
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Avg.2025, 07:01
Požari širom Crne Gore – najkritičnije u Budvi i Baru, u Buljarici i Čanju; Pripadnik Vojske Crne Gore stradao u prevrtanju cisterne za vodu
Na teritoriji Crne Gore aktivan je veći broj požara, od kojih su pojedini ugrozili kuće i imovinu građana. Najkritičnije tačke trenutno su između Buljarice i Čanja, Đurkovića u Piperima iznad Rogama, u Kučima i Kokotima, dok požari bukte i u Podgorici, Baru, Budvi, Nikšiću, Šavniku i Bijelom Polju, saopšteno je iz Uprave policije. U gašenju od juče učestvuje i helikopter "kamov" MUP-a Srbije, a tokom dana se očekuje kanader iz Hrvatske. Zahtev za pomoć u gašenju požara poslat i preko NATO mehanizama.
Generalni direktor crnogorskog Direktorata za zaštitu i spašavanje, Miodrag Bešović izjavio je danas da je stanje sa požarima u Crnoj Gori stabilnije, ali da da ne može u potpunosti da se predvidi razvoj situacije i da veruje da će uz angažovanje službi i pomoć partnera požare staviti pod potpunu kontrolu.
Kako je rekao tokom dana se očekuje dolazak kanadera iz Hrvatske, dok je pomoć iz Srbije, na osnovu sporazuma o saradnji u zaštiti i spašavanju Vlada Srbije i Crne Gore već stigla vidu helikoptera Kamov Ka-32 nosivosti pet tona, koji je i danas aktivan u reonu Podgorice, zajedno sa lokalnim kapacitetima, navodi se u saopštenju crnogorskog MUP-a, prenose podgoričke Vijesti.
"Takođe, očekujemo odgovor od Nato mehanizma EADRČ centra o mogućnostima za pomoć, a u stalnoj smo koordinaciji sa predstavnicima Misije Crne Gore pri NATO-u", rekao je Bešović.
Dodaje da je tokom jučerašnjeg dana širom Crne Gore bio aktivan veći broj požara i da je MUP odmah po izbijanju požara na više lokacija angažovao sve raspoložive kapacitete i preduzeo sve neophodne mere, ali da su zbog složenosti situacije hitno aktivirani mehanizmi saradnje sa Evropskom unijom, NATO savezom i državama regiona, kako bi se obezbedila dodatna pomoć iz inostranstva.
Prema njegovim rečima, na teritoriji Crne Gore i sinoć su bili aktivni požari na više lokacija, a najveća žarišta su bila u Kakarickoj gori, Gornjim Kokotima, Piperima, Kučima, Buljarici, Čanju.
"Danas je stanje stabilnije, ne možemo u potpunosti da predvidimo razvoj situacije, ali verujemo da ćemo uz angažovanje naših službi i pomoć partnera požare staviti pod potpunu kontrolu", istakao je Bešović.
Navodi da su na terenu angažovane lokalne službe zaštite i spašavanja, kolege iz drugih opština, Avio-helikopterska jedinica MUP-a, pripadnici Direktorata za zaštitu i spašavanje, višenamenski robotski sistem za gašenje požara, kao i Vojska Crne Gore i njeni vazduhoplovi.
"Još jednom apelujemo na građane da svaku pojavu požara odmah prijave na brojeve 112 ili 123, a ukoliko primete namerno podmetanje ili neodgovorno postupanje na broj 112 ili 122", rekao je on i podsetio da je strogo zabranjeno paljenje vatre i korišćenje pirotehničkih sredstava, posebno u ovim uslovima.
- Jedan pripadnik Vojske Crne Gore stradao u prevrtanju cisterne za vodu, drugi povređen
Jedan pripadnik Vojske Crne Gore stradao je u nesreći koja se dogodila u rejonu Kuča, a jedan je povređen kada se prevrnula cisterna sa vodom, potvrđeno je podgoričkom Danu iz Uprave policije.
- Gradonačelnik Podgorice: Stanje sa požarima u Podgorici dramatično, negativne posledice nisu poznate
Situacija sa vatrenom stihijom na području Podgorice je vrlo dramatična, izjavio je gradonačelnik Saša Mujović i istakao da još nije moguće podvući crtu vezano za negativne rezultate požara.
Mujović je u izjavi za podgorički Dan rekao da izgorelih objekata u rejonu Pipera sigurno nije mali.
"Moraćemo još malo da sačekamo kada je reč o tačnim brojkama i da vidimo kako ćemo izgurati ovaj današnji dan", rekao je Mujović.
Prema njegovim rečima, požar se približio kućama na Kakarickoj gori, ali nema izgorelih objekata.Dodao je da je sinoć bilo vrlo dramatično i u Gornjoj Gorici.
"Bio sam na licu mesta, baš kad je požar u tom momentu planuo, to je jedno traumatično iskustvo, čovek je nemoćan u takvim situacijama. Vatrogasci su hrabri i dobro obučeni", naveo je Mujović.
Veruje, kaže, da su sve službe strateški delovale i istakao da su svi raspoloživi kapaciteti stavljeni u funkciju, ali da je bilo prostora i da se bolje pripreme za požarnu sezonu.
"Moramo voditi računa o tome da se hidrantska mreža što je moguće jače uspostavi s jedne strane, da se osposobe putevi koji će omogućiti bolju prohodnost kroz neke parkovske površine i lakši prolaz automobila. Hronični problem je nedostatak kanadera koji bi omogućili brže, efikasnije gašenje", rekao je Mujović.
Nadležni će, kazao je, analizirati situaciju, ali da v.d. komandira Službe zaštite spasavanja Glavnog grada Nikola Bojanović radi dobar posao, te da propusta nije bilo.
"Ne mislim da se ove godine desilo nešto u većem obimu nego što je to bilo prošle godine ili da je nešto moglo biti sprečeno i zaustavljeno, ali da se to nije uradilo. Bojanović radi jako dobar posao", kazao je Mujović.
Severni vetar dodatni pojačava širenje požara. Prema svedočenjima meštana dve plinske boce su eksplodirale.
Crveni meteo-alarm u celoj Crnoj Gori
Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore je na teritoriji cele zemlje zbog visokih temperatura proglasio crveni meteo-alarm.
Osim toga, upozoravaju i na visok nivo opasnosti od požara.
Veliki je rizik prići da bi se gasilo, a jak vetar rasplamsava požar, velike količine gustog dima vetar nosi iznad Donje Gorice.
Policija je blokirala prilaze i preusmjerava saobraćaj.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore, kako kažu, odmah je po izbijanju požara na više lokacija širom zemlje preduzelo sve raspoložive mere i angažovalo sve kapacitete kojima raspolaže.
Istovremeno su, poručuju iz Uprave policije, hitno aktivirani mehanizmi saradnje sa Evropskom unijom, NATO savezom i državama regiona, kako bi se obezbijedila dodatna pomoć iz inostranstva.
Na terenu su angažovane lokalne službe zaštite i spašavanja, kolege iz drugih opština, Avio-helikopterska jedinica MUP-a, pripadnici Direktorata za zaštitu i spašavanje, višenamjenski robotski sistem za gašenje požara, kao i Vojska Crne Gore i njeni vazduhoplovi.
Zbog jakog vetra i visokih temperatura i izuzetno složene situacije na terenu, kako su naveli iz policije, kapaciteti Crne Gore nisu dovoljni za potpuno savladavanje požara, pa je, shodno analizi situacije na terenu, aktiviran Mehanizam civilne zaštite Evropske unije.
CG: Studentski dom u Podgorici spreman za evakuisane zbog požara
Studentski dom "Plavi dvor" spreman je i otvoren za prijem svih stanovnika Podgorice evakuisanih iz područja zahvaćenih požarom, saopšteno je iz Ministarstva prosvete, nauke i inovacija Crne Gore.
Ministarka Anđela Jakšić-Stojanović saopštila je da je primarna odgovornost njenog resora "da u ovim teškim trenucima pružimo sigurnost i podršku svima kojima je potrebna".
"Stoga pozivamo sve građane pogođene ovom elementarnom nepogodom da se obrate na kontakt telefon za organizaciju smeštaja i prevoza....", navela je ona.
Najavljeno je i da će Ministarstvo nauke, zajedno sa svim partnerima, nastaviti da prati situaciju i pruža neophodnu pomoć u skladu sa svojim kapacitetima.
- Požari na više lokacija kod Nikšića
Gordan Tripković, komandir smene u Vatrogasno-spasilačkoj jedinici Nikšić, rekao je za RTCG da je širom nikšićke opštine aktivno nekoliko požara i da je najkritičnije na Vučju i Dugi.
Ističe da su u gašenju požara trenutno na raspolaganju samo četiri vozila, što je, kako je istakao, nedovoljno da savladaju sve požare.
- Policija u punom kapacitetu radi na utvrđivanju uzroka požara
Službenici crnogorske Uprave policije preduzimaju sve neophodne mere i radnje u cilju utvrđivanja uzroka požara koji su u poslednja dva dana aktivni na teritoriji više opština i regija širom države.
Na ovom poslu su, saopšteno je iz Uprave policije, aktivirani svi raspoloživi kapaciteti policije, a aktivnosti će se, dodaju, sprovoditi i putem nadzora iz vazduha, sa posebnim fokusom na identifikaciju i postupanje prema licima koja, bilo namerno ili iz nehata, izazivaju ili podmeću požare.
Najavili su da će prema takvim licima biti preduzete represivne mere u skladu sa važećim zakonskim propisima.
Navode da je tokom ove požarne sezone, u protekla dva meseca, identifikovano i procesuirano šest osoba osumnjičenih za izazivanje opšte opasnosti i to: jedno lice u Podgorici, jedno lice u Herceg Novom, dva lica u Ulcinju, jedno lice u Danilovgradu, i jedno lice u Bijelom Polju.
Bešović: Stanje sa požarima u CG stabilnije,verujem da ćemo ih staviti pod kontrolu
Generalni direktor crnogorskog Direktorata za zaštitu i spasavanje, Miodrag Bešović izjavio je danas da je stanje sa požarima u Crnoj Gori stabilnije, ali da da ne može u potpunosti da se predvidi razvoj situacije i da veruje da će uz angažovanje službi i pomoć partnera požare staviti pod potpunu kontrolu.
- Mediji: Kanader iz Hrvatske stigao kao deo pomoći Mehanizma EU
U pomoć Crnoj Gori danas je stigao kanader iz Hrvatske, koji će prvo gasiti požare u Čanju i Buljarici, a kao deo pomoći Mehanizma EU za civilnu zaštitu, koji je crnogorski MUP jkontaktirao dan ranije.
Iz Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a Crne Gore, Vijestima je rečeno da mu je logistička podrška obezbeđena, a vodu će uzimati iz Skadarskog jezera i sa mora.
Nakon što požari na primorju budu lokalizovani, hrvatski kanader će preći na teritoriju Podgorice, piše podgorički dnevnik. Prema sajtu Evropske komisije - delu koji prati požare na terirotiji i Evrope i sveta, pored Crne Gore gori i u Italiji, Nemačkoj, Albaniji, Hrvatskoj, na tzv. Kosovu, Srbiji, Bugarskoj, Rumuniji, Belgiji, Holandiji, Španiji, Portugalu...
Na osnovu bilateralne saradnje Srbija je juče u pomoć Crnoj Gori poslala helikopter "Kamov", kupljen od Rusije.
- Crna Gora: Mandić traži hitno sazivanje sednice Saveta za odbranu i bezbednost
Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić izjavio je da je uputio zahtev za hitno sazivanje sednice Saveta za odbranu i bezbednost predsedniku države Jakovu Milatoviću i premijeru Milojku Spajiću na kojoj bi se analizirala trenutna bezbednosna situacija i usvojile hitne mere za zaštitu ljudskih života, imovine, infrastrukture i prirodnih resursa.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Požari i dalje bukte širom Crne Gore, evo koje deonice su najkritičnije
Izvor: Radio 021, 12.Avg.2025, 07:35
Na teritoriji Crne Gore aktivan je veći broj požara, od kojih su pojedini ugrozili kuće i imovinu građana.