NATO neće vršiti pritisak na Srbiju da se pridruži

Izvor: RTS, 13.Nov.2019, 12:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"NATO neće vršiti pritisak na Srbiju da se pridruži"

NATO nikad neće vršiti pritisak na Srbiju da mu se pridruži, poručio je pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za javnu diplomatiju Tačam Ildem na konferenciji "Prolazimo kroz zidove", koju organizuje Centar za evroatlantske studije, u okviru Sedme Beogradske NATO nedelje.
Tačam Ildem >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je istakao da Alijansa podržava pregovore između Beograda i Prištine i predstavlja regionalno prisustvo u obliku Kfora na KiM.

"Želimo stabilan, bezbedan i napredan Zapadni Balkan", rekao je Ildem.
Dva su, kako kaže, ključna razloga za to.
"Prvo, delimo sa vama vaše viđanje demokratije i dobrosusedskih odnosa sa drugom zemljama i međunarodnim organizacijama. Drugo, kad su susedi NATO-a bezbedni i stabilni i mi smo stabilni i bezbedni", naglasio je Ildem.
Prema njegovim rečima, NATO shvata teret koji Srbija nosi u očuvanju regionalne stabilnosti i podržava njene ambicije za bližu integraciju sa EU.
"Shvatamo odluku da postanete partner NATO-a, ali da ne tražite članstvo", rekao je Ildem.
Ildem je istakao da NATO ne govori svojim partnerima šta da rade, već samo omogućava dijalog po pitanjima sigurnosnih izazova.
Dodao je da NATO i njegove članice u potpunosti razumeju pravo svih zemalja da vode sopstvenu bezbednosnu politiku i da donose odluke o tome kako će je primeniti.
To, kako je napomenuo, uključuje i pravo da zemlja da donese odluku do koje mere će biti angažovana u saradnji sa NATO.
NATO, kako je istakao, shvata da je kontroverzan u Srbiji jer su sećanja na vazdušnu kampanju 1999. godine i dalje bolna za mnoge, pogotovo za one koji izgubili voljene.
"NATO kampanja nikad nije bila protiv srpskog naroda, već u cilju zaštite civila", tvrdi Ildem i dodaje da je svaki nevini život koji je izgubljen tragedija zbog koje žale.
Milić: "Mini Šengen" dobra inicijativa za ceo Zapadni Balkan
Direktorka Centra za evroatlantske studije (CEAS) Jelena Milić ocenila je "mini Šengen" kao dobru inicijativu za ceo Zapadni Balkan.
Prema njenim rečima, u jeku nadmetanja globalnih sila i velikih izazova unutar EU i SAD, te hladnih tuševa oko izvesnosti proširenja EU, regionalna saradnja na Zapadnom Balkanu dobija novi podsticaj zahvaljujući politčkom vođstvu Aleksandra Vučića, Zorana Zaeva i Edija Rame, iskazanom odlukama koju su doneli na nedavno održanom skupu u Ohridu.
"Olakšavanjem kretanja ljudi, roba i usluga i ujednačavanjem radnog i drugih zakonodavstava između naše tri zemlje, ''mini Šengen'' zasigurno je dobra inicijativa za ceo Zapadni Balkan. CEAS se nada da će joj se i ostale zemlje regiona pridružiti", poručila je Milić.
Ipak, navela je da nije dobro što nastavak dijaloga Beograda i Prištine kasni i pored, kako je naglasila, iskazane konstruktivnosti Srbije, zbog jednostranih akata Prištine i neispunjavanja ranije dogovorenog u dijalogu.
Naglasila je i da u još uvek loše trendove u regionu spada činjenica da vlast u BiH, više od godinu dana posle izbora, nije konstituisana.
Milić je rekla da je Srbija u poslednjih par godina značajno ojačala bilateralnu saradnju sa zemljama članicama NATO centralne i jugoistočne Evrope. 

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.