NATO simulira sajber napade iz Rusije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Apr.2015, 10:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NATO simulira sajber napade iz Rusije

Oko 400 kompjuterskih stručnjaka učestvovaće ove nedelje u Estoniji na obuci za sajber bezbednost, u okviru napora NATO da nadogradi svoje kapacitete za borbu protiv potencijalnih hakerskih napada.

U vežbi, koja će biti jedna od najvećih te vrste, učestvovaće timovi iz 16 zemalja. Organizatori su najavili da će ovogodišnje vežbe uključivati operativni sistem "vindouz 8", kao i dolazeći "vindouz 10".

Vežba se održava u vreme povećane napetosti u >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Istočnoj Evropi, gde NATO snage konstantno održavaju vežbe kako bi "odvratile rusku agresiju i intervenciju u Ukrajini", prenosi AP.

Informatički stručnjak Rob Pričard sa londonskog instituta "Rojal junitid servisiz" kaže da će ova vežba imati isti cilj.

"Rusija nadzire veliki deo NATO radara i vežba će simulirati napade koje bi ona mogla da preduzme", kazao je on.

Sajtovi estonske vlade, medija i korporacija bili su 2007. godine blokirani napadima iz Rusije, ali je ona porekla bilo kakvu umešanost.

Pričard je rekao da bi vežba mogla da uključi i borbu protiv napada terorističkih organizacija, kao što je bio onaj, kada je proislamska grupa poremetila emitovanje programa francuske TV5 Monde .

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.