Izvor: B92, 07.Maj.2009, 21:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NATO: Stanje na Kosovu stabilno

Brisel -- Sveukupna situacija na Kosovu je stabilna, mada ima područja koja su više krhka od drugih kao što je sever Kosova, ocenjuju u NATO-u.

Sažimajući zaključke zasedanja načelnika generalštabova oružanih snaga članica Atlantskog saveza i nekih partnerskih zemalja, predsednik Vojnog komiteta NATO-a, admiral Đampaolo Di Paola je podvukao uverenje da su Kfor i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Euleks "sposobni i da održavaju dovoljno bezbedne prilike bez obzira na neka rovita područja".

Admiral Di Paola je takođe preneo da "informacije koje stižu s Kosova" kazuju da se dobro odvija proces formiranja Bezbednosnih snaga Kosova,u "čemu pomaže NATO".

Sada se, po njegovim rečima, "formira prvi ešalon Bezbednosnih snaga Kosova". "Time smo zadovoljni i nadamo se da će te snage biti element stabilnosti", rekao je Di Paola.

Predsednik Vojnog komiteta Atlantskog saveza je ocenio i da "Euleks sve više stiče sposobnost da ostvaruje svoj zadatak podrške kosovskoj policiji i, što je suštinsko, izgradnji ustanova vladavine zakona u toj zemlji".

Admiral Di Paola je dodao da je čelnik Euleksa Iv de Kermabon danas u Briselu načelnicima generalštabova NATO-a i partnerskih zemalja "izrazio nadu da će se situacija povoljno razvijati".

Na pitanje da li celovitoj odluci o daljim zadacima Kfora vode saopštenja pojedinih članica NATO da bi njihove trupe na Kosovu mogle biti smanjene ili sasvim povučene, čelnik Vojnog komiteta NATO je uzvratio da se politička procena u ravni ministara može očekivati tek u junu.

Svaka članica Atlantskog saveza je, istakao je on, suverena da donese sopstvenu odluku o učešću svojih trupa u Kforu. Ali, zasad nema političke odluke mada je vrhovni zapovednik vojnih snaga NATO izneo pod kojim bi okolnostima moglo doći do izmena u sadašnjoj misija Kfora i o tome se s vojnog stanovišta raspravlja u vojnim krugovima Atlantskog saveza, objasnio je admiral Di Paola.

U junu će ministri NATO-a razgovarati o tome kakav je razvog zbivanja i kakvi su uslovi nastali, i tad će se znati kakve su političke odluke.

Zamoljen da se osvrne na izjavu ruske Dume da su, posle proterivanja diplomata na obe strane, veze Rusije i NATO-a zapale u "stanje pred hladni rat", predsednik Vojnog komiteta je uzvratio da je "ubeđen u ono što je izjavio generalni sekretar NATO".

"A to je da atlantski saveznici žale zbog toga što se odnosi s Rusijom, usled onoga što se dešava oko Gruzije, ne razvijaju onako kako bismo mi želeli".

NATO, po rečima Di Paole, želi i "instinski nastoji da razvija odnose s Rusijom i nadamo se da će to biti slučaj".

"NATO svakako želi obnovu veza i bez sumnje ne stremi kako hladnom ratu tako ni stanju pred hladni rat". Ali, atlantski saveznici se nadaju da će i ruska strana biti tog mišljenja, zaključio je admiral Di Paola.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.