NATO pokušava da uključi omladinu Balkana u bezbednosnu politiku

Izvor: Southeast European Times, 22.Dec.2014, 17:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NATO pokušava da uključi omladinu Balkana u bezbednosnu politiku

Nedavno pokrenuta inicijativa NATO-a u Beogradu pomaže edukaciju omladine u regionu o demokratiji, stabilnosti i saradnji u globalnoj borbi protiv IDIL-a.

22/12/2014

Ivana Jovanović za Southeast European Times iz Beograda -- 22.12.2014.

Sa ciljem poboljšanja regionalne bezbednosne saradnje i demokratskog razvoja, kao i radi ubrzanja evroatlantskih integracija Zapadnog Balkana, NATO i njegovi lokalni partneri rade na uključivanju omladine regiona >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << u te procese organizovanjem edukativnih konferencija i radionica.

Druga po redu Nedelja NATO-a u Beogradu počela je 15. decembra. U organizaciji Odeljenja za javnu diplomatiju NATO-a u Srbiji i Centra za evroatlantske studije (CEAS), taj skup okupio je mlade članove političkih stranaka u Srbiji kako bi im preneo osnovne informacije o NATO-u i njegovim principima.

Tibor Moldvai, šef kancelarije CEAS, kaže da je informisanje građana o NATO-u i koristima čvrstih odnosa sa alijansom važno. Moldvai kaže da je CEAS ustanovio da postoji nedostatak informacija o NATO integraciji u Srbiji, posebno među mladima.

„Prema informacijama CEAS-a, 2004. godine je 37 odsto stanovništva bilo za ulazak Srbije u NATO, dok je deset godina kasnije ta brojka tek 12 odsto. To pokazuje da je u tom periodu vođena snažna anti-NATO kampanja i da se javno mnjenje može lako oblikovati. Zbog toga će učesnici Nedelje NATO-a imati priliku da dobiju informacije koje će biti korisne u donošenju odluka u ime svih nas, pošto su članovi podmladaka političkih partija“, kaže Moldvai za SETimes.

On dodaje da je saradnja Srbije i NATO u borbi protiv Islamske države Iraka i Levanta (IDIL) dobar primer tih odnosa. Nedelja NATO-a omogućava mladim, politički aktivnim građanima da dobiju informacije o tome i drugim zajedničkim aktivnostima.

„Približavanje NATO-u je jedini način da Srbija osigura svoju bezbednost i bolju zaštitu ljudskih prava svojih građana, posebno u ovo vreme globalne bezbednosne krize, kada je poštovanje demokratije i ljudskih prava u opadanju“, kaže Moldvai. "Članica NATO-a dužna je da štiti slobodu svog naroda i trebalo bi da bude zasnovana na načelima demokratije i ličnih sloboda."

Nedelja NATO-a u Beogradu bila je prilika da se nauči nešto više o terorizmu, funkcijama NATO-a i značaju saradnje u globalnoj borbi protiv IDIL-a, izjavio je jedan od učesnika. [Centar za evroatlantske studije]

Vladimir Kljajić, član političkog udruženja građana Dosta je bilo -- Restart, kaže da Nedelju NATO-a vidi kao priliku da više nauči o terorizmu, funkcijama NATO-a i njegovom značaju i koristima koje Srbiji donosi saradnja sa alijansom i globalna borba protiv IDIL-a.

„Korisno nam je da sarađujemo sa NATO-om kroz Partnerstvo za mir, kao i da nam Alijansa pomaže da dostignemo vojne standarde i sprovedemo reforme. Kroz učešće u PZM dajemo doprinos globalnoj bezbednosti i zajedničkoj borbi protiv terorizma“, kaže Kljajić za SETimes.

Inicijative NATO-a u oblasti javne diplomatije redovno obuhvataju studente i mlade lidere širom regiona.

„U julu, Odeljenje za javnu diplomatiju NATO-a podržalo je međunarodnu letnju školu o pitanjima bezbednosti za postdiplomske studente u Crnoj Gori. To odeljenje u Bosni i Hercegovini i Makedoniji podržalo je slična dešavanja u septembru mesecu. NATO je alijansa demokratskih zemalja.“

„Demokratski izabranim vladama potrebno je razumevanje i podrška građana za važne odluke, uključujući i podršku mladih birača“, stoji u pisanom saopštenju koje je SETimes dobio od NATO-a.

Alijansa takođe naglašava da su bezbednost i stabilnost Zapadnog Balkana važni za NATO zbog njenog partnerskog cilja da izgradi bezbednost sa susedima i poboljša međusobno razumevanje i saradnju.

„Na Zapadnom Balkanu su tri NATO saveznika: Albanija, Hrvatska i Slovenija. Još tri zemlje Zapadnog Balkana teže ulasku u alijansu: Bosna i Hercegovina, Makedonija i Crna Gora. Ta težnja je nadahnula značajne reforme i važne korake u pravcu regionalne saradnje i pomirenja. Tako da su NATO partnerstva i politika otvorenih vrata već doneli veliku korist u smislu demokratskih reformi, regionalne saradnje i stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Srbija ne teži članstvu u NATO-u, ali je članica Partnerstva za mir. NATO je opredeljen da poboljša saradnju sa Srbijom, između ostalog i Pojedinačnim akcionim planom za članstvo (IPAP) te zemlje. A i Srbija i NATO imaju jasan interes da podstaknu čvršću saradnju na Zapadnom Balkanu“, stoji u saopštenju alijanse koje je dobio SETimes.

Radi povezivanja sa mladima u regionu i šire kako bi se razgovaralo o njihovoj ulozi i uključivanju u proces pomirenja, saradnje i zajedničke reakcije na aktuelne globalne pretnje, Odeljenje za javnu diplomatiju NATO-a podržalo je Omladinski seminar o bezbednosnoj arhitekturi (SAYS -- Security Architecture Youth Seminar) Evroatlantskog saveta Slovenije u Ljubljani, održan krajem oktobra.

„Istraživali smo i na koji način 'globalna omladina' može da učestvuje u podršci regionalnim i lokalnim mirovnim inicijativama i procesima u vezi sa činjenicom da živimo u globalizovanom i visokopovezanom svetu. Društvene mreže su alat koji može da podigne svest ili da stvori osećaj prijatnosti“, bivši predsednik Omladinske organizacije Atlantskog saveta Srbije Boris Viculin zaSETimes.

On je istakao značaj pomoći NATO-a Zapadnom Balkanu u adekvatnoj i zajedničkoj reakciji na aktuelne geopolitičke krize i uključivanjem država Zapadnog Balkana u globalnu koaliciju protiv terorizma.

„Tekuća kriza u Ukrajini i širenje nasilja i ekstremizma u Severnoj Africi i na Bliskom istoku predstavljaju velike izazove za našu bezbednost“, stoji u saopštenju NATO-a za SETimes. „Suočavamo se i sa izazovima kao što su širenje raketnog naoružanja, sajber napadi i pretnje snabdevanju energijom. U svetlu tako složenih izazova, vođe NATO-a odredile su jasan pravac za budućnost na samitu u Velsu. Sačuvaćemo snagu Alijanse i ona će biti spremna i sposobna da se suprotstavi svakoj pretnji nekom savezniku; potrudićemo da vitalna veza koja spaja Evropu i Severnu Ameriku ostane čvrsta kao čelik; i još tešnje ćemo sarađivati sa našim partnerima kako bi područje naših istočnih i južnih granica ostalo stabilno.“ Kako kaže Moldvai, NATO je danas jedini garant mira.

„Nikada u istoriji nije bilo rata na teritoriji neke članice NATO-a. Čak i države koje su u prošlosti ratovale, poput Grčke i Turske, smanjile su međusobne animozitete ulaskom u NATO i to je jedan od razloga što, pre ulaska u alijansu, svaka država mora da reši probleme koje ima sa svojim susedima“, kaže Moldvai za SETimes.

Na koji će način region imati koristi od članstva i partnerstava u okviru NATO-a? Napišite nam šta mislite..
Pogledaj vesti o: NATO

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.