće stavljen da dalju implementaciju Revizije strategije odbrane i dovršavanje reorganizacije vojske.

I Makedonija sarađuje sa NATO-om na reformama bezbednosti i redovno se konsultuje sa savetodavnim timom alijanse u makedonskom ministarstvu odbrane.

„Jedan od prioriteta je razvoj vojne akademije i sposobnost za povezivanje i razmenu pitomaca sa uglednim evropskim i američkim obrazovnim institucijama. Deo našeg razvojnog plana je modernizacija vojske i dugoročni plan razvoja za sektor odbrane“, stoji u saopštenju makedonskog ministarstva odbrane koje je dobio SETimes.

Dopisnici Dražen Remiković iz Podgorice i Miki Trajkovski iz Skoplja učestvovali su u izradi ovog izveštaja..

Kako će saradnja sa NATO ojačati sektore bezbednosti i odbrane u zemljama regiona? Napišite nam svoje mišljenje u komentaru..

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.