
Izvor: Southeast European Times, 20.Nov.2014, 18:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NATO hvali vojne reforme u Crnoj Gori
Reforma odbrane u Crnoj Gori dobija pohvale u trenutku kada se zemlja približava pristupanju NATO-u.
20/11/2014
Dražen Remiković za Southeast European Times iz Podgorice -- 20.11.2014.
Vojni komitet NATO-a, najviše vojno telo Alijanse, pohvalio je vojne i institucionalne reforme u Crnoj Gori, koja se nada da će sledeće godine dobiti pozivnicu za članstvo u ovom zapadnom vojnom savezu. >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times <<
General Knud Bartels, predsedavajući Vojnog komiteta NATO-a, pohvalio je reforme koje Crna Gora sprovodi u sektoru odbrane i izrazio zahvalnost za učešće crnogorskog generalštaba u međunarodnim misijama.
„Saradnja između NATO-a i Crne Gore je izuzetno dobra. Crna Gora i NATO već tesno sarađuju na polju pomorske bezbednosti i zaštite životne sredine, što je korisno za Crnu Goru kao mediteransku zemlju sa ekonomskim interesima u oblasti pomorstva i sa pomorskom infrastrukturom“, rekao je Bartels tokom posete Podgorici 28. oktobra.
Zvaničnici NATO-a su tokom posete pratili demonstraciju sposobnosti crnogorskih vojnih jedinica, kao i izložbu opreme i oružja u vojnoj bazi Milovan Šaranović u Danilovgradu. Demonstracija je omogućila zvaničnicima NATO-a da vide napredak koji je Crna Gora ostvarila u pogledu reforme odbrane.
Crna Gora je do sada sprovela reforme koje uključuju implementaciju Strateškog pregleda odbrane, reorganizaciju vojske, uspostavljanje odeljenja za vojne obaveštajne i bezbednosne operacije i učešće u međunarodnim misijama i operacijama.
„Dosadašnje reforme su bile veoma uspešne, što potvrđuju i zaključci sa nedavno održanog NATO samita u Velsu, kada su saveznici odlučili da se sa Crnom Gorom otvori intenzivirani i fokusirani dijalog kako bi se do kraja 2015. godine donela odluka o upućivanju pozivnice za članstvo u NATO-u“, rekla je portparolka ministarstva odbrane Sanela Đozgić u izjavi za SETimes.
Ona je dodala da će Crna Gora nastaviti reformu sektora odbrane sa ciljem ostvarivanja standarda za punopravno članstvo u NATO-u.
„Poseban akcenat biće stavljen na dalju implementaciju Strateškog pregleda odbrane i u tom smislu na završetak reorganizacije Vojske Crne Gore i prelazak sa brigadnog na bataljonski nivo do kraja ove godine, modernizaciju vojske i uspostavljanje sistema nadzora vazdušnog prostora“, dodala je ona.
Prema rečima eksperata, najznačajnije ostvarenje na polju reforme odbrane je odustajanje od vojske bazirane na obaveznom služenju vojnog roka i prelazak na potpuno profesionalno osoblje, prilagođavanje vojske novim misijama i zadacima i konstantno i efektivno učešće vojske u pružanju podrške civilnim strukturama nakon prirodnih katastrofa.
„U narednom periodu posebna pažnja biće posvećena još boljem opremanju i modernizaciji“, rekao je za SETimes Aleksandar Dedović, izvršni direktor Alfa Centra, nevladine organizacije iz Nikšića koja se bavi bezbednosnim pitanjima. „Ono što je sigurno jeste da ne postoji nijedan sistem ili država koja je sposobna da sama odgovori na sve savremene izazove i pretnje, kao što su kriminal, korupcija, terorizam i izazivanje događaja. Zato je glavni prioritet reformisati sistem kolektivne bezbednosti sa ciljem smanjenja troškova i razvijanja sposobnosti za zajedničko reagovanje.“
On je dodao da je neophodno promovisati sposobnost efektivnog reagovanja regionalnim i globalnim integrisanjem kapaciteta Crne Gore.
„Ovo i jeste suština NATO koncepta Pametne odbrane i EU koncepta Udruživanja i deljenja sposobnosti“, dodao je Dedović. „Što se tiče poziva Crnoj Gori za NATO, očekujem da će i podrška javnosti biti veća onda kada poziv za članstvo bude izvestan“, rekao je Dedović.
Na osnovu istraživanja koje je u martu sprovela Agencija Ipsos, 46 odsto građana Crne Gore podržava pridruživanje NATO-u.
Kakve će koristi Crna Gora imati od pridruživanja NATO-u? Recite nam šta mislite o tome..
Nastavak na Southeast European Times...