Postojano koplje pokazuje spremnost NATO-a

Izvor: Southeast European Times, 29.Okt.2014, 17:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Postojano koplje pokazuje spremnost NATO-a

Vežba NATO-a Postojano koplje II pokazala je da bezbednost zemalja članica neće biti kompromitovana, kažu eksperti.

29/10/2014

Dražen Remiković za Southeast European Times iz Brisela -- 29.10.2014.

Nedavno održana vežba NATO-a od nazivom Postojano koplje II (Steadfast Javelin II), u kojoj je učestvovalo preko 2.000 vojnika iz 10 zemalja, >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << bila je fokusirana na sve veću međuoperativnost i sinhronizovanje složenih operacija između savezničkih vazdušnih i kopnenih snaga, kroz vazdušne desantne misije i misije prepada iz vazduha.

„Vojne vežbe i treninzi koje NATO kontinuirano sprovodi imaju različite nazive i ciljeve, a sve u zavisnosti od aktuelne geopolitičke bezbednosne situacije“, rekao je za SETimes Aleksandar Dedović, izvršni direktor Alfa Centra, nevladine organizacije iz Nikšića koja se bavi bezbednosnim pitanjima.

„Vežbe koje se izvode u određenim pre-konfliktnim i konfliktnim periodima u pojedinim zonama, kao što je Postojano koplje, imaju i svoje specifične ciljeve koji se ogledaju i u psihološkoj ravni. Uz učešće deset zemalja, NATO je ovom vežbom jasno stavio do znanja svetskoj javnosti da neće biti kompromisa kada je u pitanju bezbednost bilo koje zemlje članice.“

Postojano koplje, koje je završeno početkom septembra, deo je veće vežbe pod nazivom Ukrštanje sablji, koju vode Kopnena vojska SAD u Evropi i Komanda SAD u Evropi, a uključuje preko 5.800 pripadnika iz 16 zemalja i odvija se na više lokacija u Evropi.

General Hans-Lotar Domros, komandant Komande združenih snaga u Brunsumu, kaže da takve vežbe služe kao platforma za unapređivanje i održanje vojne međuoperativnosti između članova NATO-a i partnerskih zemalja.

„Ovom vežbom NATO šalje jasnu poruku da je posvećen i spreman da zaštiti teritoriju zemalja članica u svakom trenutku“, dodaje Domros.

Vežba, koja se odvijala u Estoniji, Nemačkoj, Letoniji, Litvaniji i Poljskoj, bila je fokusirana na jačanje međuoperativnosti između vazdušnih i kopnenih snaga.

Taktički deo vežbe počeo je 3. septembra kada su padobranci 173. Desantne brigade i vojnici Puka vojvode od Lankastera izveli noćnu operaciju na radarskim lokacijama u zapadnoj Poljskoj. Uz prepade koji su usledili u Letoniji i Litvaniji, kombinovane snage dobile su obaveštajne podatke i uništile infrastrukturu, što je ključno prilikom pripreme za zauzimanje uzletišta.

Otprilike 500 padobranaca 173. desantne brigade, Kraljevskog kanadskog puka i italijanske Brigade Folđore ukrcalo se 5. septembra na avion C-130 Vazuhoplovnih snaga SAD u bazi Ramštajn u Nemačkoj i obavilo padobranski prepad na vazduhoplovnu bazu Lielvarde, brzo konsolidujući i čisteći uzletište od neprijateljske vazdušne odbrane i kopnenih snaga pre nego što je C-17 dovezao oklopna vozila strajker američkog 2. konjičkog puka.

Istovremeno, oko 160 padobranaca savezničkih snaga izvelo je svoju vazdušno-desantnu operaciju. Padobranci i teška oprema, poput haubica od 105 mm, izbačeni su iz vazduha kako bi zauzeli sekundarne ciljeve u Litvaniji.

„Upravo bi te nove Snage brzog odgovora trebale bar delimično popuniti prazninu koja je uočena između pojave potrebe za reagovanjem i konkretnog generisanja, te rasporeda ikakvih NATO snaga na terenu“, izjavio je za SETimes Igor Tabak, analitičar Obrisa, internet portala koji se bavi vojnim pitanjima.

Kojim još međunarodnim akcijama može da se pokaže spremnost na zaštitu i međuoperativnost? Recite nam šta mislite o tome. .

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.