Pomorske vežbe u Crnom moru jačaju regionalnu bezbednost

Izvor: Southeast European Times, 23.Mar.2015, 16:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pomorske vežbe u Crnom moru jačaju regionalnu bezbednost

U Crnom moru počinju pomorske operacije predvođene NATO-om, u trenutku sve većih zabrinutosti oko Ukrajine.

23/03/2015

Ivana Jovanović za Southeast European Times iz Beograda -- 23.3.2015.

Vojna vežba koja se odvija u Crnom moru usmerena je na unapređivanje interoperabilnosti između saveznika >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << NATO-a, Turske, Bugarske i Rumunije.

„Obuka i vežbe koje obavljamo sa našim saveznicima u Crnom moru pripremaju nas za obavljanje bilo koje misije koju bi NATO mogao da sprovodi u cilju ispunjenja svoje obaveze kolektivne odbrane“, rekao je američki kontra-admiral Bred Vilijamson, komandant NATO-ove Stalne pomorske grupe 2, na početku jednomesečne vežbe 4. marta.

Prema mornaričkoj komandi NATO-a, ciljevi operacije jesu da se „saveznici u istočnom krilu NATO-a uvere u našu apsolutnu posvećenost kolektivnoj odbrani“.

Vežbe simulacije sa turskim, rumunskim i bugarskim mornaricama uključuju napade malim brodovima, protivvazdušno i protivpodmorničko borbeno delovanje, kao i osnovne manevre brodovima. Ova vežba poklopila sa sličnom koju je organizovala Rusija. Prošle nedelje je preko 20 brodova ruske Baltičke flote počelo artiljerijske, protivpodmorničke i protivvazdušne vežbe.

„NATO je i dalje vrlo zabrinut oko rusko-ukrajinske krize i aktivnosti IDIL-a i nastavlja vrlo pažljivo da prati te bezbednosne situacije“, reko je zvaničnik NATO-a za SETimes. „Crno more je strateško područje za Alijansu… i veliki vodeni put za komercijalnu trgovinu. NATO ima sopstveni interes kada je u pitanju percepcija pomorske situacije i pomorske bezbednosti u regionu.“

Zajednička obuka osigurava da „NATO i savezničke pomorske snage nesmetano funkcionišu u vreme krize“, dodao je ovaj zvaničnik.

S obzirom na postojeća neprijateljstva između ukrajinskih snaga i prokremaljskih separatista, takve vežbe su od kritičnog značaja, rekao je Dimitrios Triantafilu, direktor Centra za međunarodne i evropske studije istanbulskog Kadir Has univerziteta.

„Važno je obavljati sada te aktivnosti kako bi se pokazalo da su saveznici ujedinjeni u smislu njihove percepcije pretnji“, rekao je Triantafilu za SETimes, dodajući da je pomorska vežba NATO-a „odraz sve većih zabrinutosti oko postupaka Rusije u Crnom moru i na granici sa zemljama NATO-a uopšte“.

„Prisustvo NATO-a takođe je odraz razumevanja da ruski postupci na Krimu i u istočnoj Ukrajini zaista prete balansu moći u regionu i da postoji potreba za većom saradnjom kako bi se pokazalo da Alijansa ima svrsishodno jedinstvo“, rekao je Triantafilu.

„Interoperabilnost je ovde ključna. Da bi Alijansa funkcionisala efektivno i koherentno, treba da osigura da svi partneri rade po istim pravilima“, dodaje on. Ilijan Vasilev, bivši bugarski ambasador u Ruskoj Federaciji, slaže se da je „od najvećeg značaja“ za države NATO-a da rade zajedno.

„Pokazivanje solidarnosti i odlučnosti šalje jasnu poruku, odvraćajući agresivnije i avanturističkije umove u Kremlju u trenutku kada vojnici i vojna oprema nastavljaju da stižu u istočnu Ukrajinu iz Rusije“, kaže on.

Bivši diplomata istakao je da je operacija doprinela većoj bezbednosti i stabilnosti, „jer je nakon ilegalne zaplene većeg dela ukrajinske flote došlo do jasne razlike u balansu pomorskih snaga u Crnom moru“.

Konstantin Korneanu, koji vodi Evropsku asocijaciju geopolitičkih i strateških studija u Bukureštu, kaže da „pomorske vežbe Rusije i NATO-a u Crnom moru pokazuju da obe strane intenziviraju pripravnost i koordinisanje različitih komponenti svojih odbrambenih struktura“.

„Ovo pokazivanje snage ističe potrebu za političko-diplomatskim dijalogom radi ublažavanja tenzija između dve strane“, rekao je Korneanu za SETimes.

NATO Pomorska grupa 2 (SNMG2) odlazi iz Crnog mora krajem meseca i upućuje se ka Mediteranu.

Dopisnici Menekše Tokjaj iz Istanbula i Pol Čočoju iz Bukurešta doprineli su ovom izveštaju. .

Koje još korake Turska i balkanske zemlje treba da preduzmu i svetlu situacije u Ukrajini? Recite nam ispod teksta šta mislite o tome

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.